Sankt-Peterburgda “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” taqdimoti o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasining Sankt-Peterburgdagi Bosh konsulxonasi tomonidan Rossiya Federatsiyasi Fanlar Akademiyasi Sharq qo‘lyozmalar institutida O‘zbekiston Fanlar akademiyasining bir guruh olimlari tomonidan yaratilgan besh jildlik “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” kitobi taqdimoti o‘tkazildi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Tadbirda institut direktori Irina Popova, bir guruh tilshunos olimlar va yosh tadqiqotchilar ishtirok etdi.
Taqdimotda «O‘zbek tilining izohli lug‘ati»ni yaratish bo‘yicha olib borilgan izlanishlar, o‘zbek tilining xalqaro maydonda tutgan o‘rni va mohiyatini yuksaltirishda lug‘atning tutgan o‘rni haqida ma’lumot berildi.
Tadbir doirasida Bosh konsulxona tomonidan institutga «O‘zbek tilining izohli lug‘ati» taqdim etildi.
I.Popova «O‘zbek tilining izohli lug‘ati» nusxalari uchun minnatdorlik bildirib, ushbu nashr dunyodagi eng boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tili so‘zlari ma’nolarini yanada teranroq anglashga yordam berishini ta’kidladi.

В Санкт-Петербурге прошла презентация толкового словаря узбекского языка
Генеральным консульством нашей страны в Санкт-Петербурге 17 сентября в Институте восточных рукописей Российской академии наук была представлена пятитомная книга “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” («Толковый словарь узбекского языка»), созданная группой ученых Академии наук Узбекистана, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В мероприятии приняли участие директор института Ирина Попова, ученые-лингвисты и молодые исследователи.
В презентации была представлена подробная информация об исследованиях по созданию “O‘zbek tilining izohli lug‘ati”, места узбекского языка на международной арене и роли словаря в расширении его сущности.
В конце мероприятия Генеральное консульство подарило институту “O‘zbek tilining izohli lug‘ati”.
Ирина Попова поблагодарив за предоставленные экземпляры “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” отметила, что данное издание станет большим подспорьем в понимании значения узбекских слов, одного из самых богатых языков мира.