O‘zbekiston va BAA ko‘p qirrali hamkorlikni davom ettiradi
Joriy yilning 14-sentabr kuni videokonferensiya shaklida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov va Birlashgan Arab Amirliklarining hukumat va kelajak ishlari bo‘yicha vaziri Muhammad bin Abdulla al-Gergavi o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Videokonferensiya davomida O‘zbekiston Respublikasida davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish dasturi doirasidagi ikki tomonlama hamkorlikning borishi muhokama qilindi. O‘zbekiston va BAAning tegishli vazirlik va idoralarining muvofiqlashtirilgan va tizimli ishi natijasida o‘zaro hamkorlikning barcha 22 yo‘nalishlari bo‘yicha erishilgan sezilarli yutuqlar qayd etildi.
O‘tgan yilning aprel oyidan boshlab ushbu dastur doirasida 76 tadbir, shu jumladan umumiy davomiyligi 33 994 soatni tashkil etgan O‘zbekiston vazirliklari va idoralari rahbarlari va xodimlari uchun 59 ta ixtisoslashtirilgan treninglar o‘tkazildi. Shu bilan birga, treninglar doirasida o‘qitilgan davlat xizmatchilari soni 2094 kishini tashkil etdi. Joriy yilning oxirigacha yana 71 tadbir o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Shu nuqtai nazardan, moliya, savdo, turizm va biznes-inkubatorlarni rivojlantirish sohalarini qamrab olib, ikki tomonlama hamkorlik dasturini kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, BAA tomoni 100 ming dollarlik mukofot jamg‘armasiga homiylik qilayotgan eng yaxshi davlat mobil ilovani ishlab chiqish bo‘yicha  “mGovAward” tanlovining final bosqichini o‘tkazish va “Bir million dasturchi” dasturini kengaytirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi. Ushbu dastur “Dubai Future Foundation” BAA jamg‘armasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda va uning ishtirokchilarining soni mamlakat bo‘ylab 6 mingdan ziyod kishini tashkil etadi. BAA tomoniga hukumat qaroriga muvofiq respublika maktablari va oliy o‘quv yurtlari ta'lim dasturlariga dasturlash asoslarini o‘qitish yo‘lga qo‘yilishi ma'lum qilindi.
Muzokaralarning kun tartibida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish va ikki tomonlama hamkorlikni kuchaytirish bilan bog‘liq dolzarb masalalarga ham to‘xtalib o‘tildi.

Узбекистан и ОАЭ продолжат многоплановое сотрудничество
14 сентября текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры между заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаковым и министром по делам кабинета и будущего Объединенных Арабских Эмиратов Мохаммадом бин Абдулла аль-Гергави.
В ходе видеоконференции был обсужден ход двустороннего сотрудничества в рамках программы по повышению эффективности государственного управления в Республике Узбекистан. Отмечен значительный прогресс по всем 22 направлениям взаимодействия, достигнутый благодаря скоординированной и системной работе профильных министерств и ведомств Узбекистана и ОАЭ.
С апреля прошлого года в рамках данной программы было проведено 76 мероприятий, в том числе 59 профильных тренингов для руководителей и сотрудников министерств и ведомств Узбекистана, общая продолжительность которых составила 33 994 часа. При этом, количество государственных служащих, прошедших обучение в рамках тренингов, составило 2 094 человека. До конца текущего года запланировано проведение еще 71 мероприятия.
В данном контексте были рассмотрены перспективы расширения программы двустороннего взаимодействия за счет охвата сфер финансов, торговли, туризма и развития бизнес-инкубаторов. Также были обсуждены практические аспекты проведения финального этапа конкурса по разработке лучшего государственного мобильного приложения «mGovAward», где эмиратская сторона выступает спонсором призового фонда в размере 100 тысяч долларов, и перспективы расширения программы «Один миллион программистов». Данная программа реализуется совместно с эмиратским фондом «Dubai Future Foundation», а ее участниками являются более 6 тысяч человек по всей стране. Эмиратская сторона была проинформирована о том, что в соответствии с правительственным решением обучение программированию будет включено в образовательные программы в школах и высших учебных заведениях Республики.
В рамках повестки переговоров были также затронуты текущие вопросы, связанные с ускорением реализации совместных проектов и активизацией двустороннего сотрудничества.
По итогам видеоконференции сторонами была выражена приверженность ускоренной реализации имеющихся договоренностей, а также готовность к активизации практики двусторонних онлайн-переговоров на различных уровнях для более интенсивного взаимодействия и оперативного решения текущих вопросов.