Budjet to‘g‘risidagi ma'lumotlarning ochiqligi va shaffofligini oshirish yuzasidan chora-tadbirlar
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 24-avgustdagi 506-son qarori bilan tasdiqlangan 2020 — 2024-yillarda O‘zbekiston Respublikasining davlat moliyasini boshqarish tizimini takomillashtirish strategiyasining asosiy yo‘nalishlaridan birida budjet to‘g‘risidagi ma'lumotlarning shaffofligi, qamrovi hamda xalqaro standartlarga muvofiqligini ta'minlash belgilab olindi.
Mazkur yo‘nalish bo‘yicha budjet to‘g‘risidagi ma'lumotlarning ochiqligi va shaffofligini oshirish yuzasidan chora-tadbirlar qabul qilindi hamda amalga oshirilib kelinmoqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 22-avgustdagi “budjet ma'lumotlarining ochiqligini va budjet jarayonida fuqarolarning faol ishtirokini ta'minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3917-son qarori ijrosi yuzasidan BMTTD hamda Moliya vazirligining “O‘zbekistonda barqaror rivojlanishni moliyalashtirish” qo‘shma loyihasi doirasida “Fuqarolar uchun budjet” axborot nashri chop etib kelinmoqda. Hozirgi kunda, 6 ta axborot nashri tayyorlanib, “Ochiq budjet” portalida joylashtirildi, shundan so‘nggi nashr 2020-yil uchun tasdiqlangan Davlat budjeti hamda 2019-yilda Davlat budjeti ijrosi bo‘yicha Fuqarolar uchun budjet nashri hisoblanadi. Mavjud amaliyotni hisobga olgan holda o‘quvchilar nashr sahifalarida Davlat budjeti, budjet daromadlarining va xarajatlarining prognoz ko‘rsatkichlari, parametrlari va ijrosi, budjet taqchilligining ko‘rsatkichlari va uning qoplash manbalari, davlat qarzi, budjetlararo munosabatlar va hokazolar to‘g‘risidagi muhim ma'lumotlar bilan tanishib olishlari mumkin bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, barcha manfaatdor shaxslar Fuqarolar uchun budjet nashrini davlat tilida hamda rus va ingliz tillarida, shuningdek boshqa foydali ma'lumotlar jumladan, Davlat budjeti ijrosi to‘g‘risidagi hisobotlar bilan Moliya vazirligining rasmiy saytida (www.mf.uz) hamda “Ochiq budjet” axborot portalida (www.openbudget.uz) tanishib olishlari mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi joylashtirib borilayotgan ma'lumotlar o‘quvchilarning keng doirasi uchun foydali bo‘lishiga umid bildiradi hamda mazkur ma'lumotlar budjet savodxonligini hamda fuqarolarning budjet jarayoniga jalb etilishini oshirishga xizmat qiladi.

Measures to increase the openness and transparency of budget data
One of the main directions of the Strategy for improving the public Finance management system of the Republic of Uzbekistan for 2020-2024, approved by the resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 506 dated 24.08.2020, is to ensure transparency and completeness of budget information, and its compliance with international standards.
In this direction, measures have already been taken and are being implemented to increase the openness and transparency of budget data. In particular, as part of the implementation of the decree of the President of the Republic of Uzbekistan no. PP-3917 dated 22.08.2018. "On measures to ensure the openness of budget data and active participation of citizens in the budget process", within the framework of the joint project of UNDP and the Ministry of Finance "Financing sustainable development in Uzbekistan", the publication of the information publication "Budget for citizens"continues.
Currently prepared and posted on the portal " Open budget»
6 information publications, including the budget For citizens for the approved State budget for 2020, as well as for the implementation of the State budget in 2019. Following the established practice, readers will be able to get acquainted with the basic information about the State budget, the forecast, parameters and execution of budget revenues and expenditures, the level of the budget deficit and sources of its coverage, the state debt, inter-budgetary relations, etc.
We remind you that all interested persons can get acquainted with The budget for citizens in the state, Russian and English languages, as well as with other useful information, including reports on The state budget execution on the official website of the Ministry of Finance and the Open budget information portal.
The Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan expresses the hope that the published information will be useful to a wide range of readers, as well as will contribute to improving budget literacy and involving citizens in the budget process.