Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 10-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumat delegasiyasining tashrifi doirasida Islomobod shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakovning Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida tomonlar savdo-iqtisodiy va transport-logistika sohalarida hamkorlik qilish mexanizmlari, shuningdek, koronavirus infeksiyasining tarqalishiga qarshi kurashish va pandemiyaning har ikki mamlakat iqtisodiyotlariga salbiy ta'sirini kamaytirish bo‘yicha ko‘rilayotgan dolzarb choralar to‘g‘risida fikr almashdilar.
Mintaqaviy xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta'minlash bo‘yicha hamkorlikni faollashtirishga o‘zaro tayyorlik qayd etildi. Sanoat kooperatsiyasi sohasida qo‘shma loyihalar sonini ko‘paytirish va o‘zaro savdo ayirboshlash hajmini oshirish maqsadida ikki mamlakat ishbilarmon doiralarini bir-biriga yaqinlashtirish bo‘yicha samarali amaliy choralar ko‘rish uchun imkoniyatlar yaratadigan investisiya va savdo sohasida ishga solinmagan ulkan salohiyatning mavjudligi ta'kidlandi.
Ikki mamlakat ishlab chiqaruvchilarining istiqbolli eksport bozorlariga kirishini osonlashtiradigan transport-kommunikasiya aloqalarini rivojlantirishning keyingi qadamlari bo‘yicha kelishib olindi. Tomonlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘zaro yuk tashish hajmini oshirish maqsadida O‘zbekiston va Pokistonni bog‘lashi mumkin bo‘lgan transafg‘on temir yo‘llarini qurish loyihalarini amalga oshirish istiqbollarining amaliy jihatlarini muhokama qildilar.
Shuningdek, ikki mamlakatning madaniy-gumanitar sohasida hamkorligini faollashtirish uchun imkoniyatlar muhokama qilindi, bu umumiy madaniy-tarixiy merosni har tomonlama o‘rganish hamda targ‘ib va tashviq etish orqali har ikki mamlakat xalqlarining bir-biriga yaqinlashishini ta'minlashga imkon beradi.
Mintaqaviy hamkorlikning kun tartibi va qo‘shma infratuzilmaviy, energetika va transport-logistika sohasidagi loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qilish uchun Pokiston Islom Respublikasini “Afg‘oniston - O‘zbekiston - AQSh” uch tomonlama formatdagi muzokaralarga jalb qilishning istiqbollari alohida ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va ilgari surish maqsadida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Pokiston muloqotini davom ettirish va kengaytirish to‘g‘risida kelishuvga erishdilar.

Состоялась встреча с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан
10 сентября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в г.Исламабад состоялась встреча заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Имраном Ханом.
В ходе диалога стороны обменялись мнениями о механизмах сотрудничества в торгово-экономической и транспортно-логистической сферах, а также об актуальных мерах по противодействию распространению коронавирусной инфекции и снижению негативного влияния пандемии на экономики двух стран.
Была отмечена взаимная готовность к активизации взаимодействия в обеспечении региональной безопасности и устойчивого развития. Подчеркнут значительный незадействованный потенциал в сферах инвестиционного и торгового сотрудничества, создающий возможности для принятия эффективных практических мер по сближению деловых кругов двух стран с целью увеличения совместных проектов промышленной кооперации и наращивания объемов взаимной торговли.
Были согласованы дальнейшие шаги по развитию транспортно-коммуникационных связей, что облегчит доступ производителям двух стран на перспективные экспортные рынки. Стороны обсудили практические аспекты перспектив реализации проектов строительства трансафганских железных дорог, которые могли бы соединить Узбекистан и Пакистан с целью наращивания прямых взаимных грузовых перевозок.
Также были обсуждены возможности для интенсификации культурно-гуманитарного сотрудничества двух стран, что позволит обеспечить большее сближение народов двух стран путем всестороннего изучения и пропагандирования общего культурно-исторического наследия.
Отдельно были рассмотрены перспективы привлечения Исламской Республики Пакистан к переговорам в трехстороннем формате «Афганистан – Узбекистан - США» для обсуждения повестки регионального взаимодействия и возможностей для реализации совместных инфраструктурных, энергетических и транспортно-логистических проектов.
По итогам встречи стороны пришли к договоренности о продолжении и расширении многопланового узбекско-пакистанского диалога в целях поддержки и продвижения совместных проектов и инициатив.