Joriy yilning 10-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligida Turkiyaning Cengiz Enerji energetika kompaniyasi bilan o‘tkazilgan muzokaralar davomida Toshkent viloyatida quvvati 240 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasini qurish loyihasi doirasida dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Mazkur loyiha bo‘yicha kelishuvga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakovning joriy yilning iyul' oyida Turkiya Respublikasiga amalga oshirilgan tashrifi davomida erishilgan edi.
IES qurilishi 150 mln dollargacha bo‘lgan miqdorda Turkiyaning to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalarni jalb qilish, qurilish paytida 500 yangi ish o‘rinlari va IESdan foydalanish vaqtida 100 ish o‘rinlari yaratish, yiliga 2 milliard kVt.s miqdorida arzon elektr energiyasini ishlab chiqarishni ta'minlash imkonini beradi. Bu, o‘z navbatida, respublika energiya balansini diversifikasiya qilish va elektroenergiya ishlab chiqarishga sarflanadigan tabiiy gaz iste'molini sezilarli darajada kamaytirish uchun imkoniyatlar yaratadi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Cengiz Enerji va Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi o‘rtasida Investision bitim, shuningdek, “O‘zbekiston Milliy elektr tarmoqlari” AJ bilan turk kompaniyasidan 25 yil muddatga elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha Bitim imzolandi.
Qurilish ishlarini shu yil oxirigacha boshlab yuborish, hamda qurilish boshlanganidan so‘ng 12 oydan kechiktirmay tayyor ob'ektni ishga tushirish rejalashtirilgan.

Тепловая электростанция в Ташкентской области: турецкая Cengiz Enerji построит ТЭС к 2022 году
10 сентября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялись переговоры с турецкой энергетической компанией Cengiz Enerji, в ходе которых были обсуждены актуальные вопросы, связанные с реализацией проекта по строительству тепловой электростанции мощностью 240 МВт в Ташкентской области.
Договоренность по данному проекту была достигнута в ходе визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Турецкую Республику в июле текущего года.
Строительство ТЭС позволит обеспечить привлечение прямых турецких инвестиций в размере до 150 млн долларов, создание 500 новых рабочих мест в период строительства и 100 рабочих мест в период эксплуатации электростанции, обеспечить выработку доступной электроэнергии в объеме 2 млрд кВт*ч в год, что, в свою очередь, позволит диверсифицировать энергетический баланс Республики, существенно сократив потребление природного газа, затрачиваемого на выработку электроэнергии.
По итогам встречи состоялась церемония подписания Инвестиционного соглашения между Cengiz Enerji и Министерством инвестиций и внешней торговли, а также Соглашения с АО «Национальные электрические сети Узбекистана» о покупке электроэнергии у турецкой компании сроком на 25 лет.
Строительные работы планируется начать до конца текущего года с вводом объекта в эксплуатацию в течение 12 месяцев с момента начала строительства.