O‘zbekiston Respublikasi TIV bayonoti
O‘zbekiston Qatar poytaxti Doha shahrida Afg‘oniston Hukumati va “Tolibon” Harakati o‘rtasida inklyuziv muzokaralar boshlanganini olqishlaydi.
Umid qilamizki, afg‘onlararo muloqot o‘t ochishni barqaror to‘xtatishga olib keladi va natijada mamlakatda mustahkam va uzoq muddatli tinchlikni o‘rnatish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratadi.
O‘zbekiston “siyosiy jarayonlar faqat afgʻonlar tomonidan va Afgʻoniston xalqi rahbarligida olib borilishi lozim”, degan asosiy tamoyilga sodiq qoladi.
O‘zbekiston Respublikasi tomonlarning milliy yarashuvga erishish yo‘lidagi sa’y-harakatlari va intilishlarini bundan keyin ham qo‘llab-quvvatlaydi hamda do‘st Afg‘oniston xalqiga barqaror va farovon davlat barpo etishda har tomonlama yordam ko‘rsatishda davom etadi.

Заявление МИД Республики Узбекистан
Узбекистан приветствует запуск инклюзивных переговоров между Правительством Афганистана и Движением «Талибан» в столице Катара г.Дохе.
Мы выражаем надежду, что межафганский диалог приведет к устойчивому прекращению огня и, в конечном итоге, создаст необходимые условия для установления прочного и долгосрочного мира в стране.
Узбекистан придерживается принципиальной позиции о том, что «политический процесс должен осуществляться только самими афганцами и под руководством народа Афганистана».
Республика Узбекистан будет и далее поддерживать усилия и стремления сторон к достижению общенационального примирения и продолжит оказывать всяческое содействие дружественному народу Афганистана в строительстве стабильного и процветающего государства.