Turizmni rivojlantirish va barqaror madaniy merosni asrashga yo‘naltirilgan davra suhbati bo‘lib o‘tdi
2020-09-12 | Turizm
O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi Jahon banki bilan hamkorlikda barqaror madaniy meros va turizmni rivojlantirishga yo‘naltirilgan virtual davra suhbatini o‘tkazdi.
Unda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi o'rinbosari Ulug‘bek Azamov, Jahon banki vakolatxonasi rahbari V.b. Vinayak Nagaraj hamda manfaatdor vazirliklar, idoralar, mahalliy hokimiyat vakillari va xalqaro ekspertlar ishtirok etishdi. Tadbirda O‘zbekistonning iqtisodiy o‘sishida turizmning o‘rni va mamlakatning boy madaniy merosini asrashga oid masalalar muhokama qilindi.
“O‘zbekiston rahbariyati turistik faoliyatning barcha subyektlarini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan keng va manzilli choralarni ko‘rmoqda. Turizm sohasini tiklashga doir to‘g‘ri va samarali strategiyani ishlab chiqish hamda chet ellik sayyohlarga sekin-astalik bilan eshiklarni ochish maqsadida BMT Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO)ning tavsiyalari, xalqaro ekspertlarning fikrlari va xorijiy hamkorlar tajribasi o‘rganildi. Umuman olganda, tan olish kerakki, bugungi kunda pandemiya bilan bog‘liq inqirozni qisqa fursatlarda yengib o‘tish uchun turizm sohasi har qachongidan ko‘ra ko‘proq birdamlik, tezkor reaksiya va uzviy hamkorlikka muhtoj.
Hozirda duch kelayotgan misli ko‘rilmagan hodisalar turizm sektorining barcha darajalarida soha ishtirokchilaridan yangicha yondashuv va qarorlar zaruratini namoyish etadi”, - dedi Ulug‘bek Azamov. Davra suhbati ishtirokchilari koronavirus (COVID-19) pandemiyasining turizm sanoatining rivojlanishiga salbiy taʼsirini yumshatishga oid xalqaro ilg‘or tajribalarni va O‘zbekiston hukumati tomonidan pandemiya taʼsiriga uchragan sayyohlik biznesi bilan shug‘ullanuvchi mahalliy kompaniyalar va jismoniy shaxslarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tatbiq etilayotgan choralarni tahlil qilishdi.
Shuningdek, ekspertlar turli mamlakatlarning madaniy meroslarini (shu jumladan meʼmorchilik va yodgorliklarni) tabiiy va texnogen xatarlardan saqlash bo‘yicha tajribasi hamda bu boradagi siyosatni takomillashtirishda O‘zbekiston shaharlaridagi mahalliy hokimiyat organlari uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni muhokama qilishdi.
Jahon banki mutaxassislari 2020-yilning yozida Tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish va yo‘q qilish global jamg‘armasi ko‘magida tayyorlangan "O‘zbekiston: barqaror madaniy meros va barqaror turizmni rivojlantirish" hisobotini taqdim etishdi.
Xulosalar va tavsiyalar davra suhbati davomida muhokama qilindi. Bundan tashqari, tadbir ishtirokchilariga "O‘zbekistonda o‘rta shaharlarni kompleks rivojlantirish" loyihasi doirasida Namangan viloyatining Chortoq, Buxoro viloyatining Kogon va Toshkent viloyatining Yangiyo‘l shaharlari mahalliy hokimiyat organlari hamda Jahon banki o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risida maʼlumot taqdim etildi. Loyiha nomlari keltirilgan shaharlardagi mahalliy infratuzilmani, jamoat joylarini va kommunal xizmatlarni takomillashtirish kabi asosiy maqsadlardan tashqari, madaniy meros obyektlarini saqlab qolish va yuqorida aytib o‘tilgan shaharlarda mahalliy sayyohlik salohiyatini rivojlantirishga yo‘naltirilgan.

Состоялся виртуальный круглый стол, направленный на продвижение устойчивого культурного наследия и развития туризма
2020-09-12 | Туризм
Государственный комитет по развитию туризма Республики Узбекистан в сотрудничестве со Всемирным банком провел виртуальный круглый стол, направленный на продвижение устойчивого культурного наследия и развития туризма.
В онлайн встрече приняли участие заместитель председателя Госкомитета по развитию туризма Улугбек Азамов, глава представительства Всемирного банка Винаяк Нагарадж, а также представители заинтересованных министерств, ведомств, местных властей и международные эксперты. “Руководство Узбекистана принимает широкие и адресные меры поддержки всем субъектам туристической деятельности.
Тщательно были изучены рекомендации ЮНВТО, мнения международных экспертов и опыт зарубежных партнеров с тем, чтобы выработать правильную и эффективную стратегию восстановления индустрии туризма и постепенного открытия наших дверей иностранным гостям.
В целом, необходимо признать, что туризм сейчас как никогда нуждается в солидарности, немедленном реагировании и тесной кооперации для преодоления нынешнего кризиса в возможно короткие сроки. Те беспрецедентные события, которые мы с вами переживаем в настоящее время, демонстрируют необходимость новых подходов и новаторских решений на всех уровнях и от всех участников сектора туризма”, - сказал Улугбек Азамов. Участники мероприятия проанализировали международный опыт по смягчению негативного воздействия коронавируса (COVID-19) на развитие туриндустрии и меры, принимаемые правительством Узбекистана для поддержки пострадавших от пандемии местных фирм и частных лиц, вовлеченных в турбизнес.
Также, они рассмотрели опыт различных стран в сохранении их культурного наследия, включая памятники архитектуры, от природных и техногенных опасностей, а также развитие навыков, необходимых местным властям в городах Узбекистана для улучшения практики в данной области. Эксперты Всемирного банка презентовали доклад «Узбекистан: устойчивое культурное наследие и развитие туризма», подготовленный летом 2020 года при поддержке Глобального фонда по снижению рисков стихийных бедствий и ликвидации их последствий (GFDRR).
Его выводы и рекомендации обсуждались в ходе круглого стола. В рамках мероприятия также была представлена информация о партнерстве местных органов власти в городах Чартак (Наманганская область), Каган (Бухарская область) и Янгиюль (Ташкентская область) со Всемирным банком в рамках проекта «Комплексное развитие средних городов в Узбекистане».
Помимо основных целей, таких как улучшение местной инфраструктуры и муниципальных услуг в вышеуказанных городах, проект также направлен на сохранение объектов культурного наследия и развитие туристического потенциала на данных территориях.