OHIChK ishtirokchi davlatlari tashqi ishlar vazirlari Covid-19 pandemiyasi sharoitida o‘zaro hamkorlikni faollashtirish va ishonch choralarini ko‘paytirish masalalarini muhokama qildi
2020-09-25 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov bugun Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash (OHIChK) ishtirokchi mamlakatlari tashqi siyosiy idoralari rahbarlarining videokonferensiya shaklidagi maxsus uchrashuvida ishtirok etdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri TIV ma’lumotiga asoslanib.
OHIChK ishtirokchi mamlakatlari TIV rahbarlari Covid-19 infeksiyasining tarqalishi sharoitida o‘zaro aloqalarni yanada faollashtirish va ishonch choralarini kuchaytirish bilan bog‘liq masalalarni muhokama qildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Vazirlar Kengashga raislikni 2020-2022-yillarda Qozog‘iston Respublikasiga o‘tkazishni ma’qulladi hamda ushbu mamlakatning OHIChK Kotibiyati Ijrochi direktori lavozimiga Kayrat Saribay nomzodini tasdiqladi.

Министры иностранных дел государств-участников СВМДА на специальной встрече обсудили вопросы активизации взаимодействия и усиления мер доверия в условиях пандемии "COVID-19"
2020-09-25 | Политика
Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов сегодня принял участие в специальной встрече глав внешнеполитических ведомств государств-участников Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) в формате видеоконференции, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Главы МИД стран-участниц СМВДА обсудили вопросы, связанные с дальнейшей активизацией взаимодействия и усиления мер доверия в условиях распространения пандемии «COVID-19».
Как уточнили в МИД, стороны также обменялись мнениями по актуальным международным и региональным вопросам.
Министры одобрили переход к Республике Казахстан председательства в Совещании на период 2020-2022 годов, а также утвердили кандидатуру этой страны Кайрата Сарыбая на должность Исполнительного директора Секретариата СВМДА.