Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 20-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumati delegasiyasining Afg‘oniston Islom Respublikasiga tashrifi doirasida Kobul shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning Afg‘oniston Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Muhammad Xanif Atmar bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar do‘stlik, ishonch va o‘zaro anglashuv tamoyillariga asoslangan siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalardagi ikki tomonlama muloqotning yuqori darajasini ta'kidlab o‘tdilar. Har ikki davlatning Afg‘onistonda tinchlik jarayonini rivojlantirishning samarali mexanizmlarini shakllantirish zaruratiga asoslangan umumiy pozisiyalarning mushtarakligi qayd etildi. Shu nuqtai nazardan Doha shahrida inklyuziv muzokaralarning borishi ijobiy baholandi.
Shuningdek, tomonlar har ikki davlat hukumatlari tomonidan koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olish va cheklovchi choralarning iqtisodiyotning turli sohalari barqaror rivojlanishiga salbiy ta'sirini yumshatish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni muhokama qildilar. Shu nuqtai nazardan O‘zbekiston tomoni afg‘on xalqiga pandemiya oqibatlarini kelgusida bartaraf etishda har tomonlama yordam ko‘rsatishga sodiqligini bildirdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirishni rag‘batlantiruvchi asosiy omillardan biri bo‘lgan transport-logistika sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlik istiqbollari yuqori baholandi. Shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasida yo‘lovchi va yuk tashishni tartibga soluvchi bir qator ikki tomonlama hujjatlarni kelishish va mintaqaviy transport-logistika infratuzilmasini rivojlantirishga mo‘ljallangan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni faollashtirish muhimligi va bu to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamda tranzit yuk tashish hajmini sezilarli darajada oshirib, o‘zaro savdo ko‘rsatkichlarini ko‘paytirish imkonini berishi ta'kidlandi.
Shu munosabat bilan tomonlar tegishli tuzilmalar rahbarlari darajasida transport masalalari bo‘yicha qo‘shma muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhini tuzish hamda joriy yilning noyabr' oyida videokonferensiya shaklida uning birinchi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib oldilar.
Shuningdek, energetika va ta'lim sohalaridagi qo‘shma loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishning qator amaliy jihatlari ko‘rib chiqilib, o‘zaro maqbul yechimlar ishlab chiqildi va kelgusidagi harakatlar belgilab olindi.
Muzokaralar yakunida Afg‘oniston tomoniga tashrif davomida O‘zbekiston delegasiyasiga mehmondo‘stlikning ko‘rsatilgan yuqori darajasi uchun minnatdorlik izhor etildi. Uchrashuvda muhokama etilgan yo‘nalishlar doirasida hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha o‘zaro kelishuvga erishildi.

Состоялась встреча с министром иностранных дел Афганистана
20 октября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Исламскую Республику Афганистан в г.Кабуле состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром иностранных дел Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ханифом Атмаром.
В ходе встречи был подчёркнут высокий уровень двустороннего диалога в политико-дипломатической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах, основанного на принципах дружбы, доверия и взаимопонимания. Отмечена общность позиций двух стран, основанных на необходимости в формировании эффективных механизмов развития мирного процесса в Афганистане, в контексте чего был положительно оценен ход инклюзивных переговоров в г.Дохе.
Стороны также обсудили меры, принимаемые правительствами обоих государств, по предотвращению распространения коронавирусной инфекции и смягчению негативного влияния ограничительных мер на устойчивое развитие различных секторов экономики. В данном контексте узбекской стороной была выражена приверженность дальнейшему оказанию всестороннего содействия афганскому народу в ликвидации последствий пандемии.
Высоко оценены перспективы взаимовыгодного сотрудничества в транспортно-логистическом секторе, являющимся одним из ключевых факторов, стимулирующих развитие торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Афганистаном. Отмечена важность активизации совместной работы по согласованию ряда двусторонних документов, регулирующих вопросы пассажирских и грузовых перевозок между двумя странами, а также взаимодействия по реализации совместных проектов, нацеленных на развитие региональной транспортно-логистической инфраструктуры, что позволило бы существенно нарастить объемы прямых и транзитных грузоперевозок и увеличить показатели взаимной торговли.
В связи с этим, стороны достигли договоренности о создании совместной координационной рабочей группы по транспортным вопросам на уровне руководителей соответствующих структур и проведении ее первого заседания в формате видеоконференции в ноябре текущего года.
Также был рассмотрен ряд практических аспектов реализации совместных проектов и инициатив в сферах энергетики и образования, по которым были выработаны взаимоприемлемые решения и определены дальнейшие действия.
По итогам переговоров афганской стороне была выражена признательность за высокий уровень гостеприимства, оказанного делегации Узбекистана в ходе визита. Достигнуто обоюдное согласие по активизации взаимодействия в рамках направлений, обозначенных в ходе встречи.