Afg‘oniston Prezidentining birinchi vise-prezidenti va ma'muriyati rahbari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 20-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumati delegatsiyasining Afg‘oniston Islom Respublikasiga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Afg‘oniston Islom Respublikasining birinchi vise-prezidenti Amrulla Solih va Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti ma'muriyati rahbari Muhammad Shokir Kargar bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Afg‘onistonning birinchi vitse-prezidenti bilan uchrashuv chog‘ida COVID-19 pandemiyasining ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni rivojlanishiga salbiy ta'sirini minimallashtirish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik masalalari, shuningdek, bir qator ustuvor yo‘nalishlarda O‘zbekiston va Afg‘oniston hamkorligini kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Afg‘oniston tomoni mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish va barqarorlikni ta'minlashga qaratilgan O‘zbekiston tashabbuslarini samarali qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida avto va temir yo‘l infratuzilmasini qurish bo‘yicha yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, meva-sabzavot mahsulotlarini saqlash uchun logistika majmualari va quvvatlarni yaratish hamda bojxona komplekslarini modernizasiya qilish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Afg‘oniston Prezidenti ma'muriyati rahbari Muhammad Shokir Kargar bilan muzokaralar ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kelgusidagi vazifalarni belgilashga imkon berdi. Kelishuvlarni amalga oshirish va mavjud masalalarning o‘zaro maqbul yechimlarni ishlab chiqish bo‘yicha faol ishlarni davom ettirishga o‘zaro tayyorlik bir necha bor ta'kidlandi.
Xususan, tomonlar ta'lim sohasidagi o‘zaro aloqalar rivojini va ikki mamlakat oliy o‘quv yurtlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish muhimligini ijobiy baholadilar. Afg‘oniston talabalarini O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlariga o‘qish uchun yuborishni nazarda tutuvchi Afg‘oniston va O‘zbekiston oliy ta'lim vazirliklari o‘rtasida Memorandumni birgalikda tayyorlashni tezlashtirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Состоялись встречи с первым вице-президентом и главой администрации Президента Афганистана
20 октября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Исламскую Республику Афганистан заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел ряд встреч с первым вице-президентом Исламской Республики Афганистан Амруллой Салехом и главой администрации Президента Исламской Республики Афганистан Мохаммадом Шокиром Каргаром.
В ходе встречи с первым вице-президентом Афганистана были рассмотрены вопросы взаимодействия по минимизации негативного влияния пандемии COVID-19 на развитие экономических отношений двух стран, а также перспективы расширения сотрудничества Узбекистана и Афганистана по ряду приоритетных направлений. Афганской стороной была выражена готовность оказать действенную поддержку инициативам Узбекистана, нацеленным на развитие регионального сотрудничества и обеспечение стабильности.
Также были обсуждены возможности для реализации новых совместных проектов по строительству автодорожной и железнодорожной инфраструктуры, созданию логистических комплексов и мощностей по хранению плодоовощной продукции, а также модернизации таможенных комплексов.
Переговоры с главой администрации Президента Афганистана Мохаммадом Шокиром Каргаром позволили определить дальнейшие задачи по расширению двустороннего взаимодействия. Была неоднократно подчеркнута взаимная готовность к продолжению активной работы по реализации договоренностей и выработке взаимоприемлемых решений по имеющимся вопросам.
В частности, сторонами был положительно отмечен прогресс во взаимодействии в сфере образования и важность дальнейшего развития сотрудничества между высшими учебными заведениями двух стран. Была достигнута договоренность ускорить совместную подготовку Меморандума между министерствами высшего образования Афганистана и Узбекистана, предусматривающий отправку афганских студентов для обучения в высших образовательных учреждениях Узбекистана.
По итогам встреч были согласованы дальнейшие шаги в рамках двустороннего сотрудничества, нацеленного на ускоренное социально-экономическое развитие обеих стран.