2020-10-14 | Siyosat
Vazir ishonch yorliqlari nusxalarini qabul qilib olar ekan, doʻst Hindiston mamlakati Elchisini qutladi, uni yuqori va masʼuliyatli lavozimga tayinlangani bilan tabrikladi hamda samarali faoliyat tiladi.
Suhbat davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning holati hamda rivojlanish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston-Hindiston munosabatlari rivojlanishning sifat jihatidan yangi bosqichiga koʻtarilib, ijobiy surʼat kasb etayotgani qayd etildi. Oliy darajadagi muntazam muloqotlar ikki tomonlama strategik sheriklikni mustahkamlashga zamin yaratmoqda.
Tomonlar turli darajalarda boʻlib oʻtadigan qoʻshma tadbirlar jadvali boʻyicha fikr almashdilar. Xususan, ikki mamlakat tashqi ishlar idoralari oʻrtasida navbatdagi siyosiy maslahatlashuvlarni oʻtkazish taklif qilindi.
Koronavirus pandemiyasining ikki tomonlama savdo-iqtisodiy munosabatlarga salbiy taʼsiri oldini olish va oʻzaro savdo hajmini yanada oshirish yuzasidan qoʻshimcha choralar koʻrish zarurligi taʼkidlandi.
Tibbiyot, farmatsevtika, taʼlim va innovatsiya sohalarida investitsiya loyihalarini amalga oshirishni davom ettirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston va Hindiston oʻrtasida sayyohlik almashinuvini qayta tiklash, oʻzaro sayyohlar oqimini oshirishga qiziqish bildirildi.

Meeting with the Ambassador of India
On October 14, 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India, Manish Prabhat, Uzbekistan MFA reports.
Accepting copies of credentials, the Minister welcomed the Ambassador of friendly India and congratulated him on his appointment to a high and responsible post, wishing him fruitful work.
The parties discussed the state and prospects of development of bilateral relations in political, trade-economic, investment, cultural-humanitarian and other spheres.
Views were exchanged on the schedule of the upcoming joint events at various levels. In particular, it was proposed to hold regular political consultations between the foreign ministries of the two countries.
Special attention was paid to continuation of investment projects in medicine and pharmaceuticals, education and innovation.
The sides expressed interest in restoring tourist exchanges between Uzbekistan and India and increasing the mutual tourist flow.