Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikning joriy holati va istiqbollari muhokama qilindi
2020-10-01 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) prezidenti vazifasini bajaruvchi Yurgen Rigterink bilan videokonferensiya shaklida O‘zbekiston Respublikasi va YeTTB o‘rtasidagi hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan muzokaralarni o‘tkazdi.
Yu.Rigterink O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, YeTTBning Respublikadagi iqtisodiy o‘zgarishlar jarayonlarini moliyaviy, investitsiyaviy va maslahat berish orqali qo‘llab-quvvatlashda davom ettirish niyati borligini tasdiqladi.
YeTTB rahbarining vazifasini bajaruvchisi Bank Direktorlar Kengashi tomonidan kuz-qish davrida O‘zbekiston energiya ishlab chiqaruvchi korxonalarning uzluksiz ishlashini ta'minlash maqsadida “Issiqlik elektrostansiyalari” AJ 88,6 mln yevro miqdorida moliyalashtirilishi ma'qullaganligi to‘g‘risida O‘zbekiston tomoniga ma'lum qildi.
Shuningdek, YeTTB Masdar (BAA)ning “Navoiy viloyati Karmana tumanida 100 MVt quvvatga ega fotoelektr stansiyasini qurish” loyihasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalari amirlik kompaniyasiga 60,0 mln dollar miqdorida mablag‘ ajratish orqali qo‘llab-quvvatlanishi bildirildi.
Videokonferensiya davomida tomonlar energetika, sog‘liqni saqlash va infratuzilmani rivojlantirish sohalarida O‘zbekistonda davlat xususiy sheriklik shartlariga asoslangan istiqbolli investisiya loyihalarini amalga oshirish uchun investisiyalarni jalb qilish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish masalalarini ham muhokama qildilar.
Bankning kichik va o‘rta biznesni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash dasturini kengaytirishga tayyorligi ta'kidlandi, bu esa yangi ish o‘rinlari yaratish va mamlakat aholisi farovonligini oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Muzokaralar natijasida tomonlar muhokama etilgan yo‘nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha keyingi qadamlarni belgilab oldilar.

Discussion of the current state and prospects of cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development
2020-10-01 | Economics
Deputy Prime Minister - Minister of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov held negotiations with Acting President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Jurgen Rigterink on cooperation between the Republic of Uzbekistan and the EBRD via video-conferencing.
Rigterink highly appreciated the reforms in Uzbekistan under the authority of the President of the Republic of Uzbekistan and confirmed the EBRD's intention to continue financial, investment and consulting support of the economic transformation processes in the Republic.
The Acting EBRD's President informed the Uzbek side of the approval of financing for Thermal Power Plants JSC amounted to EURO 88.6 million by the Board of Directors to ensure the uninterrupted operation of power generating enterprises in Uzbekistan in the autumn-winter.
He also disclosed that the EBRD would support direct investments of Masdar (UAE) in the Construction of a 100 MW Photovoltaic Power Plant in Karmaninsky district of Navoi region through financing to the Emirati company totaling USD 60.0 million.
During the video-conference, the parties also discussed expansion of cooperation in order to attract investments to promising investment projects on PPP terms in Uzbekistan in energy, health care and infrastructure development.
They emphasized the Bank's willingness to expand the program of financial support for small and medium-sized businesses, which will create additional opportunities for new jobs and increase human wellbeing in the country.
After negotiations, the parties proposed the next steps for the further development of bilateral cooperation under designated areas.