UNIDOning Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqaviy muvofiqlashtirish bo'limi rahbari bilan uchrashuv
Joriy yilning 5-oktabr kuni videokonferensiya shaklida UNIDOning Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqaviy muvofiqlashtirish bo'limi rahbari janob Yatsek Tsukrovski bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Kun tartibiga O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Sanoatni rivojlantirish tashkiloti (UNIDO) o'rtasida kelgusida bir necha sohalarda hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi. Xususan:
UNIDO bilan hamkorlik to'g'risidagi qo'shma deklaratsiya loyihasi;
2020-2024 yillarda O'zbekiston Respublikasi va UNIDO o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo'yicha "Yo'l xaritasi" loyihasi;
UNIDOning raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksiga kirish bo'yicha keyingi ishlar va ushbu reytingda respublikaning mavqeini yaxshilash bo'yicha keyingi ishlar;
Tashkilot tomonidan O'zbekiston sanoatini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini baholashga yordam berish.
Yig'ilishda O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirining o'rinbosari Bobur Qalandarovich Abdinazarov, UNIDOning Yevropa Markaziy Osiyo mintaqaviy muvofiqlashtirish bo'limi rahbari Yatsek Kukrovski, shuningdek, har ikki tomon mutaxassislari va ekspertlari ishtirok etdi. Mutaxassislar va ekspertlar kelajakdagi uzoq muddatli istiqbollar hamda UNIDO va O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi o'rtasidagi barqaror hamkorlik haqida fikr almashdilar.
Shuningdek, uchrashuv ishtirokchilari tashkiliy masalalarni muhokama qildilar, xususan, 2020-yil noyabr oyida qo'shma Deklaratsiyani imzolash masalasi ko'rib chiqildi.
Yig'ilish natijalariga ko'ra, mutaxassislarning hamkorlikdagi loyihalari va ishtirokini davom ettirishga, shuningdek, UNIDOga O'zbekiston Respublikasida sanoat rivojlanishini tahlil qilishda hamda xalqaro ko'rsatmalarga asoslangan strategiyani birgalikda ishlab chiqishda texnik yordam ko'rsatishga qaror qilindi. Bu, shubhasiz, inklyuziv va barqaror sharoitda yuqori natijalarga erishishga imkon beradi.
Ma’lumot uchun: Janob Yatsek Tsukrovski tizim muhandisligi magistri, kompyuter fanlari doktori va iqtisod fanlari doktori darajalariga ega.
Yevropa va Markaziy Osiyo bo'limiga qo'shilishidan oldin u YuNIDOning salohiyatini rivojlantirish institutini boshqargan. Ilgari u Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturida (BMTTD) Yevropa va Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi mintaqaviy markazida Ming yillik rivojlanish maqsadlari bo'yicha maslahatchi va guruh rahbari sifatida ishlagan. Ilgari u Polshadagi Ijtimoiy va Iqtisodiy Tadqiqotlar Markazida (CASE) va Chexiya Fanlar Akademiyasining Iqtisodiyot Institutida ishlagan.
Janob Tsukrovski Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyoning aksariyat mamlakatlarida maslahat va texnik hamkorlik loyihalarida katta tajribaga ega. U BMT Taraqqiyot Dasturining Markaziy Osiyoda inson taraqqiyoti bo'yicha "To'siqlarni olib tashlash: inson taraqqiyoti va inson xavfsizligi uchun mintaqaviy hamkorlik" hisobotining hammuallifi.

A working meeting with the head of the UNIDO Regional Division for Europe and Central Asia
On the October 5th of 2020, a working meeting was held in the format of video conferencing with the head of the UNIDO Regional Division for Europe and Central Asia - Mr. Jacek Cukrowski.
The agenda included issues of further joint cooperation between the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan and the United Nations on Industrial Development (UNIDO), in particular:
a draft joint declaration of cooperation with UNIDO;
the draft "Road Map" for the further development of cooperation between the Republic of Uzbekistan and UNIDO for 2020-2024;
further work on entering the UNIDO Competitive industrial performance index and further work to improve the position of the Republic in this rating;
assistance to the Organization in expert assessment of the Concept for the Development of Industry of Uzbekistan until 2030.
The working meeting was attended by Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Bobur Kalandarovich Abdinazarov, Head of the UNIDO Regional Coordination Unit for Europe and Central Asia, Mr. Jacek Cukrowski, as well as specialists and experts of both sides.
Specialists and experts exchanged views on the future long-term and a sustainable partnership between UNIDO and the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan.
The participants of the working meeting also discussed organizational issues, in particular, the issue of signing a joint Declaration in November 2020 was considered.
As a result of the working meeting, it was decided to continue joint work and participation of specialists, as well as technical assistance to UNIDO in analyzing the development of industry in the Republic of Uzbekistan and jointly developing a Strategy based on the international guidelines of UNIDO, which will undoubtedly allow achieving high results in an inclusive and sustainable industrialization in the long term.
For information: Jacek Cukrowski
Mr. Jacek Cukrowski holds an MSc in Systems Engineering, a Doctor of Computer Science and a PhD in Economics.
Prior to joining the Europe and Central Asia Division, he directed the UNIDO Capacity Development Institute. Previously, he worked for the United Nations Development Program (UNDP) as Millennium Development Goals Adviser and Team Leader at the Regional Center for Europe and the Commonwealth of Independent States. Previously he worked at the Center for Social and Economic Research (CASE) in Poland and at the Economic Institute of the Academy of Sciences of the Czech Republic.
Mr. Zukrowski has extensive experience in consulting and technical cooperation projects in most of the countries of Eastern Europe and Central Asia. He is a co-author of the UNDP Central Asia Human Development Report: “Removing Barriers: Regional Cooperation for Human Development and Human Security”.