2020-09-21 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 21-sentabrdagi 793-sonli qaroriga muvofiq 2020-yil 1-sentabrga qadar hududlarda savdo, maishiy xizmat ko‘rsatish, tez ovqatlanish shoxobchalari, bepul wi-fi zonalari, shuningdek, sanitariya va shaharsozlik norma va qoidalari talablariga javob beradigan sanitariya-gigiyena shoxobchalari bilan jihozlangan bittadan namunaviy AGTKS, AGQS va AYOQS faoliyat ko‘rsatishini tashkil etish belgilangan.
Shu sababdan, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi hamda Toshkent shahar Turizmni rivojlantirish departamenti maʼsullari tomonidan Toshkent shahri Mirzo Ulug‘bek tumanida “LUKOIL Uzbekistan Operating Company” MCHJ tomonidan tashkil etilgan AYOQS faoliyati bilan yaqindan tanishildi.
Mazkur stansiya jahon standartlari bo‘yicha barcha belgilangan talablarga javob beruvchi loyiha asosida qurilgan bo‘lib, bir vaqtning o‘zida avtomobillarga benzin va dizel yoqilg‘ilarini quyish uchun moslashtirilgan. Avtomobillarga quyiladigan neft mahsulotlari Rossiya neftni qayta ishlash zavodlaridan olib kelinishi shoxobcha rahbari tomonidan taʼkidlandi.
Ushbu shoxobchada yo‘lovchilar uchun moʻjaz kafe, tez ovqatlanish uchun qandolat mahsulotlari, bepul wi-fi zonasi, yo‘l oldi birinchi navbatda zarur bo‘lgan oziq ovqat, ichimlik va boshqalar, sanitariya-gigiyena vositalari, avtomobillar uchun turli xil suyuqliklar (avtol, avtomobil moyi, antifriz va h.k.)  savdosi faoliyati belgilangan karantin qoidalariga qatʼiy rioya etgan holda yo‘lga qo‘yilgan.
Shuningdek, AYOQSda sanitariya-gigiyena qoidalari va talablariga to‘liq javob beradigan sanitariya-gigiyena shoxobchasi tashkil etilgan bo‘lib, shoxobchada qo‘l quritish uskunasi va havo tozalash tizimi, erkaklar, ayollar va imkoniyati cheklangan shaxlar uchun alohida xonalar belgilangan standartlar asosida barpo etilgan. Qo‘shimcha tarzda mijozlarga qulaylik yaratish maqsadida avtomobil shinalariga bepul havo to‘ldirish va changyutgich bilan tozalash xizmatlari ham yaratilganligi taxsinga loyiq.
Kompaniya tomonidan maʼlum qilinishicha, jaxon standartlariga javob beruvchi barcha kerakli sharoitlar mujassamlashtirilgan shu kabi loyihalar Tashkent shahrida va respublika miqyosida tarmoq asosida tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.

Gas stations are being created in Tashkent according to world standards
By the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 793 dated September 21, 2019, the task was set to ensure, by September 1, 2020, the organization and operation of one exemplary CNG station, gas station and gas station in the regions, equipped with retail outlets for consumer services and fast food, free wi- fi, as well as sanitary and hygienic units that meet the requirements of sanitary and urban planning norms and rules.
In this regard, employees of the State Committee for Tourism Development and the Department for Tourism Development of the city of Tashkent got acquainted with the activities of the gas station created by the company "LUKOIL Uzbekistan Operating Company" in the Mirzo-Ulugbek district of the city of Tashkent.
This filling station was built according to a project that meets all the established requirements in accordance with international standards, and is designed for the simultaneous refueling of cars with gasoline and diesel fuel.
As the head of the station noted, oil products are imported from Russian refineries At this station, a small cafe with pastries for fast food, a free wi-fi zone, food, drinks and other necessities for passengers, as well as sanitary and hygiene items, various liquids for cars (autol, automobile oils, antifreeze, etc.), whose trading activities are carried out in strict accordance with the established quarantine rules. In addition, a sanitary and hygienic unit has been created at the filling station, which fully meets the standards and requirements of sanitation and hygiene. It is equipped with a hand dryer and air purification system, separate rooms for men, women and people with disabilities.
Also, the station has free services for cleaning the car interior with a vacuum cleaner and inflating tires. According to the company, similar projects with all the necessary conditions that meet international standards are planned to be organized in Tashkent and throughout the country on a network basis.