"Turizm fidoyisi" ko‘krak nishoni o’z egalariga topshirildi
2020-yil 13-oktabr kuni "Hilton Tashkent City" mehmonxonasida O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirishga hissa qo‘shgan kishilarga "Turizm fidoiysi" ko’krak nishonini  topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi rahbariyati, sovrindorlar, faxriy mehmonlar, vazirliklar, idoralar va mahalliy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi. Tadbirni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazir o'rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi raisi Aziz Abduhakimov ochib berdi.
“So‘nggi yillarda O’zbekistonda turizm sohasini jadal rivojlantirish bo‘yicha Prezidentimiz tashabbuslari bilan qator farmon va qarorlar imzolandi, turizm sohasi iqtisodiyotning strategik tarmoqlaridan biri sifatida eʼtirof etildi. Shu asnoda hududlarimizda turizmni rivojlantirish yo‘lida ko‘plab ishlar amalga oshirildi.
“Turizm fidoyisi” ko‘krak nishonining taʼsis etilishi va tantanali topshirilishi O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 29 yilligiga munosib sovg‘a bo‘ldi. Ushbu ko‘krak nishoni respublikamiz fuqarolari va xorijiy mamlakatlarda istiqomat qilayotgan vatandoshlarimizga ona yurtimizning boy tarixi va madaniyatini butun dunyoga namoyish etishga chorlov bo‘lib xizmat qiladi degan umiddaman”,– taʼkidladi Аziz Abduhakimov.
Turizm sohasida erishilgan yutuqlarni rag‘batlantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli qarori bilan “Turizm fidoiysi” turizm sohasi vakillarini mukofotlash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga muvofiq, davlat organlari, jamoat tashkilotlari, tadbirkorlik subyektlari xodimlari, ijtimoiy soha va ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirish va ommalashtirishga munosib hissa qo‘shgan xorijdagi vatandoshlar xizmatlari va faol targ‘ibot ishlari uchun ko‘krak nishoni bilan taqdirlanadi.
Davlat organlari, jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va mahalliy darajadagi xo‘jalik yurituvchi subyektlar, joriy yilning 1-avgustiga qadar o‘z vakillarini Respublikaning turizmini rivojlantirish bo‘yicha davlat boshqaruvi hududiy boshqarmalariga ko‘krak nishoni bilan taqdirlash to‘g‘risida takliflarni kiritishlari kerak edi.
Respublika darajasidagi davlat organlari, chet eldagi diplomatik vakolatxonalar, jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va tashkilotlar ham o‘z nomzodlarini faxriy mukofot olish uchun joriy yilning 1-avgustiga qadar topshirishdi.
"Turizm fidoiysi" ko‘krak nishoni bilan taqdirlash uchun nomzodlarni saralashda maxsus komissiya quyidagi yutuqlarni hisobga oldi: - chet ellarda O‘zbekistonning ijobiy imijini shakllantirish va keng auditoriya orasida mamlakatimiz turistik salohiyatini targ‘ib qilish; - zamonaviy turistik mahsulotlar va xizmatlarni innovatsion yechimlarini yaratish bo‘yicha samarali faoliyat; - O‘zbekistonda turizmni yanada rivojlantirishga qaratilgan xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha samarali faoliyat; - yetakchi xorijiy va mahalliy ommaviy axborot vositalarida O‘zbekistonning turistik salohiyatini ommalashtirilgan materiallarning soni va mashhurligi, shuningdek turizm sohasida olib borilayotgan islohotlarni keng jamoatchilikka yetkazish; - turizm sohasidagi davlat dasturlarini, mintaqaviy va boshqa dasturlarni ishlab chiqish va amalga oshirishda faol ishtirok etish; - turizmning ayrim turlarini rivojlantirish va turistik destinatsiyalarning jozibadorligini oshirish faoliyati; - sayyohlarga ko'rsatiladigan xizmatlar turini kengaytirish va ko'rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish bo'yicha harakatlar; -turizm sohasida tadbirkorlik sub'ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish sohasidagi samarali faoliyat; - "Turizm to'g'risida"gi qonun ijrosi ustidan samarali jamoatchilik nazorati; - madaniy meros obyektlarini saqlash, rivojlantirish va ommalashtirishda faol ishtirok etish; - turizm va xizmat ko‘rsatish uchun malakali kadrlarni tayyorlash, ustoz-shogird anʼanalarini joriy etish bo‘yicha ko‘p yillik tajriba, mahalliy va xalqaro grant loyihalarida faol ishtirok etish; - turizm sohasini rivojlantirish istiqbollari va mavjud muammolarini chuqur ilmiy tahlil qilish asosida ishlab chiqilgan takliflarni, yangiliklarni va ishlarni amalga oshirish; - turizm sohasida muvaffaqiyatli tadbirkorlik va tegishli sohalar faoliyatini, shuningdek, samarali davlat-xususiy sheriklik loyihalarni amalga oshirish; - O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirish uchun normativ-huquqiy bazani va uning davlat idoralari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasini kuchaytirish; - O‘zbekiston va xorijiy davlatlar o‘rtasida turizm sohasida hamkorlikni rivojlantirish va aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha samarali tadbirlar va boshqalar.
Sovrin laureatlariga bir martalik pul mukofoti bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobari miqdorida beriladi. "Turizm fidoyisi" ko‘krak nishoni Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi rahbariyati tomonidan topshiriladi.
"Turizm fidoyisi" ko‘krak nishoni egalari ro’yxati 1.    Abdullayev Maxmud Mamadjanovich – Janubiy Koreyadagi “Lazzat” o‘zbek restorani rahbari; 2.    Badak Sadik – Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisining maslahatchisi (Turkiya);      3.    Bekjanova Amina Karimbayevna – “MUINAK TOUR” MCHJ direktori (Qoraqalpog'iston Respublikasi); 4.    Zarifullayev Gulmurod Sayfullayevich – “Sintobiston” oilaviy mehmon uyi rahbari (Navoiy viloyati); 5.    Kadirov Doniyor Baxtiyorovich – O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirining turizm va transport obyektlarida xavfsizlikni taʼminlash bo‘yicha o‘rinbosari – Polkovnik; 6.    Kiyosi Kurosava  – kinorejissyor, senarist, yozuvchi, O'zbekistonda tasvirga olingan "Dunyoning chekkasi tomon" filmi prodyuseri (Yaponiya); 7.    Maxkamov Ilham Rustamovich – O'zbekiston Respublikasi Transport vazirning birinchi o‘rinbosari; 8.    Nazirov Alisher Nosirovich –  kulol, “Hunarmand” uyushmasi Rishton tumani bo‘limi aʼzosi (Farg‘ona viloyati); 9.  Saydaminov Murodulla – "Orient Voyage" sayyohlik firmasi bosh direktori (Samarqand viloyati); 10.  Sofi Ibbotson – O‘zbekiston Respublikasining Buyuk Britaniyadagi Turizm brendi elchisi; 11.  Saliyev Taxirjan Nurmamatovich – O‘zbekiston Aeronavtika federatsiyasi raisi; 12.  Toni Tonchian Dzou – “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti rektori maslahatchisi (Xitoy Xalq Respublikasi); 13.  Tuxvatullina Elmira Akramovna - O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo bo‘ylab” telekanali davlat unitar korxonasi direktorining ijodiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari; 14.  Ubaydullayev Ravshan Umarovich – “Amirsoy” tog‘ chang‘i kurortini tashkil etish bo‘yicha loyiha rahbari; 15.  Uiterdik Katerina – Buxoro shahridagi “Shuxov” suv inshooti restavratsiyasi va turizm namoyish obyekti barpo etilishi tashabbuskori, investor (Fransiya); 16.  Sharapov Anvar Qurbanovich – vafot etgan (so‘nggi ish joyi  O‘zbekiston xususiy sayyohlik tashkilotlari uyushmasi raisi maslahatchisi, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining sobiq raisi); 17.  Xolmatov Erkin Irgashevich       - Jizzax viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi boshlig‘i; 18.  Xayitova Muxayyo Xolmurodovna – Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining Hududiy boshqarmalar faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari; 19.  Hakimov Dilyor Zafarovich - O‘zbekiston Respublikasining Belgiya Qirolligidagi Favqullodda va Muhtor Elchisi, Yevropa Ittifoqi va NATOdagi Vakolatxonalar boshlig‘i.

The award ceremony for the contribution to the development of tourism "Tourism fidoiysi" – “Tourism adherents”
2020-10-15 | Tourism
October 13, 2020, the official ceremony of awarding “Tourism fidoiysi” -“Tourism adherents” badge for the contribution to the development of tourism in Uzbekistan was held at the Hilton Tashkent City hotel.
The ceremony was attended by heads of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for tourism development, award winners, guests of honor, representatives of ministries, departments and domestic media.
The event was opened by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for tourism development Aziz Abdukhakimov.
"As you know, in recent years, at the initiative of our President - Shavkat Mirziyoyev, a number of decrees and resolutions on the accelerated development of tourism have been signed, thanks to which the country's tourism industry is recognized as one of the strategic sectors of the economy. At the same time, a lot of work has been done for developing of tourism in our regions.
The solemn presentation of the "Tourism fidoiysi" badge was a worthy gift for the 29th anniversary of Independence of the Republic of Uzbekistan. I hope, that this badge will serve as an incentive for the citizens of our Republic and our compatriots living abroad to show the world the rich history and culture of our homeland," - Aziz Abdukhakimov said. In order to encourage achievements in the field of tourism, the decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 433 dated July 10, 2020 approved the regulation on the procedure for awarding representatives in the field of tourism. In accordance with the regulations, employees of state bodies, public organizations, economic entities, representatives of the social sphere and mass media, as well as compatriots abroad who have made a worthy contribution to the development and popularization of the tourism sector in the Republic of Uzbekistan are awarded the badge for their merits and active promotion work.
State bodies, public organizations, mass media and economic entities at the local level had to submit proposals on awarding their representatives with a badge to the territorial divisions of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for tourism development before August, 1, this year. State bodies of the Republican level, diplomatic missions abroad, public organizations, mass media and organizations also submitted their candidates for the honorary award until August 1, this year.
During the selection of candidates for the "Tourism fidoiysi" award, the special commission took into account the following achievements: -creation of a positive image of Uzbekistan abroad and promotion of the tourism potential of our country among a wide audience; -effective development of modern tourist products and services with innovative solutions; -effective activities to attract foreign investment aimed at further development of tourism in Uzbekistan; -the number and popularity of materials aimed at popularizing the tourism potential of Uzbekistan in leading foreign and local media, as well as bringing the ongoing reforms in the tourism sector to the General public; -active participation in the development and implementation of state programs, regional and other programs in the field of tourism; -activities to develop certain types of tourism and increase the attractiveness of tourist destinations; -efforts to expand the range of services provided to tourists and improve the quality of services provided; -effective activities in the field of protection of the rights and legitimate interests of business entities in the field of tourism; -effective public control over the implementation of the law “On the tourism”; -active participation in the preservation, development and promotion of cultural heritage objects; -many years of experience in training qualified personnel for the tourism and service sector, introducing the traditions of an apprentice teacher, and actively participating in local and international grant projects; -relevance and implementation of proposals, innovations and works developed on the basis of an in-depth scientific analysis of the prospects and existing problems of the tourism industry development; -effective activities for further development of tourist infrastructure and organization of new tourist destinations; -significant contribution to improving the sanitary and hygienic condition of tourist infrastructure facilities; -implementation of successful business activities in the field of tourism and related areas, as well as implementation of effective public-private partnership projects; -strengthening the regulatory framework for the development of the tourism industry in Uzbekistan and its contribution to the development of cooperation between government agencies; -effective activities to develop cooperation and strengthen ties between Uzbekistan and foreign countries in the field of tourism, etc.
Prize winners are awarded a cash prize, paid at a time in the amount of 10 times the amount of the basic calculation value. "Tourism fidoyisi" badge will be awarded by the leadership of the State Committee for tourism development.
Names of holders of "Tourism fidoyisi" badge:
1. Abdullayev Makhmud Mamajanovich – head of the Uzbek restaurant "LAZZAT" in South Korea; 2. Badak Sadik – adviser to the Chairman of the State Committee for tourism development (Turkey); 3. Amina Bekjanova Karimbaeva – Director of "MUYNAK TOUR" LLC (Republic of Karakalpakstan); 4. Zarifullaev Gulmurod Sayfullayevich - head of the family-run guest house "Syntobiston" (Navoi region); 5. Kadirov Doniyor Bakhtiyorovich - Deputy Minister of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan for ensuring security at tourist and transport facilities - Colonel; 6. Kiyoshi Kurosawa - film director, screenwriter, writer and producer of the film "To the End of the Earth", filmed in Uzbekistan (Japan); 7. Makhkamov Ilkham Rustamovich – First Deputy Minister of transport of the Republic of Uzbekistan;  8. Nazirov Alisher Nosirovich - potter, member of the Rishtan district branch of the Fergana region of the "Khunarmand" Association; 9. Saydaminov Murodulla - General Director of the travel agency "Orient Voyage" (Samarkand region); 10. Sophie Ibbotson - Tourism Brand Ambassador of Uzbekistan in the UK; 11. Saliev Takhirjan Nurmamatovich - Chairman of the Aeronautics Federation of Uzbekistan; 12. Tongqian Tony Zou - Advisor to the rector of the silk road International University of tourism (Republic of China); 13. Tukhvatullina Elmira Akramovna - Deputy Director for creative work of the state unitary enterprise "Dunyo Bo'ylab", the National Television and Radio Company of Uzbekistan; 14. Ubaidullaev Ravshan Umarovich – The head of the project on the organization of ski resort "Amirsoy"; 15. Uiterdick Katerina - Initiator of the restoration of the Shukhov water body in Bukhara and the construction of a tourist facility on its basis, investor (France); 16. Sharapov Anvar Kurbanovich – posthumously (last job - adviser to the Chairman of the Association of private tourism organizations of Uzbekistan, former Chairman of the State Committee for Tourism development); 17. Khayitova Mukhayo Kholmurodovna - Deputy head of the Department for Coordination of Territorial Administrations, State Committee for Tourism Development; 18. Khakimov Dilyor Zafarovich - Ambassador extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Kingdom of Belgium, head of representative offices in the European Union and NATO. 19. Kholmatov Erkin Irgashevich - Head of the Jizzakh Regional Department of Ecology and Environment.