UNAMA rahbari bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yilning 3-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev videokonferensaloqa shaklida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Afg'onistondagi yordam missiyasi (UNAMA) rahbari Debora Layons bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘oniston inqirozini hal qilish bo‘yicha O'zbekiston va UNAMA sa'y-harakatlari, Afg‘onistondagi turli loyihalarni amalga oshirishda o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
UNAMA rahbari O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afg‘oniston inqirozini tinch yo‘l bilan hal etish, shuningdek, Afg‘onistonni ijtimoiy-iqtisodiy tiklash borasidagi siyosatini yuqori baholadi. Xususan, Afg‘onistonda temir yo'llar va yangi elektr uzatish liniyalarini qurish loyihalari alohida e`triof etildi.
Mamlakatda pandemiya sharoitida zo‘ravonlik darajasini tezroq kamaytirish, shuningdek, afg‘on xalqining siyosiy jarayonda muhim rolini ta'minlash dolzarbligi qayd etildi.
Afg‘onistonda afg‘onlararo tinchlik muzokaralarini boshlash uchun har tomonlama yordam berish yuzasidan atroflicha fikr almashildi.

О переговорах с главой ЮНАМА
3 сентября 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с главой Миссии ООН по содействию Афганистану (ЮНАМА) Деборой Лайонс.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия Узбекистана и ЮНАМА по разрешению афганского кризиса, приоритетные направления взаимодействия в реализации в Афганистане различных проектов.
Глава ЮНАМА дала высокую оценку политике Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по мирному разрешению афганского кризиса, а также социально-экономическому восстановлению Афганистана. В частности, проявлен интерес к проектам по строительству железнодорожных путей и новых линий электропередач в Афганистане.
Была обозначена важность в условиях пандемии скорейшего снижения уровня насилия в стране, а также обеспечения ключевой роли афганского народа в политическом процессе.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по оказанию Афганистану всемерного содействия в запуске мирных межафганских переговоров.