O‘zbekiston raisligida Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga a’zo davlatlar Bosh prokurorlarining 18-majlisi bo‘lib o‘tdi
2020-10-22 | ShHT
Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga a’zo davlatlar Bosh prokurorlarining 18-majlisi O‘zbekiston raisligida videokonferensaloqa shaklida o‘tkazildi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Majlisda a’zo davlatlarning Bosh prokuraturalari vakillari, kuzatuvchilar va ShHT muloqoti doirasida sheriklar, shuningdek xalqaro tashkilotlar mas’ullari ishtirok etdi.
Yig‘ilish ishiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori Nig‘matilla Yo‘ldoshev raislik qildi.
Shuningdek, ShHT Bosh kotibi Vladimir Norov, ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi ijroiya qo‘mitasi direktori Jumaxon G‘iyosov va Prokurorlar xalqaro assotsiatsiyasi prezidenti Chxol-Kyu Xvan ishtirokchilarni qutladi.
Tadbirda qayd etilganidek, ShHT umumiy manfaatlarni himoya qilishning samarali tizimidir. Yaxshi qo‘shnichilik va do‘stlikni mustahkamlash, mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda bu nufuzli tuzilma muhim rol o‘ynamoqda.
ShHT tashkil etilganidan buyon uning a’zo davlatlari o‘rtasida o‘zaro hurmat va tushunish, yuqori darajadagi ishonch va birgalikda qarorlar qabul qilish ruhi shakllandi.
Asr tahdidi – koronavirus infeksiyasi pandemiyasiga qarshi kurashda Tashkilotga a’zo davlatlarning birdamligi va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashining yuqori darajasi "Shanxay ruhi" namoyon bo‘lishining yorqin namunasidir.
ShHTga a’zo davlatlar rahbarlari Kengashining sammitlarida jinoyatchilikka qarshi kurashda, shu jumladan, Tashkilot a’zolari va kuzatuvchilar hamda muloqot sheriklari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish orqali sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligi ta’kidlangan.
Shu nuqtai nazardan, kuzatuvchi davlatlar va muloqot bo‘yicha sheriklarning Bosh prokuraturalari vakillarining mazkur anjumandagi ishtiroki ShHT doirasida huquqiy sohada idoralararo hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga xizmat qiladi.
Prokuratura organlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik umumiy maqsadga erishish, ya’ni, ShHT makonida qonun ustuvorligi va huquq-tartibоtni ta’minlashning muhim omilidir.
Davrimizning illatlaridan bo‘lgan korrupsiyaga qarshi kurash doimiy ravishda dunyo hamjamiyati, shu jumladan ShHT davlatlari uchun dolzarb masala ekanligi inobatga olinib, tadbirda korrupsiyaga qarshi kurashning samarali mexanizmlari muhokama qilindi, o‘zaro tajriba almashildi.
Ushbu sohadagi mavjud muammolar konstruktiv ravishda muhokama qilinib, ularning yechimi bo‘yicha harakatlarni birlashtirishga qaratilgan ustuvor chora-tadbirlar belgilandi.
Bosh prokuraturalarning keng ko‘lamli masalalar bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlari va tashabbuslari xalqaro maydonda ShHTning obro‘sini va global mavqeini yanada oshirishga xizmat qilishi Majlis ishtirokchilari tomonidan yakdillik bilan qayd etildi.
Zotan, dunyo aholisining yarmidan ko‘pini birlashtirgan ShHTning mintaqaviy va global siyosatni shakllantirishning mexanizmi sifatida Yevroosiyo qit’asining xavfsizligi va barqaror rivojlanishini ta’minlashdagi o‘rni mustahkamlanib bormoqda.
Yig‘ilish yakuni bo‘yicha kun tartibidagi asosiy masalalar yuzasidan hamda ShHTga a’zo davlatlar Bosh prokurorlarining o‘n to‘qqizinchi majlisini 2021-yilda Hindiston Respublikasida o‘tkazish to‘g‘risida tegishli qarorlar qabul qilindi.
ShHTga a’zo davlatlar Bosh prokurorlarining 18-majlisi to‘liq o‘zaro anglashuv ruhi va do‘stona muhitda o‘tdi.

Генеральные прокуроры государств-членов ШОС обсудили актуальные вопросы сотрудничества
В формате видеоконференции состоялось 18-е заседание генеральных прокуроров государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, передает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу Генеральной прокуратуры Узбекистана.
На заседании председательствовал Генеральный прокурор Республики Узбекистан Нигматилла Юлдашев.
В работе заседания приняли участие представители генеральных прокуратур государств – членов, наблюдателей и партнеров по диалогу ШОС, а также международных организаций.
С приветствием к участникам заседания обратились Генеральный секретарь ШОС Владимир Норов, директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Джумахон Гиёсов и президент Международной ассоциации прокуроров Чхоль-Кю Хван.
Как было отмечено в ходе заседания, ШОС является эффективной системой защиты общих интересов. Данная влиятельная организация играет важную роль в укреплении добрососедства и дружбы, обеспечении мира и стабильности в регионе.
Со дня образования организации между странами-участницами сложился дух взаимного уважения, взаимопонимания, высокий уровень доверия и способность принятия совместных решений.
В частности, в качестве яркого примера проявления «Шанхайского духа» отмечен высокий уровень солидарности и взаимной поддержки государств-членов организации в борьбе с угрозой века – пандемией коронавирусной инфекции.
На саммитах Совета глав государств–членов ШОС отмечена необходимость консолидации усилий в борьбе с преступностью, в том числе посредством расширения и углубления сотрудничества членов организации с наблюдателями и партнёрами по диалогу.
В этой связи участие на 18-м заседании представителей генеральных прокуратур государств–наблюдателей и партнёров по диалогу послужит дальнейшему развитию и укреплению межведомственного взаимодействия в правовом поле в рамках ШОС.
Взаимовыгодное партнёрское сотрудничество органов прокуратур способствует достижению общей цели – обеспечению верховенства закона правопорядка на пространстве ШОС.
Учитывая, что борьба с одной из угроз века – коррупцией является приоритетной задачей во всем мировом сообществе, включая государства-участников ШОС, на заседании состоялся обмен опытом и эффективными механизмами противодействия коррупции.
Конструктивно обсуждены имеющиеся проблемы в данной сфере и определены первоочередные меры по консолидации действий в совместном их решении.
Участниками заседания единогласно было подчеркнуто, что совместные усилия и инициативы генеральных прокуратур по широкому спектру вопросов в различных сферах взаимодействия способствуют росту имиджа и дальнейшему повышению глобального профиля ШОС на международной арене.
Усиливается роль ШОС, объединяющей более половины населения мира, в качестве важного механизма формирования региональной и глобальной политики, обеспечения безопасности и устойчивого развития Евразийского континента.
В подписанном итоговом Протоколе отражены соответствующие решения по основной теме заседания и проведения 19-го заседания генеральных прокуроров государств-членов ШОС в 2021 году в Индии.
18-е заседание генеральных прокуроров государств–членов ШОС прошло на высоком организационно-содержательном уровне, в духе полного взаимопонимания и доброжелательной обстановке.