O‘zbekiston nufuzli IDUAI forumiga taklif etilgan yagona mamlakat bo‘ldi
28-29 sentabr kunlari Xalqaro axborotdan umumiy foydalanish kuni (The International Day for Universal Access to Information, IDUAI) ni nishonlashga bag‘ishlangan yuqori darajali onlayn muhokama bo‘lib o‘tadi. Unda UNESCO bosh direktori Odri Azule, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari, UNESCO ishlari bo‘yicha milliy komissiya raisi Aziz Abduhakimov va boshqalar ishtirok etadi.
Tadbir Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti, Xalqaro arxivlar kengashi, BMT Taraqqiyot dasturi, “Twitter” ijtimoiy tarmog‘i, “Ochiq hukumat” hamkorligi tashabbusi, «Transparency International» ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasi kabi yetakchi tashkilot va tuzilmalarning rahbariyati ishtirokida o‘tkazilmoqda.
Shu o‘rinda O‘zbekiston bu kabi nufuzli forumga taklif qilingan yagona mamlakat ekanini taʼkidlash muhim. Bu O‘zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan shaffoflik va erkin fikrlilikni taʼminlash yo‘lida olib borilayotgan siyosat natijasida  mamlakatimizda ro‘y bergan o‘zgarishlar eʼtirofdir.

Узбекистан единственная страна, приглашенная на авторитетный форум IDUAI
28-29 сентября пройдет онлайн-дискуссия высокого уровня, посвященная празднованию Международного дня всеобщего доступа к информации (The International Day for Universal Access to Information, IDUAI).
В ней примут участие генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО Азиз Абдухакимов и др. Мероприятие проходит с участием руководящего звена таких ведущих организаций и структур, как Всемирная организация здравоохранения, Международный совет архивов, ПРООН, социальная сеть «Twitter», инициатива Партнерство «Открытое правительство», НПО «Transparency International» и др.
Важно отметить, что Узбекистан единственная страна, приглашенная на столь авторитетный форум. Это сделано в качестве признания изменений произошедших в нашей республике благодаря проводимой политике Президента Узбекистан Ш.М.Мирзиеева по обеспечению  открытости и свободы выражения мнений.