UNIDOning Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqaviy muvofiqlashtirish bo'limi rahbari bilan uchrashuv
Joriy yilning 5-oktabr kuni videokonferensiya shaklida UNIDOning Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqaviy muvofiqlashtirish bo'limi rahbari janob Yatsek Tsukrovski bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Kun tartibiga O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Sanoatni rivojlantirish tashkiloti (UNIDO) o'rtasida kelgusida bir necha sohalarda hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi. Xususan:
UNIDO bilan hamkorlik to'g'risidagi qo'shma deklaratsiya loyihasi;
2020-2024 yillarda O'zbekiston Respublikasi va UNIDO o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo'yicha "Yo'l xaritasi" loyihasi;
UNIDOning raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksiga kirish bo'yicha keyingi ishlar va ushbu reytingda respublikaning mavqeini yaxshilash bo'yicha keyingi ishlar;
Tashkilot tomonidan O'zbekiston sanoatini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini baholashga yordam berish.
Yig'ilishda O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirining o'rinbosari Bobur Qalandarovich Abdinazarov, UNIDOning Yevropa Markaziy Osiyo mintaqaviy muvofiqlashtirish bo'limi rahbari Yatsek Kukrovski, shuningdek, har ikki tomon mutaxassislari va ekspertlari ishtirok etdi. Mutaxassislar va ekspertlar kelajakdagi uzoq muddatli istiqbollar hamda UNIDO va O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi o'rtasidagi barqaror hamkorlik haqida fikr almashdilar.
Shuningdek, uchrashuv ishtirokchilari tashkiliy masalalarni muhokama qildilar, xususan, 2020-yil noyabr oyida qo'shma Deklaratsiyani imzolash masalasi ko'rib chiqildi.
Yig'ilish natijalariga ko'ra, mutaxassislarning hamkorlikdagi loyihalari va ishtirokini davom ettirishga, shuningdek, UNIDOga O'zbekiston Respublikasida sanoat rivojlanishini tahlil qilishda hamda xalqaro ko'rsatmalarga asoslangan strategiyani birgalikda ishlab chiqishda texnik yordam ko'rsatishga qaror qilindi. Bu, shubhasiz, inklyuziv va barqaror sharoitda yuqori natijalarga erishishga imkon beradi.
Ma’lumot uchun: Janob Yatsek Tsukrovski tizim muhandisligi magistri, kompyuter fanlari doktori va iqtisod fanlari doktori darajalariga ega.
Yevropa va Markaziy Osiyo bo'limiga qo'shilishidan oldin u YuNIDOning salohiyatini rivojlantirish institutini boshqargan. Ilgari u Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturida (BMTTD) Yevropa va Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi mintaqaviy markazida Ming yillik rivojlanish maqsadlari bo'yicha maslahatchi va guruh rahbari sifatida ishlagan. Ilgari u Polshadagi Ijtimoiy va Iqtisodiy Tadqiqotlar Markazida (CASE) va Chexiya Fanlar Akademiyasining Iqtisodiyot Institutida ishlagan.
Janob Tsukrovski Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyoning aksariyat mamlakatlarida maslahat va texnik hamkorlik loyihalarida katta tajribaga ega. U BMT Taraqqiyot Dasturining Markaziy Osiyoda inson taraqqiyoti bo'yicha "To'siqlarni olib tashlash: inson taraqqiyoti va inson xavfsizligi uchun mintaqaviy hamkorlik" hisobotining hammuallifi.

Встреча с главой Регионального координационного отдела ЮНИДО по Европе и Центральной Азии
5 октября т.г. в формате видеоконференцсвязи состоялась рабочая встреча с главой Регионального координационного отдела ЮНИДО по Европе и Центральной Азии господином Яцеком Цукровски.
В повестку дня были включены вопросы дальнейшего совместного сотрудничества между Министерством экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и Организации Объединённых Наций по промышленному развитию (ЮНИДО), в частности:
проекта совместной декларации о сотрудничестве с ЮНИДО;
проекта «Дорожной карты» по дальнейшему развитию сотрудничества между Республикой Узбекистан и ЮНИДО на 2020-2024 гг.;
дальнейшей работы по вхождению в Индекс промышленной конкурентоспособности (Competitive industrial performance index) ЮНИДО и дальнейшей работы по улучшению позиции Республики в данном рейтинге;
содействие Организации в экспертной оценке Концепции развития промышленности Узбекистана до 2030 г.
В рабочей встрече приняли участие заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Бобур Каландарович Абдиназаров, глава Регионального координационного отдела ЮНИДО по Европе и Центральной Азии господин Яцек Цукровски, а также специалисты и эксперты  обеих сторон.
Специалисты и эксперты обменялись мнениями о дальнейшем долгосрочном и устойчивом партнёрстве между ЮНИДО и Министерством экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
Участниками рабочей встречи также были обсуждены вопросы организационного характера, в частности, был рассмотрен вопрос о подписании совместной Декларации в ноябре 2020 года.
По итогам рабочей встречи было принято решение о продолжении совместной работы и участии специалистов, а также техническом содействии ЮНИДО в анализе развития промышленности Республики Узбекистан и совместной разработке Стратегии, основанной на международных руководящих принципах ЮНИДО, что, несомненно, позволит достичь высоких результатов в инклюзивной и устойчивой индустриализации в долгосрочной перспективе.
Для справки: Яцек Цукровски
Г-н Яцек Цукровски имеет степень магистра системной инженерии, доктора компьютерных наук и докторскую степень в области экономики.
До прихода в Отдел Европы и Центральной Азии он руководил деятельностью Института развития потенциала ЮНИДО. Ранее он работал в Программе развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) советником по целям развития тысячелетия и руководителем группы в Региональном центре Европы и Содружества Независимых Государств. Ранее он работал в Центре социальных и экономических исследований (CASE) в Польше и в Экономическом институте Академии наук Чешской Республики.
Г-н Цукровски имеет обширный опыт в проектах по консультированию и техническому сотрудничеству в большинстве стран Восточной Европы и Центральной Азии. Он является соавтором Доклада ПРООН о человеческом развитии в Центральной Азии: «Устранение барьеров: региональное сотрудничество для человеческого развития и безопасности человека».