2020-09-18 | Siyosat
Suhbat davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda, shuningdek, BMT hamda Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa tuzilmalar doirasidagi ikki tomonlama hamkorlikning holati hamda istiqbollari koʻrib chiqildi.
Qayd etilganidek, iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni faollashtirish, oʻzaro savdo hajmini oshirishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. Xususan, tomonlar ikki davlat oʻrtasida Ishbilarmonlar qoʻshma kengashini tuzish boʻyicha fikr almashdilar.
Uchrashuv yakunida Vazir Elchining Oʻzbekiston va Iordaniya oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlarni izchil rivojlantirishga qoʻshgan shaxsiy hissasini yuqori baholadi.
Solih Ahmad al-Javarneh, oʻz navbatida, Oʻzbekistonda samarali faoliyat yuritishida qulay sharoitlar yaratilgani uchun minnatdorlik bildirdi.

Abdulaziz Kamilov receives the Ambassador of Jordan
On September 18, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hashemite Kingdom of Jordan Saleh Ahmad Al-Javarneh, who is completing his diplomatic mission to Uzbekistan, MFA reports.
The sides discussed the state and prospects of development of bilateral relations in political, trade-economic, cultural-humanitarian spheres, as well as cooperation within the UN, OIC and other international structures.
The priority importance of activating economic and investment relations and increasing the trade turnover was noted. In particular, the sides exchanged views on creation of a Joint Union of Entrepreneurs of the two countries.
The Minister highly appreciated Ambassador’s personal contribution to the progressive development of multifaceted relations between Uzbekistan and Jordan.
Saleh Ahmad Al-Javarneh expressed his gratitude for favorable conditions created for fruitful work in Uzbekistan.