O‘zbekiston va Xitoy kambag‘allikka qarshi kurash borasida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda
PEKIN, 26-sentabr. /“Dunyo” AA/. O‘zbekistonning Pekindagi elchixonasida Xitoydagi kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha xalqaro markaz (International Poverty Reduction Center in China - IPRCC) rahbariyati bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri Shuhrat Umirov.
Ushbu tizim Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi huzuridagi Kanselyariya tizimining Kambag‘allikka qarshi kurash va rivojlanish bo‘yicha rahbarlik guruhi hisoblanadi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida O‘zbekiston va XXR o‘rtasida kambag‘allikka qarshi kurash sohasida o‘zaro amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va rivojlantirish bilan bog‘liq masalalar atroflicha muhokama etildi. Ushbu muammoband masala muhokamasi doirasida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan Kambag‘allikka qarshi kurash bo‘yicha strategiya to‘g‘risidagi atroflicha ma’lumotlar mazkur Markaz vakillarining e’tiboriga havola qilindi.
Alohida ta’kidlanganidek, O‘zbekiston mamlakatda kambag‘allikni bartaraf etish muammosini strategik ahamiyatga molik vazifa sifatida ko‘radi. Uning hal etilishiga e’tiborga molik sa’y-harakatlar va salmoqli mablag‘lar yo‘naltirilmoqda. Xususan, mamlakatimizda kambag‘allik bilan kurashish uchun zarur institutlar yaratilgan, yangi Iqtisodiy rivojlanish va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tashkil etilgan.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha qator kelishuvlarga erishildi. Jumladan, videokonferensiya vositasida ikki tomonlama seminarlar o‘tkazish, kambag‘allikka qarshi kurash sohasida o‘zaro tajriba almashish uchun “O‘zbekiston – Xitoy” onlayn-forumini tashkil etish, O‘zbekiston sharoitida kambag‘allikka qarshi kurash siyosatini takomillashtirish sohasida qo‘shma amaliy tadqiqotlar olib borishga kelishib olindi.
IPRCC XXR hukumati tomonidan 2005-yil BMT Taraqqiyot dasturi va Jahon banki bilan birgalikda ta’sis etilgan. Ushbu markaz Xitoyda kambag‘allikni qisqartirish sohasida amaliy chora-tadbirlar va tavsiyalarni ishlab chiqish, tadqiqotlar o‘tkazish, kadrlar tayyorlash, tajriba almashuvlar va o‘zaro hamkorlik olib borishga ixtisoslashgan tizim hisoblanadi.
IPRCC o‘z faoliyati davomida nafaqat Xitoyda, balki xorijiy mamlakatlarda ham qator akademik institutlar, kollej va universitetlar bilan sheriklik munosabatlarini yo‘lga qo‘ygan. Ular orasida Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasi, Sinxua universiteti, Pekin universiteti, Oksford universiteti, Jahon banki instituti va boshqalar bor.

Узбекистан и КНР налаживают практическое сотрудничество в области борьбы с бедностью
ПЕКИН, 26 сентября. /ИА “Дунё” /. Посольством Узбекистана в Пекине проведены переговоры с руководством Международного центра по сокращению бедности в Китае (International Poverty Reduction Center in China - IPRCC), сообўает корреспондент ИА “Дунё” Шухрат Умиров.
Данная организация является ведомственной структурой Канцелярии Руководящей группы по борьбе с бедностью и развитию при Госсовете КНР.
В ходе встречи обсужден комплекс практических вопросов по налаживанию и развитию взаимодействия между Узбекистаном и КНР в области борьбы с бедностью. В рамках обмена мнениями по данной проблематике до представителей Центра доведена информация о реализуемой в Узбекистане стратегии по борьбе с бедностью. Подчеркнуто, что Узбекистан ставит проблему преодоления бедности в стране в качестве задачи стратегического характера. На ее решение направляются значительные усилия и средства. В частности, созданы необходимые институты для борьбы с бедностью, образовано новое Министерство экономического развития и сокращения бедности.
По итогам встречи достигнут ряд договоренностей, включая проведение двусторонних семинаров в формате видеоконференцсвязи, организацию узбекско-китайского онлайн-форума «Узбекистан - КНР» для обмена опытом в сфере борьбы с бедностью, проведение совместных прикладных исследований в сфере улучшения политики борьбы с бедностью в условиях Узбекистана и др.
IPRCC учрежден правительством КНР совместно с Программой развития ООН и Всемирным банком в 2005 году Центр является платформой, специализирующейся на разработке практических мер и рекомендаций, проведении исследований, подготовке кадров, обмене и сотрудничестве в области сокращения бедности в Китае.
В рамках своей деятельности IPRCC установил партнерские отношения с академическими институтами, колледжами и университетами в стране и за рубежом. Среди них, Китайская академия социальных наук, Университет Цинхуа, Пекинский университет, Оксфордский университет, Институт Всемирного банка и другие.