Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikning joriy holati va istiqbollari muhokama qilindi
2020-10-01 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) prezidenti vazifasini bajaruvchi Yurgen Rigterink bilan videokonferensiya shaklida O‘zbekiston Respublikasi va YeTTB o‘rtasidagi hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan muzokaralarni o‘tkazdi.
Yu.Rigterink O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, YeTTBning Respublikadagi iqtisodiy o‘zgarishlar jarayonlarini moliyaviy, investitsiyaviy va maslahat berish orqali qo‘llab-quvvatlashda davom ettirish niyati borligini tasdiqladi.
YeTTB rahbarining vazifasini bajaruvchisi Bank Direktorlar Kengashi tomonidan kuz-qish davrida O‘zbekiston energiya ishlab chiqaruvchi korxonalarning uzluksiz ishlashini ta'minlash maqsadida “Issiqlik elektrostansiyalari” AJ 88,6 mln yevro miqdorida moliyalashtirilishi ma'qullaganligi to‘g‘risida O‘zbekiston tomoniga ma'lum qildi.
Shuningdek, YeTTB Masdar (BAA)ning “Navoiy viloyati Karmana tumanida 100 MVt quvvatga ega fotoelektr stansiyasini qurish” loyihasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalari amirlik kompaniyasiga 60,0 mln dollar miqdorida mablag‘ ajratish orqali qo‘llab-quvvatlanishi bildirildi.
Videokonferensiya davomida tomonlar energetika, sog‘liqni saqlash va infratuzilmani rivojlantirish sohalarida O‘zbekistonda davlat xususiy sheriklik shartlariga asoslangan istiqbolli investisiya loyihalarini amalga oshirish uchun investisiyalarni jalb qilish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish masalalarini ham muhokama qildilar.
Bankning kichik va o‘rta biznesni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash dasturini kengaytirishga tayyorligi ta'kidlandi, bu esa yangi ish o‘rinlari yaratish va mamlakat aholisi farovonligini oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Muzokaralar natijasida tomonlar muhokama etilgan yo‘nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha keyingi qadamlarni belgilab oldilar.

Обсуждены текущее состояние и перспективы сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития
2020-10-01 | Экономика
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с исполняющим обязанности Президента Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Юргеном Ригтеринком, посвященные вопросам сотрудничества между Республикой Узбекистан и ЕБРР.
Ю.Ригтеринк высоко оценил осуществляемые в Узбекистане под руководством Президента Республики Узбекистан реформы и подтвердил намерение ЕБРР продолжать финансовую, инвестиционную и консультационную поддержку процессов экономических преобразований в Республике.
Исполняющий обязанности главы ЕБРР проинформировал узбекскую сторону об одобрении Советом директоров финансирования АО “Тепловые электростанции” в размере 88,6 млн евро для обеспечения бесперебойной работы энергогенерирующих предприятий Узбекистана в осенне-зимней период.
Также было озвучено, что ЕБРР поддержит прямые инвестиции компании «Масдар» (ОАЭ) в проект «Строительство фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт в Карманинском районе Навоийской области» путём предоставления финансирования эмиратской компании в размере 60,0 млн долларов.
В ходе видеоконференции стороны также обсудили вопросы расширения сотрудничества по привлечению инвестиций для реализации перспективных инвестиционных проектов на условиях ГЧП в Узбекистане в сферах энергетики, здравоохранения и развития инфраструктуры.
Была подчеркнута готовность Банка к расширению программы финансовой поддержки малого и среднего бизнеса, что позволит создать дополнительные возможности для создания новых рабочих мест и повышения благосостояния населения страны.
По результатам переговоров стороны наметили последующие шаги по дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества в рамках обозначенных направлений.