"Turizm fidoyisi" ko‘krak nishoni o’z egalariga topshirildi
2020-yil 13-oktabr kuni "Hilton Tashkent City" mehmonxonasida O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirishga hissa qo‘shgan kishilarga "Turizm fidoiysi" ko’krak nishonini  topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi rahbariyati, sovrindorlar, faxriy mehmonlar, vazirliklar, idoralar va mahalliy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi. Tadbirni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazir o'rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi raisi Aziz Abduhakimov ochib berdi.
“So‘nggi yillarda O’zbekistonda turizm sohasini jadal rivojlantirish bo‘yicha Prezidentimiz tashabbuslari bilan qator farmon va qarorlar imzolandi, turizm sohasi iqtisodiyotning strategik tarmoqlaridan biri sifatida eʼtirof etildi. Shu asnoda hududlarimizda turizmni rivojlantirish yo‘lida ko‘plab ishlar amalga oshirildi.
“Turizm fidoyisi” ko‘krak nishonining taʼsis etilishi va tantanali topshirilishi O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 29 yilligiga munosib sovg‘a bo‘ldi. Ushbu ko‘krak nishoni respublikamiz fuqarolari va xorijiy mamlakatlarda istiqomat qilayotgan vatandoshlarimizga ona yurtimizning boy tarixi va madaniyatini butun dunyoga namoyish etishga chorlov bo‘lib xizmat qiladi degan umiddaman”,– taʼkidladi Аziz Abduhakimov.
Turizm sohasida erishilgan yutuqlarni rag‘batlantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli qarori bilan “Turizm fidoiysi” turizm sohasi vakillarini mukofotlash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga muvofiq, davlat organlari, jamoat tashkilotlari, tadbirkorlik subyektlari xodimlari, ijtimoiy soha va ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirish va ommalashtirishga munosib hissa qo‘shgan xorijdagi vatandoshlar xizmatlari va faol targ‘ibot ishlari uchun ko‘krak nishoni bilan taqdirlanadi.
Davlat organlari, jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va mahalliy darajadagi xo‘jalik yurituvchi subyektlar, joriy yilning 1-avgustiga qadar o‘z vakillarini Respublikaning turizmini rivojlantirish bo‘yicha davlat boshqaruvi hududiy boshqarmalariga ko‘krak nishoni bilan taqdirlash to‘g‘risida takliflarni kiritishlari kerak edi.
Respublika darajasidagi davlat organlari, chet eldagi diplomatik vakolatxonalar, jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va tashkilotlar ham o‘z nomzodlarini faxriy mukofot olish uchun joriy yilning 1-avgustiga qadar topshirishdi.
"Turizm fidoiysi" ko‘krak nishoni bilan taqdirlash uchun nomzodlarni saralashda maxsus komissiya quyidagi yutuqlarni hisobga oldi: - chet ellarda O‘zbekistonning ijobiy imijini shakllantirish va keng auditoriya orasida mamlakatimiz turistik salohiyatini targ‘ib qilish; - zamonaviy turistik mahsulotlar va xizmatlarni innovatsion yechimlarini yaratish bo‘yicha samarali faoliyat; - O‘zbekistonda turizmni yanada rivojlantirishga qaratilgan xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha samarali faoliyat; - yetakchi xorijiy va mahalliy ommaviy axborot vositalarida O‘zbekistonning turistik salohiyatini ommalashtirilgan materiallarning soni va mashhurligi, shuningdek turizm sohasida olib borilayotgan islohotlarni keng jamoatchilikka yetkazish; - turizm sohasidagi davlat dasturlarini, mintaqaviy va boshqa dasturlarni ishlab chiqish va amalga oshirishda faol ishtirok etish; - turizmning ayrim turlarini rivojlantirish va turistik destinatsiyalarning jozibadorligini oshirish faoliyati; - sayyohlarga ko'rsatiladigan xizmatlar turini kengaytirish va ko'rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish bo'yicha harakatlar; -turizm sohasida tadbirkorlik sub'ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish sohasidagi samarali faoliyat; - "Turizm to'g'risida"gi qonun ijrosi ustidan samarali jamoatchilik nazorati; - madaniy meros obyektlarini saqlash, rivojlantirish va ommalashtirishda faol ishtirok etish; - turizm va xizmat ko‘rsatish uchun malakali kadrlarni tayyorlash, ustoz-shogird anʼanalarini joriy etish bo‘yicha ko‘p yillik tajriba, mahalliy va xalqaro grant loyihalarida faol ishtirok etish; - turizm sohasini rivojlantirish istiqbollari va mavjud muammolarini chuqur ilmiy tahlil qilish asosida ishlab chiqilgan takliflarni, yangiliklarni va ishlarni amalga oshirish; - turizm sohasida muvaffaqiyatli tadbirkorlik va tegishli sohalar faoliyatini, shuningdek, samarali davlat-xususiy sheriklik loyihalarni amalga oshirish; - O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirish uchun normativ-huquqiy bazani va uning davlat idoralari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasini kuchaytirish; - O‘zbekiston va xorijiy davlatlar o‘rtasida turizm sohasida hamkorlikni rivojlantirish va aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha samarali tadbirlar va boshqalar.
Sovrin laureatlariga bir martalik pul mukofoti bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobari miqdorida beriladi. "Turizm fidoyisi" ko‘krak nishoni Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi rahbariyati tomonidan topshiriladi.
"Turizm fidoyisi" ko‘krak nishoni egalari ro’yxati 1.    Abdullayev Maxmud Mamadjanovich – Janubiy Koreyadagi “Lazzat” o‘zbek restorani rahbari; 2.    Badak Sadik – Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisining maslahatchisi (Turkiya);      3.    Bekjanova Amina Karimbayevna – “MUINAK TOUR” MCHJ direktori (Qoraqalpog'iston Respublikasi); 4.    Zarifullayev Gulmurod Sayfullayevich – “Sintobiston” oilaviy mehmon uyi rahbari (Navoiy viloyati); 5.    Kadirov Doniyor Baxtiyorovich – O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirining turizm va transport obyektlarida xavfsizlikni taʼminlash bo‘yicha o‘rinbosari – Polkovnik; 6.    Kiyosi Kurosava  – kinorejissyor, senarist, yozuvchi, O'zbekistonda tasvirga olingan "Dunyoning chekkasi tomon" filmi prodyuseri (Yaponiya); 7.    Maxkamov Ilham Rustamovich – O'zbekiston Respublikasi Transport vazirning birinchi o‘rinbosari; 8.    Nazirov Alisher Nosirovich –  kulol, “Hunarmand” uyushmasi Rishton tumani bo‘limi aʼzosi (Farg‘ona viloyati); 9.  Saydaminov Murodulla – "Orient Voyage" sayyohlik firmasi bosh direktori (Samarqand viloyati); 10.  Sofi Ibbotson – O‘zbekiston Respublikasining Buyuk Britaniyadagi Turizm brendi elchisi; 11.  Saliyev Taxirjan Nurmamatovich – O‘zbekiston Aeronavtika federatsiyasi raisi; 12.  Toni Tonchian Dzou – “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti rektori maslahatchisi (Xitoy Xalq Respublikasi); 13.  Tuxvatullina Elmira Akramovna - O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo bo‘ylab” telekanali davlat unitar korxonasi direktorining ijodiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari; 14.  Ubaydullayev Ravshan Umarovich – “Amirsoy” tog‘ chang‘i kurortini tashkil etish bo‘yicha loyiha rahbari; 15.  Uiterdik Katerina – Buxoro shahridagi “Shuxov” suv inshooti restavratsiyasi va turizm namoyish obyekti barpo etilishi tashabbuskori, investor (Fransiya); 16.  Sharapov Anvar Qurbanovich – vafot etgan (so‘nggi ish joyi  O‘zbekiston xususiy sayyohlik tashkilotlari uyushmasi raisi maslahatchisi, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining sobiq raisi); 17.  Xolmatov Erkin Irgashevich       - Jizzax viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi boshlig‘i; 18.  Xayitova Muxayyo Xolmurodovna – Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining Hududiy boshqarmalar faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari; 19.  Hakimov Dilyor Zafarovich - O‘zbekiston Respublikasining Belgiya Qirolligidagi Favqullodda va Muhtor Elchisi, Yevropa Ittifoqi va NATOdagi Vakolatxonalar boshlig‘i.

Состоялась официальная церемония награждения нагрудным знаком «Туризм фидойиси»
13 октября в отеле “Hilton Tashkent City” состоялась официальная церемония награждения нагрудным знаком «Туризм фидойиси» за вклад в развитие туризма в Узбекистане.
На церемонии приняли участие руководители Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, лауреаты премии, почётные гости, представители министерств, ведомств и отечественных СМИ.
Открыл мероприятие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Азиз Абдухакимов. «Как известно, в последние годы по инициативе нашего Президента подписан ряд указов и постановлений по ускоренному развитию туризма, благодаря которым туристическая отрасль страны признана одной из стратегических отраслей экономики.
В то же время проделана большая работа по развитию туризма в наших регионах. Торжественное вручение нагрудного знака «Туризм фидойиси» стало достойным подарком к 29-летию независимости Республики Узбекистан.
Надеюсь, что этот нагрудной знак послужит стимулом для граждан нашей республики и наших соотечественников, проживающих за рубежом, продемонстрировать миру богатую историю и культуру нашей Родины», – отметил Азиз Абдухакимов. В целях стимулирования достижений в сфере туризма Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 433 от 10 июля 2020 года было утверждено положение о порядке награждения представителей сферы туризма “Туризм фидойиси”.
В соответствии с положением, за заслуги и активную пропагандистскую работу нагрудным знаком награждаются сотрудники государственных органов, общественных организаций, хозяйствующих субъектов, представители социальной сферы и средств массовой информации, а также соотечественники за рубежом, внесшие достойный вклад в развитие и популяризацию сферы туризма в Республике Узбекистан. Государственные органы, общественные организации, средства массовой информации и хозяйствующие субъекты на местном уровне до 1 августа текущего года должны были внести предложения о награждении своих представителей нагрудным знаком территориальным подразделениям государственного управления по развитию туризма республики.
Государственные органы республиканского уровня, дипломатические представительства за рубежом, общественные организации, средства массовой информации также до 1 августа текущего года представили своих кандидатов для получения почётной премии.
При отборе кандидатов для награждения нагрудным знаком «Туризм фидойиси» специальной комиссией были учтены следующие достижения: -формирование положительного имиджа Узбекистана за рубежом и продвижение туристического потенциала нашей страны среди широкой аудитории; -эффективная деятельность по созданию современных туристских продуктов и услуг с инновационными решениями; -эффективная деятельность по привлечению иностранных инвестиций, направленная на дальнейшее развитие туризма в Узбекистане; -количество и популярность материалов, направленных на популяризацию туристического потенциала Узбекистана в ведущих зарубежных и местных СМИ, а также доведение проводимых реформ в сфере туризма до широкой общественности; -активное участие в разработке и реализации государственных программ, региональных и иных программ в сфере туризма; -деятельность по развитию отдельных видов туризма и повышению привлекательности туристских дестинаций; -усилия по расширению спектра предоставляемых туристам услуг и повышению качества предоставляемых услуг; -эффективная деятельность в области защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательской деятельности в сфере туризма; -эффективный общественный контроль за исполнением закона “О туризме”; -активное участие в сохранении, развитии и популяризации объектов культурного наследия; -многолетний опыт подготовки квалифицированных кадров для сферы туризма и сервиса, внедрение традиций педагога-подмастерья, активное участие в местных и международных грантовых проектах; -актуальность и реализация предложений, нововведений и работ, разработанных на основе глубокого научного анализа перспектив и существующих проблем развития туристской отрасли; -эффективная деятельность по дальнейшему развитию туристической инфраструктуры и организации новых туристических направлений; -значительный вклад в улучшение санитарно-гигиенического состояния объектов туристической инфраструктуры; -осуществление успешной предпринимательской деятельности в сфере туризма и смежных областях, а также реализация эффективных проектов государственно-частного партнёрства; -укрепление нормативно-правовой базы развития туристической отрасли Узбекистана и ее вклад в развитие сотрудничества между государственными органами; -эффективная деятельность по развитию сотрудничества и укреплению связей между Узбекистаном и зарубежными странами в области туризма и др.
Лауреатам премии присуждается денежный приз, выплачиваемый единовременно в размере 10-кратной суммы базовой расчетной величины.
Нагрудный знак «Туризм фидойиси» вручён руководством Государственного комитета по развитию туризма.
Имена обладателей нагрудного знака «Туризм фидойиси»: 1. Абдуллаев Махмуд Мамаджанович – руководитель узбекского ресторана «Lazzat» в Южной Корее. 2. Бадак Садик – советник председателя Государственного комитета по развитию туризма. 3. Бекжанова Амина Каримбаевна – директор ООО «Муйнак тур». 4. Зарифуллаев Гулмурод Сайфуллаевич – Глава семейного гостевого дома «Синтобистон». 5. Кадиров Дониёр Бахтиёрович – заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан по обеспечению безопасности на туристических и транспортных объектах – полковник. 6. Киёси Куросава – японский кинорежиссер, сценарист, писатель и продюсер. 7. Махкамов Илхам Рустамович – первый заместитель министра транспорта. 8. Назиров Алишер Носирович – член Риштанского районного отделения Ферганской области Объединения «Хунарманд», гончар. 9. Сайдаминов Муродулла – генеральный директор туристического агентства «Orient Voyage». 10. Софи Ибботсон – посол туристического бренда Республики Узбекистан в Великобритании. 11. Салиев Тахиржан Нурмаматович – председатель Федерации аэронавтики Узбекистана. 12. Тони Тончиан Дзоу – советник ректора Международного университета туризма «Шелковый путь». 13. Тухватуллина Эльмира Акрамовна - заместитель директора по творческой работе государственного унитарного предприятия «Dunyo bo‘ylab», Национальной телерадиокомпании Узбекистана. 14. Убайдуллаев Равшан Умарович – руководитель проекта по организации горнолыжного курорта «Амирсой». 15. Уитердик Катерина – иностранный предприниматель; 16. Шарапов Анвар Қурбанович –посмертно (последнее место работы - советник председателя Ассоциации частных туристических организаций Узбекистана). 17. Хайитова Мухайё Холмуродовна – заместитель начальника отдела координации территориальных управлений, Государственного комитета по развитию туризма. 18. Хакимов Дилёр Зафарович - Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Королевстве Бельгия, Глава Представительств в Европейском Союзе и НАТО. 19. Холматов Эркин Иргашевич - начальник Джизакского областного управления экологии и охраны окружающей среды.