Prezident oqoltinliklar bilan suhbatlashdi
Bu yerda 130 ta kottej ta'mirlanib, kommunikasiya tarmoqlari tiklangan. Yangi mahalla guzari, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari, kutubxona, sport majmuasi, ichki yo‘llar qurilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev qurilish va obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi. Aholi bilan suhbatlashdi.
- Bu yerga kelganimda vaziyat juda achinarli edi. Bu mening uyim, jigarlarim, farzandlarim, deb yuragimdan o‘tkazdim. Pul topish, tashkil qilish oson bo‘lgani yo‘q. Xudoga shukr, hammasi ortda qoldi. Bu uylar sizlarga buyursin. Endi bu obodlikni asrab, yaxshi yashab, yaxshi to‘ylar qilinglar. O‘zi mening eng katta maqsadim - yoshlarni baxtli ko‘rish, - dedi davlatimiz rahbari.
Mahallada “Nafis liboslar” tikuvchilik  korxonasi ham tashkil etildi. Unda 50 nafardan ziyod xotin-qiz ish boshladi. Prezidentimiz ular bilan suhbatlashdi.
- Xotin-qizlarga e'tiborni yanada kuchaytiramiz. Ayolni rozi qilolsak, jamiyatimiz fayzli bo‘ladi, hamma rejalarimizni amalga oshira olamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Korxona kelgusi yili to‘liq quvvatga chiqqach, yiliga 500 ming dona mahsulot ishlab chiqariladi. Ularning bir qismini eksport qilish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari oilaviy poliklinikaga kirib, sog‘liqni saqlash xodimlari bilan suhbatlashdi. Tibbiyot bilan sport hamohangligini kuchaytirib, odamlarni sog‘lom turmush tarziga odatlantirish, aholining umrini uzaytirish masalalari yuzasidan so‘z yuritildi.
- Ko‘p yurish bilan to‘g‘ri ovqatlanish madaniyatini yo‘lga qo‘yib olsak, tibbiyotdagi 30-40 foiz masalani hal qilgan bo‘lamiz, - dedi Shavkat Mirziyoev.
Bu boradagi targ‘ibotni kengaytirish, rag‘batlantirish mexanizmlarini ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент побеседовал с акалтынцами
Здесь отремонтировано 130 коттеджей, восстановлены инженерно-коммуникационные сети. Построены новый махаллинский гузар, пункты торговли и бытового обслуживания, библиотека, спортивный комплекс, внутренние дороги.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проделанной работой, поговорил с местными жителями.
- Когда я приезжал сюда в прошлый раз, ситуация была очень плачевной. Переживал так, будто пострадали мой дом, мои близкие, мои дети. Найти денег, организовать работу было не совсем просто. Слава Богу, все позади. Пусть эти дома послужат вам во благо! Желаю, чтобы вы здесь жили в достатке и проводили свадьбы. Моя самая большая цель - видеть нашу молодежь счастливой, - сказал глава государства.
Кроме того, в махалле организовано швейное предприятие «Нафис либослар». Здесь начали работать более 50 женщин и девушек. Президент побеседовал с коллективом.
- Мы усилим внимание к женщинам на порядок. От их счастья зависит процветание нашей страны, реализация всех наших планов, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Когда предприятие выйдет на полную мощность, оно будет способно производить 500 тысяч единиц продукции в год. Часть товаров планируется экспортировать.
Глава государства посетил семейную поликлинику и побеседовал с медицинскими работниками. Обсуждены вопросы расширения участия медицины в формировании здорового и способствующего долголетию образа жизни, популяризации физической активности.
- Если будем пропагандировать пользу от ходьбы и культуру правильного питания, то решим 30-40 процентов проблем в медицине, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по усилению разъяснительной работы в этом направлении, разработке механизмов стимулирования.