O‘zbekistondagi AQSh va Yevropa Ittifoqi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari hamda xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari vakillari bilan onlayn maslahatlashuvlar o‘tkazildi
Joriy yilning 8-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov O‘zbekistondagi AQSh va Yevropa Ittifoqi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari hamda xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari vakillari bilan Respublikaning paxta va to‘qimachilik sohalarini isloh qilishda hamkorlikning istiqbollari muhokamasiga bag‘ishlangan onlayn maslahatlashuvlar o‘tkazdi.
Xorijiy hamkorlar paxta yetishtirishda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish va paxta terish jarayonlarini mexanizasiyalash, shuningdek, ishchilarni mavsumiy paxta yig‘im-terimiga jalb qilishda bozor mexanizmlariga izchil o‘tish orqali mamlakat hukumati tomonidan paxta sanoatini zamonaviylashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan amaliy chora-tadbirlarni yuqori baholadilar. Jumladan, 2019-yilda Sirdaryo, Jizzax, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida paxta yig‘im-terimini mexanizasiyalash darajasini oshirish dasturi ishga tushirildi va bu amaliyot O‘zbekistonning boshqa hududlariga ham kengayish istiqbollariga ega.
Xorijiy diplomatlar va rivojlanish bo‘yicha hamkorlarga ko‘ra, bu sohani isloh qilish yo‘nalishidagi yana bir yutuq - paxta xom ashyosiga davlat buyurtmasining bekor qilinishi bo‘ldi. Bu paxta bozorida narxning erkin shakllanish mexanizmlarini joriy etish va bu sohada xususiy sektorning rivojlanishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish imkonini beradi.
To‘qimachilik sohasida qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratish va paxta xom ashyosini eksport qilishdan yuqori qo‘shimcha qiymatga ega tayyor to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksport qilishga o‘tish yo‘lida erishilgan sezilarli yutuqlar ta'kidlandi. Shu bilan birga, klaster ishlab chiqarish tizimidan foydalanish ham kengayib bormoqda – O‘zbekistonda ilk bor 2017-yilda tashkil etilgan paxta klasterlarining soni bugun 75 taga yetdi.
“Cotton Campaign” koalisiyasi va boshqa nodavlat notijorat tashkilotlari bilan majburiy mehnatga barham berish masalalari bo‘yicha konstruktiv muloqot o‘rnatish va to‘qimachilik sohasida ta'minot zanjirining shaffofligini oshirish borasidagi sa'y-harakatlar ham yuqori baholandi.
Maslahatlashuvlar jarayonida mas'uliyatli paxta ishlab chiqarish bo‘yicha umume'tirof etilgan sanoat standartlarini joriy etish, mamlakat to‘qimachilik sanoatini isloh qilish yuzasidan uzluksiz hisobot berish va ishlab chiqarish siklining barcha darajalarida shaffoflikni oshirish tizimini yaratish hisobiga xalqaro bozorda o‘zbek to‘qimachilik mahsulotlarining jozibadorligi va raqobatbardoshligini oshirish doirasida kelgusida hamkorlik qilishning istiqbollari haqida fikr almashildi.
Tadbir yakunlarida muhokama etilgan yo‘nalishlardagi hamkorlik doirasida tomonlarni qiziqtirgan masalalarni birgalikda muhokama qilish uchun doimiy faoliyat ko‘rsatayotgan platforma yaratish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Проведены онлайн-консультации с главами дипломатических миссий США и стран ЕС, а также представительств международных организаций и финансовых институтов в Узбекистане
8 сентября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел онлайн-консультации с главами дипломатических миссий США и стран Евросоюза, а также представительств международных организаций и финансовых институтов в Узбекистане, в рамках которых были обсуждены перспективы сотрудничества в вопросах реформирования хлопковой и текстильной отраслей Республики.
Иностранными партнерами были высоко отмечены практические меры, предпринимаемые правительством страны по модернизации хлопковой промышленности путем внедрения водосберегающих технологий выращивания хлопка и механизации процессов его сбора, а также по последовательному переходу к рыночным механизмам привлечения работников к сезонным работам по сбору хлопка. Так, в 2019 году в Сырдарьинской, Джизакской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях запущена программа по повышению уровня механизации сбора хлопчатника с перспективой распространения данной практики на другие регионы Узбекистана.
По мнению зарубежных дипломатов и партнеров по развитию, еще одним достижением в направлении реформирования данной отрасли стала отмена государственного заказа на хлопок-сырец, что позволит реализовать механизмы свободного ценообразования на хлопковом рынке и создать благоприятные условия для развития частного сектора в данной отрасли.
Подчеркнут значительный прогресс в наращивании цепочек добавленной стоимости в текстильной сфере и переходе от экспорта хлопка-сырца к производству и экспорту готовой текстильной продукции с высокой добавленной стоимостью. При этом расширяется применение кластерной системы производства – количество хлопковых кластеров, впервые созданных в Узбекистане в 2017 году, выросло до 75.
Также были высоко оценены усилия по налаживанию конструктивного диалога с коалицией “Cotton Campaign” и другими некоммерческими негосударственными организациями по вопросам ликвидации принудительного труда и повышению прозрачности цепочки поставок в текстильной сфере.
В ходе консультаций состоялся обмен мнениями о дальнейших перспективах сотрудничества по повышению привлекательности и конкурентоспособности узбекского текстиля на международном рынке, в том числе за счет внедрения общепринятых отраслевых стандартов ответственного производства хлопка, создания системы непрерывной отчетности о предпринимаемых мерах по реформированию текстильной отрасли страны и повышению прозрачности на всех уровнях производственного цикла.
По итогам мероприятия была достигнута договоренность о создании постоянно действующей платформы для совместного обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес в рамках сотрудничества в обозначенных направлениях.