O‘zbekiston elchisi Qozog‘istonning yetakchi ommaviy axborot vositalari vakillari va blogerlari bilan uchrashdi
2020-09-14 | Jamiyat
NUR-SULTON, 14-sentabr. /«Dunyo» AA/. Mamlakatimizning Qozog‘istondagi elchisi Saidikrom Niyozxo‘jaev Qozog‘istonning yetakchi ommaviy axborot vositalari va blogerlari bosh muharrirlari klubi (BMK) vakillari uchun O‘zbekiston mustaqilligining 29 yilligiga bag‘ishlangan brifing o‘tkazdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» axborot agentligi muxbiri.
Bosh muharrirlar klubi 2005-yilda tashkil etilgan va mamlakatning 270 ta ommaviy axborot vositalari rahbarlarini birlashtirgan. Qozog‘istonda akkreditasiyadan o‘tgan xorijiy davlatlarning diplomatik vakolatxonalari bilan hamkorlik qiladi.
Elchi o‘z nutqida tadbir ishtirokchilariga Prezident Shavkat Mirziyoyevning respublika xalqiga bayram tabrigi mazmun-mohiyati, shuningdek, O‘zbekiston – Qozog‘iston aloqalarining rivojlanish istiqbollari haqida ma'lumot berdi.
Brifing ishtirokchilari O‘zbekistonning mustaqillik yillarida erishgan yutuqlari va so‘nggi yillarda davlatlarimiz munosabatlari rivojida ijobiy o‘sish kuzatilayotganini qayd etdi. O‘zbekiston rahbarining faol va konstruktiv siyosati mamlakatlarimiz va umuman Markaziy Osiyodagi barcha davlatlar o‘rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni ochgani, mintaqada o‘zaro ishonch va hamkorlik muhitini yaratgani ta'kidlandi.
BMK prezidenti, Qozog‘iston axborot va ijtimoiy rivojlanish vaziri maslahatchisi Bibigul Jeksenbay O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlarini rivojlantirish uchun katta imkoniyatlarni hisobga olgan holda, O‘zbekiston elchixonasi bilan birgalikda Qozog‘iston televideniesida o‘zbek tilidagi dasturlar va fil'mlarni namoyish etish mexanizmini ishlab chiqishning maqsadga muvofiqligini qayd etdi.
BMK vise-prezidenti, «Saxara» gazetasi bosh muharririning birinchi o‘rinbosari Kenjebolat Joldibay O‘zbekiston elchixonasi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish orqali ushbu maqsaddagi sa'y-harakatlarni maqsadli amalga oshirish imkoni mavjudligini bildirdi.
Uning ta'kidlashicha, Qozog‘iston va O‘zbekiston xalqlari o‘rtasidagi madaniy munosabatlar tarixi uzoq o‘tmishga borib taqaladi. Xalqlarni umumiy til, din, madaniyat va urf-odatlar birlashtiradi va ikki qardosh xalq o‘rtasida bugungi kunda mustahkamlanib borayotgan hamkorlik o‘zaro manfaatlariga javob beradi.
Bloger Ulan Abishev Qozog‘istonda O‘zbekistonga bo‘lgan katta qiziqishni hisobga olgan holda, «O‘zbekiston» brendini Qozog‘istonda ommalashtirishga qiziqishini bildirdi.

Посол Узбекистана встретился с представителями ведущих СМИ и блогерами Казахстана и ответил на их вопросы
2020-09-14 | Общество
НУР-СУЛТАН, 14 сентября. /ИА «Дунё»/. Посол нашей страны в Казахстане Саидикрам Ниязходжаев провел для представителей Клуба главных редакторов (КГР) ведущих казахстанских СМИ и блогеров брифинг, посвященный 29-й годовщине Независимости Узбекистана, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Клуб главных редакторов был образован в 2005 году и объединяет 270 руководителей республиканских и региональных СМИ. Осуществляет сотрудничество с диппредставительствами иностранных государств, аккредитованных в Казахстане.
Посол в своем выступлении подробно проинформировал участников мероприятия с основными тезисами праздничного послания Президента Шавката Мирзиёева к народу республики, а также развития двусторонних узбекско-казахстанских отношений.
Участники брифинга с большим интересом отметили достижения Узбекистана за годы независимости и положительную динамику развития отношений между государствами за последние годы. Подчеркивалось, что активная и конструктивная политика главы Узбекистана открыла новый этап в отношениях между нашими странами и в целом между всеми государствами Центральной Азии, создав климат взаимного доверия и сотрудничества в регионе.
Принимая во внимание большой потенциал развития узбекско-казахстанских отношений, президент КГР, советник министра информации и общественного развития Казахстана Бибигуль Жексенбай выразила мнение о целесообразности совместно с Посольством Узбекистана выработки механизма по показу узбекских передач и фильмов на казахстанском телевидении.
Вице-президент КГР, первый заместитель главного редактора газеты “Сахара” Кенжеболат Жолдыбай выразил мнение, что, наладив сотрудничество, можно очень много сделать объединив усилия Посольства и КГР.
Он подчеркнул, что историко-культурное взаимодействие народов Казахстана и Узбекистана уходит своими корнями вглубь веков и подкреплено общим прошлым. Народы объединяет общность языков, религии, культуры и традиций, а углубление сотрудничества в наши дни отвечает взаимным интересам двух братских народов.
Блогер Улан Абишев, принимая во внимание значительный интерес в Казахстане к Узбекистану, который, к сожалению, удовлетворяется не в полной мере, выразил заинтересованность в продвижении бренда “Узбекистан” в Казахстане.