Latviyada O‘zbekiston xalq amaliy san’ati va hunarmandchilik buyumlarini sotishga ixtisoslashgan markaz tashkil etilmoqda
2020-09-07 | Madaniyat
RIGA, 7-sentabr. /«Dunyo» AA/. O‘zbekistonning Latviyadagi elchixonasi ko‘magida «Armas» kompaniyasi manziliga sopol, pichoq, cho‘yandan ishlangan qozon va o‘zbek milliy hunarmandchiligining boshqa buyumlaridan iborat og‘irligi 20 tonnadan ortiq yuk yetkazib berildi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Mahsulotlar Namangan va Farg‘ona viloyatlaridagi mashhur xalq amaliy san’ati ustalari tomonidan tayyorlangan.
Elchixona ma’lumotiga ko‘ra, «Armas» kompaniyasi Latviya bozorida 1994-yildan buyon ishlab kelmoqda. Bu to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlab chiqaruvchilar uchun qurilish, bog‘lar va uy-ro‘zg‘or buyumlarini sotishga ixtisoslashgan kompaniyadir. Kompaniya Yevropa, Amerika, Yaqin Sharq va boshqa mintaqalarga o‘z mahsulotlarini sotadi. «Armas» o‘zining onlayn platformasi orqali mahsulotlarni sotishda katta tajribaga ega. Uning Riga shahrida omborlari, shuningdek, tashrif buyuruvchi va xaridorlarga mahsulot namunalarni namoyish qilish uchun maxsus ko‘rgazma zali mavjud.
«Armas» rahbari Artur Martinkevichs bilan O‘zbekistondan milliy hunarmandchilik mahsulotlarini muntazam ravishda olib kirish, ular hajmi va turlarini ko‘paytirish, shu jumladan kompaniyaning onlayn platformasidan faol foydalanish va kelajakda o‘zbek mahsulotlarini nafaqat Latviyada, balki boshqa Yevropa mamlakatlarida ham sotish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Latviya kompaniyasi rahbari koronavirus infeksiyasi tarqalishi bilan dunyoda vaziyatning og‘irlashishiga qaramay, o‘zbek mahsulotlarini uzluksiz yetkazib berishini va O‘zbekistonning yangi savdo bozorlarini rivojlantirishga bo‘lgan intilishini yuqori baholadi. Pandemiya sharoitida tashqi savdo va ichki eksportning izchil o‘sishini ta’minlashga qaratilgan o‘zgarishlar ham qayd etildi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda milliy hunarmandchilik, xalq amaliy san’atini rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash orqali xalqimiz tarixiy an’analari va boy madaniy merosini to‘liq saqlab qolishga alohida ahamiyat qaratilmoqda. 2019-yil 28-noyabrda Prezident Shavkat Mirziyoyev «Hunarmandchilikni yanada rivojlantirish va hunarmandlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorni imzoladi.
Ushbu muhim hujjatda mamlakatda hunarmandchilikni rivojlantirish uchun qulay sharoit yaratish bilan birga, O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari oldiga hunarmandlar mahsulotlarini chet elda namoyish etish va sotishda har tomonlama amaliy yordam ko‘rsatish vazifalari qo‘yildi.

В Латвии создается хаб по продажам товаров народно-прикладного искусства и ремесленничества из Узбекистана
2020-09-07 | Культура
РИГА, 7 сентября. /ИА «Дунё»/. При содействии Посольства Узбекистана в Латвии на адрес компанией Armas прибыл груз весом более 20 тонн, состоящий из изделий из керамики, ножей, чугунных казанов и других предметов узбекского национального ремесленничества, передает корреспондент ИА «Дунё».
Продукция изготовлена известными мастерами народно-прикладного искусства из Наманганской и Ферганской областей.
По информации Посольства, компания Armas работает на рынке Латвии с 1994 года. Специализируется на продаже хозяйственных товаров для дома, строительства и садового инвентаря от прямых производителей. Реализует продукцию в страны Европы, Америки, Ближнего Востока и другие регионы. Имеет большой опыт реализации товаров через свою онлайн-платформу. Располагает в г.Риге складскими помещениями, а также «шоу румом» - выставочным залом для демонстрации образцов продукции посетителям и покупателям.
С руководителем Armas Артуром Мартинкевичсом достигнута договоренность о налаживании системного импорта из Узбекистана продукции национального ремесленничества, увеличения их объемов и ассортимента, в том числе путем активного использования онлайн-платформы компании и ее трансформации в перспективе в хаб по продаже товаров из Узбекистана не только в Латвии, но и других странах Европы, а также за ее пределами.
Руководитель латвийской компании высоко оценивает бесперебойные поставки узбекских товаров и твердое стремление Узбекистана освоить новые рынки сбыта, несмотря на усугубление ситуации в мире с распространением коронавирусной инфекции. Особо отмечаются преобразования, нацеленные на обеспечение поступательного роста объемов внешней торговли и отечественного экспорта в этих крайне сложных условиях пандемии.
В последние годы в Узбекистане уделяется важное значение  в целях наиболее полного сохранения исторических традиций и богатого культурного наследия нашего народа путем развития в стране национального ремесленничества, народных художественных промыслов и прикладного искусства, обеспечения занятости населения.  28 ноября 2019 года Президентом Шавкатом Мирзиёевым было подписано Постановление «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и поддержке ремесленников».
В данном важном документе, наряду с созданием наиболее благоприятных условий для развития в стране ремесленничества, особая роль отводится дипломатическим представительствам Узбекистана за рубежом, которые должны оказывать всестороннее практическое содействие в презентации и реализации за рубежом продукции ремесленников.