Qoraqalpog‘iston Respublikasi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining joriy holati o‘rganildi
Joriy yilning 2-6 sentabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligidagi va vazirliklar, idoralar va mahalliy hokimiyat organlarining rahbarlaridan iborat ishchi guruhi tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining joriy holati hamda investisiya va infratuzilmaviy loyihalar amalga oshirilishini joylarga chiqqan holda o‘rganish bo‘yicha ish olib borildi.
Tashrif davomida tadbirkorlar va investisiya loyihalarining tashabbuskorlari bilan mavjud muammolarni aniqlash va ularni hal etishning samarali algoritmlarini ishlab chiqish bo‘yicha manzilli uchrashuvlar o‘tkazildi. Shuningdek, infratuzilma va ijtimoiy ob'ektlarning bugungi holati tahlili ham amalga oshirildi va uning natijasida mas'ul rahbarlarga har bir ob'ektdan kelgusida foydalanish bo‘yicha o‘z xarajatlarini o‘zi qoplashiga erishish va aholini ijtimoiy xizmatlar bilan keng qamrab olishni nazarda tutuvchi kompleks strategiyalarni ishlab chiqish topshirildi.
Hududda investisiya va sanoat sohasida faollikni oshirish borasida kelgusidagi qadamlar muhokama qilindi - mas'ul rahbarlarga mavjud xom ashyo salohiyati va sanoat quvvatlariga asoslangan qo‘shimcha qiymat zanjirlarini shakllantirish uchun optimal sharoit yaratishga qaratilgan tizimli chora-tadbirlarni ishlab chiqish topshirildi. Shu nuqtai nazardan loyiha takliflarini ishlab chiqishda jalb qilingan investisiyalardan sezilarli iqtisodiy samaraga erishish imkonini beradigan “iqtisodiy o‘sish nuqtalari”ni aniqlash va ulardan foydalanishning ahamiyati alohida ta'kidlandi.
Investisiya jozibadorligi va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning asosiy omillaridan biri bo‘lgan infratuzilmani rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi. Tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish va yangi loyiha takliflarini ishlab chiqish ishlarini muvofiqlashtirish topshirildi.
Shu bilan birga, aholi bandligini ta'minlash va mahalliy aholini jumladan, kasanachilik asosida sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish orqali barqaror daromad manbai bilan ta'minlash bo‘yicha tezkor chora-tadbirlar ko‘rish zarurligi ta'kidlandi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha tegishli vazirlik, idora, tijorat banklari va mahalliy hokimliklar rahbarlariga tadbirkorlik faoliyatini yuksaltirish, tarmoqlararo hamkorlik aloqalarini rivojlantirish, eksport salohiyatini oshirish va qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan aniq ko‘rsatmalar berildi.

Изучено текущее состояние социально-экономического развития Республики Каракалпакстан
В период 2-6 сентября текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств и органов местной власти в выездном формате провела работу по изучению текущего состояния социально-экономического развития и хода реализации инвестиционных и инфраструктурных проектов в Республике Каракалпакстан.
В ходе выезда были проведены адресные встречи с предпринимателями и инициаторами инвестиционных проектов для выявления имеющихся проблем и выработки эффективных алгоритмов их решения. Также был осуществлен анализ текущего состояния инфраструктурных и социальных объектов, по итогам которого ответственным руководителям были даны поручения разработать по каждому объекту комплексную стратегию дальнейшей эксплуатации, предусматривающую выход на самоокупаемость и широкий охват населения социальными услугами.
Обсуждены дальнейшие шаги по активизации инвестиционной и промышленной деятельности в регионе – ответственным руководителям было поручено разработать системные меры, направленные на создание оптимальных условий для формирования цепочек добавленной стоимости на базе имеющегося сырьевого потенциала и промышленных мощностей. В данном ключе была подчеркнута важность определения и использования «точек экономического роста» при разработке проектных предложений, что позволит достичь значительного экономического эффекта от привлекаемых инвестиций.
Отдельное внимание было уделено развитию инфраструктуры, что является одним из ключевых факторов инвестиционной привлекательности и социально-экономического развития. Руководителям профильных министерств и ведомств было поручено скоординировать работу по ускорению реализации инфраструктурных проектов и выработке новых проектных предложений.
Вместе с тем, была отмечена необходимость в принятии оперативных мер по трудоустройству и обеспечению стабильным источником дохода местного населения, в том числе путем налаживания промышленной кооперации на базе надомного труда.
По итогам выезда руководителям соответствующих министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти были даны адресные поручения, нацеленные на активизацию предпринимательской деятельности, развитие межотраслевой кооперации, наращивание экспортного потенциала и создание дополнительных рабочих мест.