2020-09-21 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 21-sentabrdagi 793-sonli qaroriga muvofiq 2020-yil 1-sentabrga qadar hududlarda savdo, maishiy xizmat ko‘rsatish, tez ovqatlanish shoxobchalari, bepul wi-fi zonalari, shuningdek, sanitariya va shaharsozlik norma va qoidalari talablariga javob beradigan sanitariya-gigiyena shoxobchalari bilan jihozlangan bittadan namunaviy AGTKS, AGQS va AYOQS faoliyat ko‘rsatishini tashkil etish belgilangan.
Shu sababdan, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi hamda Toshkent shahar Turizmni rivojlantirish departamenti maʼsullari tomonidan Toshkent shahri Mirzo Ulug‘bek tumanida “LUKOIL Uzbekistan Operating Company” MCHJ tomonidan tashkil etilgan AYOQS faoliyati bilan yaqindan tanishildi.
Mazkur stansiya jahon standartlari bo‘yicha barcha belgilangan talablarga javob beruvchi loyiha asosida qurilgan bo‘lib, bir vaqtning o‘zida avtomobillarga benzin va dizel yoqilg‘ilarini quyish uchun moslashtirilgan. Avtomobillarga quyiladigan neft mahsulotlari Rossiya neftni qayta ishlash zavodlaridan olib kelinishi shoxobcha rahbari tomonidan taʼkidlandi.
Ushbu shoxobchada yo‘lovchilar uchun moʻjaz kafe, tez ovqatlanish uchun qandolat mahsulotlari, bepul wi-fi zonasi, yo‘l oldi birinchi navbatda zarur bo‘lgan oziq ovqat, ichimlik va boshqalar, sanitariya-gigiyena vositalari, avtomobillar uchun turli xil suyuqliklar (avtol, avtomobil moyi, antifriz va h.k.)  savdosi faoliyati belgilangan karantin qoidalariga qatʼiy rioya etgan holda yo‘lga qo‘yilgan.
Shuningdek, AYOQSda sanitariya-gigiyena qoidalari va talablariga to‘liq javob beradigan sanitariya-gigiyena shoxobchasi tashkil etilgan bo‘lib, shoxobchada qo‘l quritish uskunasi va havo tozalash tizimi, erkaklar, ayollar va imkoniyati cheklangan shaxlar uchun alohida xonalar belgilangan standartlar asosida barpo etilgan. Qo‘shimcha tarzda mijozlarga qulaylik yaratish maqsadida avtomobil shinalariga bepul havo to‘ldirish va changyutgich bilan tozalash xizmatlari ham yaratilganligi taxsinga loyiq.
Kompaniya tomonidan maʼlum qilinishicha, jaxon standartlariga javob beruvchi barcha kerakli sharoitlar mujassamlashtirilgan shu kabi loyihalar Tashkent shahrida va respublika miqyosida tarmoq asosida tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.

Ташкенте создаются АЗС по мировым стандартам
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №793 от 21 сентября 2019 года, поставлена задача обеспечить до 1 сентября 2020 года, организацию и функционирование на территории регионов по одной образцовой АГНКС, АГЗС и АЗС, оснащенных торговыми точками бытового обслуживания и быстрого питания, бесплатными зонами wi-fi, а также санитарно-гигиеническими узлами, отвечающими требованиям санитарных и градостроительных норм и правил.
В связи с этим сотрудники Государственного комитета по развитию туризма и Департамента по развитию туризма города Ташкента ознакомились с деятельностью АЗС, созданной компанией «LUKOIL Uzbekistan Operating Company» в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента.
Данная АЗС построена по проекту, отвечающему всем установленным требованиям в соответствии с международными стандартами, и рассчитан на одновременную заправку автомобилей бензином и дизельным топливом. Как отметил руководитель станции, нефтепродукты импортируются с российских НПЗ.
На этой станции организованы небольшое кафе с кондитерскими изделиями для быстрого питания, зона бесплатного wi-fi, продукты питания, напитки и другие предметы первой необходимости для пассажиров, а также санитарно-гигиенические принадлежности, различные жидкости для автомобилей (автол, автомобильные масла, антифриз и др.), торговая деятельность которых осуществляется в строгом соответствии с установленными правилами карантина. Кроме того, в АЗС создан санитарно-гигиенический узел, полностью отвечающий нормам и требованиям санитарии и гигиены.
Он оснащен сушилкой для рук и системой очистки воздуха, отдельными помещениями для мужчин, женщин и людей с ограниченными возможностями.
Также, на станции имеются бесплатные услуги по очистке салона автомобилей пылесосом и накачке шин. Как сообщают в компании, подобные проекты имеющие все необходимые условия, отвечающие международным стандартам, планируется организовать в Ташкенте и по всей стране на сетевой основе.