Pokistonning Global va strategik tadqiqotlar markazi prezidenti bilan muzokaralar toʻgʻrisida
2020-yilning 7-oktabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Furqat Sidikov videokonferensaloqa shaklida Pokistonning Global va strategik tadqiqotlar markazi prezidenti, Oʻzbekiston — Pokiston ishbilarmonlar Kengashi aʼzosi Sayid Xolid Amir Jafferi bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Suhbat davomida ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, logistika va madaniy-gumanitar sohalarda sheriklikni yanada mustahkamlash imkoniyatlari muhokama qilindi.
Uchrashuvda taʼkidlanganidek, har ikki tomonning izchil saʼy-harakatlari natijasida Oʻzbekiston — Pokiston munosabatlari deyarli barcha sohalarda yangi rivojlanish darajasiga koʻtarilmoqda.
Tomonlar Oʻzbekiston — Pokiston ishbilarmonlar Kengashi yangi surʼatda rivojlanishiga xayrixoh ekanligini bildirdi.
Pokiston bozoriga oʻzbek mahsulotlarini, xususan, kimyo va toʻqimachilik mahsulotlari, sabzavot va mevalarni yetkazib berishni koʻpaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekistonda Pokiston kompaniyalari, Pokistonda esa oʻzbek kompaniyalarining dilerlik va distribyuterlik vakolatxonalari yoʻlga qoʻyilishida ikkala tomon ham oʻzaro yordam koʻrsatishda tayyor ekanligi bildirildi.
Videoanjuman davomida tomonlar oʻzlarini qiziqtirgan boshqa masalalar boʻyicha ham fikr almashdilar.

О переговорах с президентом Центра глобальных и стратегических исследований Пакистана
7 октября 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с президентом Центра глобальных и стратегических исследований Пакистана, членом правления Узбекско-Пакистанского Делового совета Сайедом Халидом Амиром Джаффери.
В состоявшейся беседе обсуждены перспективы развития двусторонних отношений,а также возможности дальнейшего укрепления партнерства в торгово-экономической, инвестиционной, логистической и культурно-гуманитарной областях.
Как подчеркивалось на встрече, благодаря последовательным усилиям обеих сторон узбекско-пакистанские отношения вышли на новый уровень развития практически во всех направлениях.
Стороны высказались за придание новой динамики деятельности Узбекско-Пакистанского Делового совета.
Отдельное внимание уделено вопросам увеличения поставок узбекской продукции на рынок Пакистана, в частности, химической и текстильной продукции, овощей и фруктов.
Выражена готовность в оказании взаимного содействия в создании дилерских и дистрибьютерских представительств узбекских компаний в Пакистане и пакистанских компаний в Узбекистане.
На видеоконференции стороны также обменялись мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.