Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Iqtisodiy Kengashining 87-yig'ilishi bo'lib o'tdi
Joriy yilning 15-sentabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Iqtisodiy Kengashining 87-yig'ilishi videokonferentsaloqa formatida bo'lib o'tdi. Bosh vazir o'rinbosari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo'chqorov raisligida o'tgan tadbir kun tartibiga MDHga a'zo davlatlarning savdo-iqtisodiy, agrosanoat, ilmiy-texnikaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi iqtisodiy hamkorligi masalalaridan tarkib topdi.
Tadbirda Ozarbayjon va Tojikiston Bosh vazirlarining birinchi o'rinbosarlari, Armaniston, Belorusiya Bosh vazirlarining o'rinbosarlari, Moldova Iqtisodiyot va infratuzilma vaziri, Rossiya Iqtisodiy taraqqiyot vazirining birinchi o'rinbosari, Turkmaniston moliya va iqtisodiyot vazirining o'rinbosari, Qozog'iston va Qirg'iziston Respublikalarining MDH Iqtisodiy masalalar bo'yicha komissiyasidagi vakolatli vakillari, shuningdek, MDH IQ raisi Sergey Lebedev.
Hamdo'stlik mamlakatlari delegatsiyalari rahbarlari MDHga a'zo davlatlarning ijtimoiy-iqtisodiy holati to'g'risida fikr almashdilar. Ular o'zlarining taqdimotlarida Hamdo'stlik davlatlarining pandemiyaga qarshi kurashish borasidagi sa'y-harakatlariga alohida e'tibor qaratdilar.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha iqtisodiyot, energetika, qishloq xo'jaligi va qishloq xo'jaligi mashinasozligi sohalarida hamkorlikni kuchaytirish, shuningdek, MDH organlari faoliyatini moliyaviy qo'llab-quvvatlash va boshqa qator tadbirlar bo'yicha 18 ta qaror, shu jumladan «2030-yilgacha bo'lgan davrda Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligining iqtisodiy rivojlanish strategiyasini amalga oshirish bo'yicha Harakatlar rejasi loyihasining Birinchi bosqichini (2021-2025 yy) to'g'risida” hamda “ 2030-yilgacha bo'lgan davrda MDHga a'zo davlatlarning innovatsion hamkorlik davlatlararo dasturi loyihasi to'g'risida” qarorlari qabul qilindi.
Yig'ilish ishtirokchilari tomonidan tashkiliy masalalar ham muhokama qilindi, xususan, MDH Iqtisodiy Kengashining navbatdagi 88-yig'ilishini 2020-yil dekabr oyida Moskva shahrida o'tkazish masalasi ko'rib chiqildi.
Uchrashuv natijasida ishtirokchilar tomonidan iqtisodiy hamkorlikni, shu jumladan Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Iqtisodiy Kengashi doirasida, davom ettirish bo'yicha qaror qilindi.
Qatnashchilar o'zbek tomoniga MDH Iqtisodiy Kengashining 87-yig'ilishini yuqori darajada tashkil etganligi uchun o'z minnatdorliklarini bildirdilar.

Состоялось 87-е заседание Экономического совета Содружества Независимых Государств
В мероприятии приняли участие первые заместители премьер-министров Азербайджана и Таджикистана, заместители премьер-министров Армении, Беларуси, министр экономики и инфраструктуры Молдовы, первый заместитель Минэкономразвития России, заместитель министра финансов и экономики Туркменистана, полномочные представители Казахстана и Кыргызстана в Комиссии по экономическим вопросам СНГ, а также председатель ИК СНГ Сергея Лебедев.
Главы делегаций стран Содружества обменялись мнениями о социально-экономическом положении государств – участников СНГ, уделив особое внимание в выступлениях усилиям стран Содружества, принимаемым по борьбе с пандемией.
По итогам заседания были приняты 18 решений по вопросам укрепления сотрудничества в сфере экономики, энергетики, сельского хозяйства и сельхозмашиностроения, а также по вопросам финансового обеспечения деятельности органов СНГ и ряда других мероприятий, в том числе “О проекте Плана мероприятий по реализации первого этапа (2021–2025 годы) Стратегии экономического развития Содружества Независимых Государств на период до 2030 года”, “О проекте Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2030 года”.
Участниками заседания также были обсуждены вопросы организационного характера, в частности был рассмотрен вопрос о проведении очередного 88-го заседания Экономического совета СНГ в декабре 2020 года в городе Москве (Российская Федерация).
По итогам заседания участниками принято решение о продолжении экономического сотрудничества, в том числе в рамках Экономического совета Содружества Независимых Государств.
Выступившие выразили благодарность узбекской стороне за высокий уровень организации 87-го заседания Экономсовета СНГ.