O‘zbekiston-Rossiya investisiya hamkorligini rivojlantirish istiqbollariga yangicha qarash
Joriy yilning 17-sentabr kuni Toshkent shahrida Xalqaro biznes-markazi binosida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning Rossiya tadbirkorlari va davlat tuzilmalari vakillaridan iborat biznes missiyasining rahbari sifatida O‘zbekistonda bo‘lib turgan “VEB.RF” Davlat taraqqiyoti korporatsiyasi raisi I.Shuvalov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi strategik sheriklikning yuqori darajasini ta'kidladilar va turli darajadagi ikki tomonlama aloqalarni faollashtirish orqali iqtisodiy va investisiya hamkorligini yanada rivojlantirishga sodiq ekanliklarini bildirdilar.
Ma'lumot uchun: “VEB.RF” ko‘magi bilan bugungi kunda O‘zbekistonda energetika, metallurgiya, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi va transport sohalarida umumiy qiymati 3,5 mlrd yevroni tashkil etadigan 24 ta loyiha amalga oshirilmoqda va ishlab chiqilmoqda.
“VEB.RF” rahbariyati ikki mamlakat iqtisodiy hamkorligining ko‘p qirrali xususiyati va ishbilarmonlarning sherikligini mustahkamlash, ilg‘or sanoat texnologiyalarini joriy etish va barqaror kooperasion aloqalarini o‘rnatish uchun keng imkoniyatlarni ta'kidladi.
Uchrashuv davomida investisiya hamkorligini kengaytirishga va pandemiya sharoitida ikki mamlakat iqtisodiyotlarining birgalikda ishlash nuqtalarini aniqlashga qaratilgan muloqotni rivojlantirishga o‘zaro tayyorlik, shuningdek, yoqilg‘i-energetika, tog‘-kon, farmasevtika, mashinasozlik tarmoqlarida, shahar infratuzilmasi, turizm, axborot-kommunikasiya texnologiyalari va transportni rivojlantirish sohalarida yangi investisiya loyihalarini ishlab chiqish va kelishish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikning masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvdan so‘ng “O‘zbekiston-Rossiya hamkorligining asosiy yo‘nalishlari va qo‘shma loyihalari" mavzusida O‘zbekiston-Rossiya davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar ishlab chiqilayotgan qo‘shma investisiyaviy loyihalarni, ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va biznes hamkorligini oshirish istiqbollarini muhokama qildi. Davra suhbatida Rossiya tomonidan Rossiya Federatsiyasi Sanoat va savdo vazirligi, “VEB.RF” Davlat taraqqiyot korporatsiyasi, “Rossiya eksport markazi" AJ, “BMB NRC AGROLOGISTICS”, “Silovie mashini”, “Rostex”, “Kamaz”, “Transmashxolding”, “MetProm”, “Uralmashzavod”, “Gazprombank” kabi Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbariyati va O‘zbekiston tomonidan - vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari rahbarlari va biznes vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatida Rossiya va O‘zbekiston kompaniyalari o‘rtasida investisiyalar, texnologiyalar va sanoat kooperatsiyasi sohalaridagi hamkorlikning yuqori rivojlanish dinamikasi va ko‘lami ta'kidlandi, xususan, “Silovie mashini” AJ ayni paytda Sirdaryo va Farhod gidroelektrostansiyalari elektr bloklarini modernizasiya qilish loyihalarini amalga oshirmoqda va “Rostex” Davlat korporatsiyasi bilan birgalikda O‘zbekistonda mashhur “KAMAZ” yuk tashish avtomobillarini yig‘ish o‘zlashtirildi.
Davra suhbati davomida, shuningdek Rossiya biznes hamjamiyati vakillari o‘z kompaniyalarining texnologik va investisiyaviy salohiyati haqidagi ma'lumotlarni taqdim etib, O‘zbekistonda faoliyatni rivojlantirish istiqbollari haqidagi tasavvurlari bilan o‘rtoqlashdilar.
Energetika, qishloq xo‘jaligi logistikasi, metallurgiya, transport va ta'lim sohalarida aniq loyihaviy takliflarni ishlab chiqishda hamkorlikni yanada kuchaytirish mexanizmlari yuzasidan fikr almashildi. Eng ustuvor tarmoqlar va sohalarda aniq kelishuvlarga erishishga qaratilgan amaliy harakatlar sheriklar tomonidan kelishib olindi.
Davra suhbati yakunida “VEB.RF” Davlat taraqqiyot korporatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi “Tashqi iqtisodiy faoliyat Milliy banki” AJ o‘rtasida Rossiya Bankining moliyaviy xabarlar uzatish tizimida elektron xabarlar bilan almashish shartlari to‘g‘risida Bitim, hamda “VEB.RF” Davlat taraqqiyot korporatsiyasi va “KAMAZ ASIA LEASING” MChJ QK o‘rtasida “KAMAZ” markali avtomobil' va maxsus texnika sotib olishni moliyalashtirish uchun kredit shartnomasi kredit shartnomasi imzolandi.
Ma'lumot uchun: “VEB.RF” Davlat taraqqiyot korporatsiyasi 1922-yilda tashkil etilgan. Ijtimoiy-iqtisodiy siyosatni amalga oshirish, modernizasiya va iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirishga ko‘maklashadigan, 51 mlrd dollar aktivlarga ega bo‘lgan Rossiyaning eng yirik rivojlanish instituti hisoblanadi.

Новый взгляд на перспективы развития узбекско-российского инвестиционного сотрудничества
17 сентября текущего года в Ташкенте в здании Международного бизнес-центра состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с Председателем Государственной корпорации развития «ВЭБ.РФ» И.Шуваловым, пребывающим в Узбекистане в качестве главы российской бизнес-миссии в составе предпринимателей и представителей государственных структур.
Стороны отметили высокий уровень стратегического партнерства Республики Узбекистан и Российской Федерации и выразили приверженность дальнейшему развитию экономического и инвестиционного сотрудничества путем активизации двусторонних контактов на различных уровнях.
Справочно: при поддержке «ВЭБ.РФ» на сегодняшний день в Узбекистане реализуются и прорабатываются 24 проекта на общую сумму 3,5 млрд евро в энергетической, металлургической отраслях, машиностроении, сельском хозяйстве и транспортном секторе.
Руководством «ВЭБ.РФ» были подчеркнуты многоплановый характер экономического сотрудничества и широкие возможности для укрепления бизнес-партнерства двух стран, внедрения передовых промышленных технологий и налаживания устойчивых кооперационных связей.
В ходе встречи была обозначена взаимная готовность к развитию диалога, нацеленного на расширение инвестиционного сотрудничества и выявление новых точек взаимодействия экономик двух стран в условиях пандемии, а также рассмотрены вопросы по выработке и согласованию новых инвестиционных проектов в топливно-энергетической, горнодобывающей, фармацевтической, машиностроительной отраслях, в сфере развития городской инфраструктуры, туризма, информационно-коммуникационных технологий и транспорта.
После встречи состоялся узбекско-российский круглый стол “Ключевые направления и совместные проекты узбекско-российского сотрудничества”. Участники обсудили прорабатываемые совместные инвестиционные проекты, перспективы расширения промышленной кооперации и активизации делового партнерства между предпринимателями двух стран. В круглом столе с российской стороны приняли участие руководство Министерства промышленности и торговли Российской Федерации, Государственной корпорации развития «ВЭБ.РФ», АО «Российский экспортный центр», ведущих российский компаний и банков, таких как «Вымпелком», «BMB NRC AGROLOGISTICS», «Силовые машины», «Ростех», «Камаз», “Трансмашхолдинг», «МетПром», «Уралмашзавод», «Газпромбанк», а с узбекской стороны – рукодители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и представители бизнеса.
В ходе круглого стола были подчеркнуты высокая динамика развития и масштаб сотрудничества между российскими и узбекскими компаниями в сферах инвестиций, технологий и промышленной кооперации – в частности, с АО «Силовые машины» в настоящее время реализуются проекты по модернизации энергоблоков Сырдарьинской и Фархадской гидроэлектростанций, а совместно с государственной корпорацией «Ростех» в Узбекистане освоена сборка востребованных грузовых траспортных средств «Камаз».
В ходе круглого стола представители российских деловых кругов представили информацию о технологическом и инвестиционном потенциалах представляемых ими компаний и поделились видением о перспективах развития деятельности в Узбекистане.
Состоялся обмен мнениями о механизмах дальнейшего взаимодействия по выработке конкретных проектных предложений в энергетической, агрологистической, металлургической, транспортной и образовательной сферах. В наиболее приоритетных секторах и направлениях контрпартнерами были согласованы дальнейшие практические действия, нацеленные на достижение конкретных договоренностей.
В завершении круглого стола состоялась церемония подписания Соглашения об условиях обмена электронными сообщениями в системе передачи финансовых сообщений Банка России между Государственной корпорацией развития «ВЭБ.РФ» и АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан», а также кредитного договора о финансировании приобретения автомобильной и специальной техники марки «KAMAZ» между Государственной корпорацией развития «ВЭБ.РФ» и СП ООО «KAMAZ ASIA LEASING».
Справочно: Государственная корпорация развития «ВЭБ.РФ» основана в 1922 году. Является самым крупным институтом развития в России с активами в размере 51 млрд долларов, содействующим реализации социально-экономической политики, модернизации и повышению конкурентоспособности экономики.