O‘zbekiston Xitoyda bo‘lib o‘tadigan SHHT-2020 Xalqaro savdo va investitsiyalar yarmarkasida ishtirok etadi
2020-10-11 | ShHT
TOSHKENT, 10-oktabr. / “Dunyo” AA /. Joriy yil 16-18-oktyabr kunlari Xitoyning Sindao shahrida (Shandun viloyati) bo‘lib o‘tadigan Shanxay Hamkorlik Tashkilotining (SHHT) Xalqaro savdo va investitsiyalar yarmarkasida O‘zbkiston ham ishtirok etadi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tashqi ishlar vazirligi Iqtisodiy diplomatiya departamentining maʼlumotiga ko‘ra, yarmarkada O‘zbekiston salohiyati alohida milliy pavilyonda namoyish etiladi.
“Sinxua” axborot agentligi ushbu tadbirda 28 mamlakat, shu jumladan SHHTga aʼzo, kuzatuvchi va hamkor 18 davlat diplomatik vakolatxonalari ishtirok etishi kutilmoqda. Ko‘rgazmada 600 dan ortiq kompaniya o‘z mahsulotlari va xizmatlarini namoyish etadi. Ulardan 300 ga yaqini tadbirning oflayn qismida, 350 tasi esa onlayn rejimda qatnashadi.
«Yarmarka moliya, qishloq xo‘jaligi, madaniyat va turizm, shuningdek, yengil sanoat sohasidagi tovar va xizmatlarga bag‘ishlanadi, — deb yozadi “Sinxua”. - Uning doirasida Xitoy va SHHT mamlakatlari o‘rtasidagi Singdao hamkorlik markazi ham ish boshlaydi».

Узбекистан примет участие в Международной торгово-инвестиционной ярмарке ШОС-2020 в Китае
ТАШКЕНТ, 10 октября. /ИА «Дунё»/. Узбекистан будет представлен на предстоящей 16-18 октября Международной торгово-инвестиционной ярмарке Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), которая пройдет с 16 по 18 октября в городе Циндао (провинция Шаньдун), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Департамента экономической дипломатии МИД, Узбекистан на ярмарке будет представлен национальным павильоном.
Как передает агентство «Синьхуа», в мероприятии в этом году, как ожидается, примут участие дипломатические представители из 28 стран, в том числе 18 стран ШОС. Более 600 предприятий презентуют на выставке свои товары и услуги, из которых около 300 примут участие в офлайн-части мероприятия, а 350 – в онлайн.
«Нынешняя ярмарка будет посвящена товарам и услугам в сферах финансов, сельского хозяйства, культуры и туризма, а также легкой промышленности, - уточняет «Синьхуа». - В рамках ярмарки также начнет работать Циндаоский центр сотрудничества Китая и стран ШОС, который послужит платформой для демонстрации продукции, а также проведения торгово-инвестиционных переговоров и мероприятий роуд-шоу».