Budjet to‘g‘risidagi ma'lumotlarning ochiqligi va shaffofligini oshirish yuzasidan chora-tadbirlar
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 24-avgustdagi 506-son qarori bilan tasdiqlangan 2020 — 2024-yillarda O‘zbekiston Respublikasining davlat moliyasini boshqarish tizimini takomillashtirish strategiyasining asosiy yo‘nalishlaridan birida budjet to‘g‘risidagi ma'lumotlarning shaffofligi, qamrovi hamda xalqaro standartlarga muvofiqligini ta'minlash belgilab olindi.
Mazkur yo‘nalish bo‘yicha budjet to‘g‘risidagi ma'lumotlarning ochiqligi va shaffofligini oshirish yuzasidan chora-tadbirlar qabul qilindi hamda amalga oshirilib kelinmoqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 22-avgustdagi “budjet ma'lumotlarining ochiqligini va budjet jarayonida fuqarolarning faol ishtirokini ta'minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3917-son qarori ijrosi yuzasidan BMTTD hamda Moliya vazirligining “O‘zbekistonda barqaror rivojlanishni moliyalashtirish” qo‘shma loyihasi doirasida “Fuqarolar uchun budjet” axborot nashri chop etib kelinmoqda. Hozirgi kunda, 6 ta axborot nashri tayyorlanib, “Ochiq budjet” portalida joylashtirildi, shundan so‘nggi nashr 2020-yil uchun tasdiqlangan Davlat budjeti hamda 2019-yilda Davlat budjeti ijrosi bo‘yicha Fuqarolar uchun budjet nashri hisoblanadi. Mavjud amaliyotni hisobga olgan holda o‘quvchilar nashr sahifalarida Davlat budjeti, budjet daromadlarining va xarajatlarining prognoz ko‘rsatkichlari, parametrlari va ijrosi, budjet taqchilligining ko‘rsatkichlari va uning qoplash manbalari, davlat qarzi, budjetlararo munosabatlar va hokazolar to‘g‘risidagi muhim ma'lumotlar bilan tanishib olishlari mumkin bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, barcha manfaatdor shaxslar Fuqarolar uchun budjet nashrini davlat tilida hamda rus va ingliz tillarida, shuningdek boshqa foydali ma'lumotlar jumladan, Davlat budjeti ijrosi to‘g‘risidagi hisobotlar bilan Moliya vazirligining rasmiy saytida (www.mf.uz) hamda “Ochiq budjet” axborot portalida (www.openbudget.uz) tanishib olishlari mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi joylashtirib borilayotgan ma'lumotlar o‘quvchilarning keng doirasi uchun foydali bo‘lishiga umid bildiradi hamda mazkur ma'lumotlar budjet savodxonligini hamda fuqarolarning budjet jarayoniga jalb etilishini oshirishga xizmat qiladi.

Меры по повышению открытости и прозрачности бюджетных данных
Одним из основных направлений Стратегии совершенствования системы управления государственными финансами Республики Узбекистан на 2020-2024 годы, утвержденной постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 506 от 24.08.2020г., определено обеспечение прозрачности и полноты бюджетной информации, и ее соответствия международным стандартам.
В данном направлении уже приняты и реализуются меры по повышению открытости и прозрачности бюджетных данных. В частности, в рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-3917 от 22.08.2018г. «О мерах по обеспечению открытости бюджетных данных и активного участия граждан в бюджетном процессе», в рамках совместного проекта ПРООН и Министерства финансов «Финансирование устойчивого развития в Узбекистане» продолжается публикация информационного издания «Бюджет для граждан».
В настоящее время подготовлены и размещены на портале «Открытый бюджет»
6 информационных изданий, среди последних – Бюджет для граждан по утвержденному Государственному бюджету на 2020 год, а также по исполнению Государственного бюджета в 2019 году. Следуя сложившейся практике, на страницах изданий читатели смогут ознакомиться с основной информацией о Государственном бюджете, с прогнозом, параметрами и исполнением доходов и расходов бюджета, уровне дефицита бюджета и источниках его покрытия, государственном долге, межбюджетных отношениях и др.
Напоминаем, что все заинтересованные лица могут ознакомиться с Бюджетом для граждан на государственном, русском и английском языках, а также с другой полезной информацией, включая отчеты об исполнении Государственного бюджета на официальном сайте Министерства финансов и информационном портале «Открытый бюджет».
Министерство финансов Республики Узбекистан выражает надежду, что размещаемая информация будет полезна широкому кругу читателей, а также будет содействовать повышению бюджетной грамотности и вовлечению граждан в бюджетный процесс.