Oʻzbekiston Respublikasida pillachilik va qorakoʻlchilikni yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
2020-09-03 | Hujjatlar
Mamlakatimizda pillachilik va qorakoʻlchilik tarmoqlarining mavjud salohiyatini har tomonlama ishga solish hamda ishlab chiqarish korxonalarining rentabelligini oshirish uchun qulay sharoitlar yaratish orqali ushbu sohalarni qayta tiklash va rivojlantirish boʻyicha qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, mazkur tarmoqlardagi infratuzilma resurslaridan samarali foydalanilishini taʼminlash, nasl koʻrsatkichlarini yaxshilash, ozuqa bazasini mustahkamlash, shuningdek, ishlab chiqarilayotgan mahsulot sifati va raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan tizimli ishlarni yoʻlga qoʻyish boʻyicha faoliyatni kuchaytirish talab etilmoqda.
Pillachilik va qorakoʻlchilikni jadal rivojlantirishni taʼminlash, pillachilik va qorakoʻlchilik klasterlarini tashkil qilgan holda xomashyoni chuqur qayta ishlashni tashkil etish, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni ichki va tashqi bozorlarga olib chiqishni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash, joylarda yangi ish oʻrinlarini yaratish va aholi daromadlarini oshirish maqsadida:
1. Shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq:
2021-yil 1-iyulga qadar respublikaning yaylovlarga ega barcha hududlarida ozuqa bazasini yaratgan holda mayda shohli nasldor mollarni koʻpaytirish, shuningdek, mol soʻyish, teri va junni qayta ishlash, goʻsht-sut mahsulotlari, yarim tayyor va tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish korxonalarini tashkil qilish boʻyicha qorakoʻlchilik klasterlari (keyingi oʻrinlarda – klasterlar) tashkil qilinadi;
klasterlarga qorakoʻl zotli qoʻylarini boqishga moʻljallangan, shu jumladan, oʻrmon bilan qoplanmagan oʻrmon fondi yerlaridan yaylovlar ijaraga beriladi;
klasterlarga yaylovlardan samarali foydalanish, ularning holati yomonlashib ketishiga yoʻl qoʻymaslik, ilmiy va innovatsion yondashuvlarni qoʻllagan holda mayda shohli nasldor mollarni koʻpaytirish, klaster ishtirokchilari oʻrtasida kooperatsiya aloqalarini yoʻlga qoʻyish orqali xomashyoni chuqur qayta ishlashni va mahsulot ishlab chiqarishni tashkillashtirish boʻyicha majburiyatlar yuklanadi;
klasterlar Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti hamda Buxoro choʻl-yaylov ozuqabop oʻsimliklar urugʻchiligi ilmiy-ishlab chiqarish markazi bilan yaqindan hamkorlik qiladi;
2021-yil 1-yanvardan boshlab klasterlarga hududlarda shaxtali va tik quduqlar, shuningdek, suv tortish uchun nasos stansiyalarini yangidan qurish va rekonstruksiya qilishga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 17-yanvardagi “Pillachilik tarmogʻida ipak qurti ozuqa bazasini rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ–4567-son qarori 2-bandida nazarda tutilgan 120 million soʻmgacha miqdorda subsidiyalar berish tartibi qoʻllaniladi;
Respublika “Qorakoʻlchilik” uyushmasi (keyingi oʻrinlarda – Uyushma) aʼzolari – klaster ishtirokchilariga mayda shohli nasldor mol xarid qilish va koʻpaytirish, shuningdek, mol soʻyish, ozuqa bazasini yaratish, yarim tayyor va tayyor, shu jumladan, goʻsht-sut mahsulotlari ishlab chiqarish, teri va junni qayta ishlash hamda binolarni rekonstruksiya qilish va ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiyalash loyihalarini moliyalashtirish uchun 2020-2023-yillarda ajratiladigan bank kreditlari boʻyicha foiz xarajatlarini qoplashga, loyihalar hajmi, soni va ularni amalga oshirish uchun zarur boʻlgan valyuta turidan qatʼi nazar, tijorat banklari tomonidan oʻrnatilgan foiz stavkasining 50 foizi, biroq 10 foizlik punktidan koʻp boʻlmagan miqdorda Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan kompensatsiyalar beriladi;
Uyushma aʼzolariga qoʻl mehnati uchun uskunalar xarid qilish boʻyicha xarajatlarni qoplash uchun kamida bitta ish oʻrni yaratish sharti bilan Bandlikka koʻmaklashish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining oʻn baravari miqdorida subsidiyalar ajratiladi.
2. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qoʻmitasi bilan birga 2021-yil 1-iyulga qadar tashkil etilayotgan klasterlarga ozuqa bazasini yaratish uchun foydalanishga kiritilayotgan qishloq xoʻjaligi maydonlaridan 1-ilovaga muvofiq ajratib berilishini taʼminlasin.
3. Moliya vazirligi 2020-yil 1-oktabrga qadar Respublika “Qorakoʻlchilik” uyushmasi huzuridagi Qorakoʻlchilikni rivojlantirish jamgʻarmasiga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 16-avgustdagi “Qorakoʻlchilik tarmogʻini kompleks rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–4420-son qaroriga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratilishi lozim boʻlgan mablagʻlarning qolgan qismini ajratsin.
4. 2021-2025-yillarga moʻljallangan Oʻzbekiston Respublikasida qorakoʻlchilikni rivojlantirishning maqsadli parametrlari 2–2.13-ilovalarga muvofiq tasdiqlansin.
5. Pillachilik va qorakoʻlchilikni rivojlantirish qoʻmitasi (keyingi oʻrinlarda – Qoʻmita) tashkil etilsin.
Quyidagilar Qoʻmitaning asosiy vazifasi etib belgilansin:
pillachilik va qorakoʻlchilik sohasida yagona davlat siyosatini olib borish, shuningdek, ushbu tarmoqlarni yagona ilmiy-texnikaviy siyosatni yuritgan holda, muvofiqlashtirilgan tarzda rivojlantirishni taʼminlash;
tut plantatsiyalari va yaylovlarning qatʼiy hisobini yuritish va fondini oʻrganish, shuningdek, pillachilik va qorakoʻlchilikni rivojlantirish uchun ozuqa bazasini yaxshilash;
ipak qurti va qorakoʻl zotli qoʻylarning yuqori darajada mahsuldor nasllarini joriy qilish;
pilla va qorakoʻl terisidan tayyor mahsulot ishlab chiqarish maqsadida xomashyo tayyorlash va uni qayta ishlash uchun qulay sharoitlar yaratish;
marketing tadqiqotlarini oʻtkazish hamda ipak va qorakoʻldan tayyorlangan mahsulotlarni eng avvalo tashqi bozorlarda sotishga koʻmaklashish;
pillachilik va qorakoʻlchilik bilan shugʻullanuvchi tadbirkorlik subyektlariga oʻz faoliyatini kengaytirish, klasterlar tashkil etish va mahsulotni eksport qilishda har tomonlama yordam berish;
a) qorakoʻl zotli qoʻylarni koʻpaytirishga moʻljallangan barcha yaylovlar Qoʻmitaning doimiy egaligiga oʻtkaziladi;
b) yaylovlar klasterlarga Qoʻmita tomonidan mustaqil ravishda, shu jumladan, nol stavkada ijaraga beriladi;
v) oʻrmon fondining oʻrmon bilan qoplanmagan yerlaridagi yaylovlar keyinchalik Qoʻmita tomonidan klasterlarga, shu jumladan, nol stavkada ikkilamchi ijaraga berish uchun Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasi tomonidan 3-ilovaga muvofiq Qoʻmitaga nol stavkada ijaraga beriladi;
g) quyidagilar klasterlarni tashkil qilish shartlari hisoblanadi:
Qoʻmita, tashabbuskor hamda Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti oʻrtasida tashabbuskorga yaylovni ijaraga berishni, shuningdek, tomonlarning huquq va majburiyatlarini nazarda tutuvchi shartnoma tuzilishi;
tashabbuskor tomonidan yaylovlardan samarali foydalanish, ularning holati yomonlashib ketishiga yoʻl qoʻymaslik, ilmiy va innovatsion yondashuvlarni qoʻllagan holda mayda shohli nasldor mollarni koʻpaytirish, klaster ishtirokchilari oʻrtasida kooperatsiya aloqalarini yoʻlga qoʻyish orqali xomashyoni chuqur qayta ishlashni va mahsulot ishlab chiqarishni tashkillashtirish boʻyicha majburiyatlar qabul qilinishi;
d) naslchilik chorvachilik subyektlarini davlat attestatsiyasidan oʻtkazish va naslchilik chorvachilik xoʻjaligi maqomi toʻgʻrisidagi guvohnomalarni berish qorakoʻlchilikka taalluqli qismida Qoʻmita bilan birgalikda amalga oshiriladi.
7. Qorakoʻl zotli qoʻylarni koʻpaytirishga moʻljallangan Yaylovlarni xatlovdan oʻtkazish va holatini oʻrganish boʻyicha komissiya (keyingi oʻrinlarda – Komissiya) 4-ilovaga muvofiq tarkibda tashkil etilsin.
Komissiya 2020-yil 15-oktabrga qadar qorakoʻl zotli qoʻylarni koʻpaytirishga moʻljallangan mavjud yaylovlar Qoʻmitaning doimiy egaligiga oʻtkazilishini taʼminlagan holda, yalpi xatlovdan oʻtkazsin.
Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qoʻmitasi Qoʻmitaning doimiy egaligiga berilayotgan yaylovlarning kadastr pasportlari tayyorlanishini va kadastr hujjatlari rasmiylashtirilishini toʻlov undirilmasdan taʼminlasin.
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari 2020-yil 1-noyabrga qadar qorakoʻl zotli qoʻylarni koʻpaytirishga moʻljallangan yaylovlarni xatlov natijalari yakunlariga koʻra Qoʻmitaning doimiy egaligiga oʻtkazsin.
Ipakchilik ilmiy-tadqiqot instituti – “Oʻzbekipaksanoat” uyushmasi ixtiyoridan;
Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti –Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi ixtiyoridan;
Buxoro choʻl-yaylov ozuqabop oʻsimliklar urugʻchiligi ilmiy-ishlab chiqarish markazi – “Oʻzchorvanasl” agentligi ixtiyoridan Qoʻmitaga oʻtkazilsin.
9. Qishloq xoʻjaligi vazirligi Jahon bankining amalga oshirilayotgan loyihasi (15 million yevro) va Fransiya taraqqiyot agentligi bilan birgalikda ishlab chiqilayotgan “Oʻzbekiston Respublikasida chorvachilik sektorini rivojlantirish” loyihasi (16 million yevro) doirasidagi ikkita grant liniyalari yuqorida koʻrsatilgan ilmiy-tadqiqot institutlarining moddiy-texnika bazasi, laboratoriya uskunalarini modernizatsiya qilish, kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash, shuningdek, ularga xorijiy mutaxassislarni jalb qilishga yoʻnaltirilishini taʼminlasin.
10. Qoʻmita Qishloq xoʻjaligi vazirligi bilan birgalikda:
Ipakchilik ilmiy-tadqiqot instituti, Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti hamda Buxoro choʻl-yaylov ozuqabop oʻsimliklar urugʻchiligi ilmiy-ishlab chiqarish markazining Qoraqalpogʻiston Respublikasi va respublika viloyatlarida tashkil qilinayotgan, qishloq xoʻjaligidagi bilim va innovatsiyalar tizimini oʻz ichiga olgan Agroxizmatlar markazlari bilan chuqur integratsiyalashuvini;
pillachilik va qorakoʻlchilik bilan shugʻullanuvchi tadbirkorlik subyektlariga Agroxizmatlar markazlari orqali bilimlar berish, ularni ilmiy-amaliy qoʻllab-quvvatlash va xizmatlar koʻrsatish tizimi joriy etilishini taʼminlasin.
11. Belgilansinki, Oʻzbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali ipak chiqindilari (shu jumladan, ipak momigʻi) va xom ipak (TIF TN kodi – 5002 va 5003)ni olib chiqishda 2021-yil 1-yanvardan eʼtiboran olib chiqiladigan ipak chiqindilari (shu jumladan, ipak momigʻi) va xom ipakning har bir kilogrammi uchun 0,05 AQSH dollari miqdorida yigʻim undiriladi.
12. “Oʻzbekipaksanoat” uyushmasi huzurida yuridik shaxs maqomiga ega boʻlmagan Pillachilikni rivojlantirish jamgʻarmasi tashkil qilinsin va Oʻzbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali ipak chiqindilari (shu jumladan, ipak momigʻi) va xom ipak (TIF TN kodi – 5002 va 5003)ni olib chiqishda undiriladigan yigʻimlardan toʻliq hajmdagi tushumlar, shuningdek, qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar uning mablagʻlarini shakllantirish manbai etib belgilansin.
13. Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi hamda Qoʻmita boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
2021-2022 oʻquv yilidan boshlab Toshkent davlat agrar universiteti va Samarqand veterinariya meditsinasi instituti filiallarida qorakoʻlchilik sohasida kadrlar tayyorlash boʻyicha maxsus yoʻnalishlar ochishni nazarda tutsin;
Samarqand veterinariya va meditsina texnikumida mayda shohli mollarni koʻpaytirish hamda ipak qurti yetishtirish boʻyicha kadrlar tayyorlanishini taʼminlasin;
Margʻilon shahridagi 1-son kasb-hunar maktabida ipak qurti yetishtirish, xom ipakni qayta ishlash va ipakdan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha kadrlar tayyorlanishini taʼminlasin;
Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti hamda Ipakchilik ilmiy-tadqiqot instituti ularga mayda shohli mollarni va ipak qurtini koʻpaytirish boʻyicha yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashni tashkil qilishda ilmiy-metodik yordam koʻrsatish vazifasini yuklagan holda tegishincha Samarqand veterinariya va meditsina texnikumiga va Margʻilon shahridagi 1-son kasb-hunar maktabiga biriktirilsin.
14. Ushbu Farmonda nazarda tutilgan chora-tadbirlarning samarali va oʻz vaqtida amalga oshirilishini taʼminlash maqsadida:
a) Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari:
2020-yil 1-noyabrga qadar qorakoʻl zotli qoʻylarni koʻpaytirishga moʻljallangan mavjud yaylovlarni yalpi xatlovdan oʻtkazishda Komissiyaga koʻmaklashsin;
yaylovlar oʻz vaqtida Qoʻmitaning doimiy egaligiga oʻtkazilishini hamda ozuqa bazasini yaratish uchun klasterlarga yer uchastkalari ajratilishini taʼminlasin;
b) Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasi 2020-yil 1-noyabrga qadar ushbu Farmonning 3-ilovasida nazarda tutilgan yaylovlar nol stavkada ijaraga berilishini taʼminlasin;
v) Qoʻmita 2021-yil 1-iyulga qadar:
klasterlar tashkil qilish va ularga yaylovlarni ijaraga berish uchun tashabbuskorlarni, shu jumladan, chet ellik tadbirkorlar orasidan tanlab olsin;
ishtirokchilarning klasterlar faoliyatini samarali tashkil etish boʻyicha aniq majburiyatlarini belgilagan holda, tashabbuskorlar hamda Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti bilan shartnomalar tuzsin;
klaster ishtirokchilari oʻrtasida kooperatsiya aloqalari oʻrnatilishini taʼminlasin;
olis choʻl hududlarida mayda shohli nasldor mollarni sugʻorish uchun mavjud inshootlar (tik va shaxtali quduqlar)ni rekonstruksiya qilish va yangilarini qurish boʻyicha 2021-yilga moʻljallangan dasturni tasdiqlasin.
15. Qoʻmita bir oy muddatda:
Oʻzbekiston Respublikasi Pillachilik va qorakoʻlchilikni rivojlantirish qoʻmitasi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisidagi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori loyihasini kiritsin;
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan birga Oʻzbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali ipak chiqindilari (shu jumladan, ipak momigʻi) va xom ipakni olib chiqish ustidan monitoring qilish tartibi toʻgʻrisidagi nizom loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonun hujjatlariga mazkur Farmondan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
16. Ushbu Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari Oʻ.I.Barnoyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию шелководства и каракулеводства в Республике Узбекистан
В стране реализуется ряд комплексных мер по восстановлению и развитию шелководства и каракулеводства путем создания благоприятных условий для всестороннего задействования имеющегося потенциала данных отраслей и повышения рентабельности производств.
Вместе с тем требуется активизация деятельности по налаживанию системной работы, направленной на обеспечение эффективного использования инфраструктурных ресурсов, улучшение племенных показателей, укрепление кормовой базы, а также повышение конкурентоспособности и качества производимой продукции в данных отраслях.
В целях обеспечения ускоренного развития шелководства
и каракулеводства, организации углубленной переработки сырья с созданием шелководческих и каракулеводческих кластеров, оказания государственной поддержки продвижения производимой продукции на внутреннем и внешнем рынках, создания новых рабочих мест и повышения доходов населения на местах:
до 1 июля 2021 года во всех регионах республики, имеющих пастбища, создаются каракулеводческие кластеры по разведению породистого мелкого рогатого скота с формированием кормовой базы, а также созданию предприятий по убою скота, переработке шерсти и шкур, производству мясо-молочной продукции, полуфабрикатов и готовой продукции (далее – кластеры);
кластерам передаются в аренду пастбища, предназначенные для разведения овец каракульской породы, в том числе на землях лесного фонда, не покрытых лесом;
на кластеры возлагаются обязательства по эффективному использованию пастбищ, недопущению их деградации, разведению породистого мелкого рогатого скота с использованием научных и инновационных подходов, организации глубокой переработки сырья и производства продукции с налаживанием кооперационных связей между участниками кластера;
кластеры осуществляют тесное взаимодействие с Научно-исследовательским институтом каракулеводства и экологии пустынь и Бухарским научно-производственным центром семеноводства степно-пастбищных кормовых культур;
начиная с 1 января 2021 года на кластеры распространяется порядок предоставления субсидий на реконструкцию и строительство в регионах новых шахтных и вертикальных колодцев (скважин), а также насосной станции для откачки воды в размере до 120 миллионов сумов, предусмотренный в пункте 2 постановления Президента Республики Узбекистан от 17 января 2020 года № ПП–4567 «О дополнительных мерах по развитию кормовой базы тутового шелкопряда в шелководческой отрасли»;
для членов Республиканской ассоциации «Коракулчилик»
(далее – Ассоциация) – участников кластера предоставляются компенсации на покрытие процентных расходов по банковским кредитам, выделяемым им в 2020–2023 годах, для финансирования проектов по приобретению и разведению породистого мелкого рогатого скота, а также убою скота, формированию кормовой базы, производству полуфабрикатов и готовой продукции, в том числе мясо-молочной, переработке шерсти и шкур, а также строительству и реконструкции зданий и модернизации производственных мощностей, независимо от объема, количества проектов и вида валюты, необходимой для их реализации, за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности в размере 50 процентов от установленной коммерческими банками процентной ставки, но не более чем
на 10 процентных пунктов;
членам Ассоциации выделяются субсидии на покрытие расходов по приобретению станков для ручной работы в 10-кратном размере базовой расчетной величины за каждый станок за счет средств Государственного фонда содействия занятости с условием создания не менее одного рабочего места.
2. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Государственным комитетом по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в срок до 1 июля 2021 года обеспечить выделение создаваемым кластерам земельных участков из вводимых в оборот сельскохозяйственных площадей для формирования кормовой базы согласно приложению № 1.
3. Министерству финансов в срок до 1 октября 2020 года выделить Фонду развития каракулеводства при Республиканской ассоциации «Коракулчилик» оставшиеся средства, подлежащие выделению из Государственного бюджета Республики Узбекистан согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 16 августа 2019 года № ПП–4420 «О мерах по комплексному развитию каракулеводческой отрасли».
4. Утвердить целевые параметры развития каракулеводства в Республике Узбекистан на 2021–2025 годы согласно приложениям №№ 2–2.13.
5. Образовать Комитет по развитию шелководства
и каракулеводства (далее – Комитет).
Определить основными задачами Комитета:
проведение единой государственной политики в сфере шелководства и каракулеводства, а также обеспечение скоординированного развития отраслей с проведением единой научно-технической политики;
ведение строгого учета и изучение фонда тутовых плантаций и пастбищ, а также улучшение кормовой базы для развития шелководства и каракулеводства;
внедрение высокопродуктивных пород тутового шелкопряда и каракульских овец;
создание благоприятных условий для заготовки и переработки сырья в целях производства готовой продукции из шелка и каракуля;
проведение маркетинговых исследований и содействие в сбыте продукции из шелка и каракуля, прежде всего на внешних рынках;
всестороннее содействие субъектам предпринимательства, занимающимся шелководством и каракулеводством, в расширении их деятельности, создании кластеров и экспорте продукции.
а) все пастбища, предназначенные для разведения овец каракульской породы, передаются в постоянное владение Комитету;
б) пастбища кластерам предоставляются в аренду Комитетом самостоятельно, в том числе по нулевой ставке;
в) пастбища на землях лесного фонда, не покрытых лесом, передаются Государственным комитетом по лесному хозяйству в аренду по нулевой ставке Комитету согласно приложению № 3 для их дальнейшей передачи Комитетом
в субаренду кластерам, в том числе по нулевой ставке;
г) условиями создания кластеров являются:
заключение договора между Комитетом, инициатором и Научно-исследовательским институтом каракулеводства и экологии пустынь, предусматривающего предоставление инициатору пастбища в аренду, а также права и обязательства сторон;
принятие инициатором обязательств по эффективному использованию пастбищ, недопущению их деградации, разведению породистого мелкого рогатого скота с использованием научных и инновационных подходов, организации глубокой переработки сырья и производства продукции с налаживанием кооперационных связей между участниками кластеров;
д) проведение государственной аттестации субъектов племенного животноводства и выдача свидетельства о статусе хозяйств племенного животноводства в части, касающейся каракулеводства, осуществляются совместно с Комитетом.
7. Образовать Комиссию по инвентаризации и изучению состояния пастбищ, предназначенных для разведения овец каракульской породы (далее – Комиссия), в составе согласно приложению №4.
Комиссии в срок до 15 октября 2020 года провести сплошную инвентаризацию имеющихся пастбищ, предназначенных для разведения овец каракульской породы с обеспечением их передачи в постоянное владение Комитету.
Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру обеспечить подготовку кадастровых паспортов и оформление кадастровой документации на пастбища, передаваемые в постоянное владение Комитету, без взимания платы.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей в срок до 1 ноября 2020 года по итогам
инвентаризации передать пастбища, предназначенные для разведения овец каракульской породы, в постоянное владение Комитету.
8. Передать Комитету из ведения:
Ассоциации «Узбекипаксаноат» – Научно-исследовательский институт шелководства;
Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства – Научно-исследовательский институт каракулеводства и экологии пустынь;
Агентства «Узбекчорванасл» – Бухарский научно-производственный центр семеноводства степно-пастбищных кормовых культур.
9. Министерству сельского хозяйства обеспечить направление двух грантовых линий Европейского Союза в рамках реализуемого проекта Всемирного банка (15 миллионов евро) и прорабатываемого с Французским агентством развития проекта «Развитие сектора животноводства в Республике Узбекистан» (16 миллионов евро) на модернизацию материально-технической базы, лабораторного оборудования, подготовку и переподготовку специалистов, а также привлечение зарубежных специалистов для вышеуказанных научно-исследовательских институтов.
10. Комитету совместно с Министерством сельского хозяйства обеспечить:
тесную интеграцию Научно-исследовательского института шелководства, Научно-исследовательского института каракулеводства и экологии пустынь и Бухарского научно-производственного центра семеноводства степно-пастбищных кормовых культур с создаваемыми центрами агроуслуг в Республике Каракалпакстан и областях республики, включающими систему знаний и инноваций в сельском хозяйстве;
внедрение системы распространения знаний, научно-практической поддержки и оказания услуг субъектам предпринимательства, занимающимся шелководством и каракулеводством, через центры агроуслуг.
11. Определить, что при вывозе шелковых отходов (включая шелковую вату) и шелка-сырца (код ТН ВЭД – 5002 и 5003) через таможенную границу Республики Узбекистан с 1 января 2021 года взимается сбор за каждый килограмм вывозимых шелковых отходов (включая шелковую вату) и шелка-сырца в размере 0,05 доллара США.
12. Образовать при Ассоциации «Узбекипаксаноат» Фонд по развитию шелководства без статуса юридического лица, определив источниками формирования его средств поступления в полном объеме от сбора, взимаемого при вывозе шелковых отходов (включая шелковую вату) и шелка-сырца (код ТН ВЭД – 5002 и 5003) через таможенную границу Республики Узбекистан, а также другие источники, не запрещенные законодательством.
13. Министерству высшего и среднего специального образования, Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства и Комитету совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами:
начиная с 2021/2022 учебного года предусмотреть открытие в филиалах Ташкентского государственного аграрного университета и Самаркандского института ветеринарной медицины специальных направлений по подготовке кадров в области каракулеводства;
в Самаркандском техникуме ветеринарии и медицины обеспечить подготовку кадров по разведению мелкого рогатого скота, переработке шерсти, шкур и производству готовой продукции;
в профессиональной школе №1 города Маргилана оказания услуг и сервиса обеспечить подготовку кадров по разведению тутового шелкопряда, переработке шелка-сырца и производству готовых изделий из шелка;
закрепить за Научно-исследовательским институтом каракулеводства и экологии пустынь и Научно-исследовательским институтом шелководства соответственно Самаркандский техникум ветеринарии и медицины и профессиональную школу №1 города Маргилана, возложив на них задачи по оказанию научно-методического содействия в организации подготовки высококвалифицированных специалистов по разведению мелкого рогатого скота и тутового шелкопряда, а также обеспечению тесной взаимосвязи теоретической подготовки с производственной практикой.
14. В целях обеспечения эффективной и своевременной реализации мер, предусмотренных в настоящем Указе:
а) Совету Министров Республики Каракалпакстан
и хокимиятам областей:
в срок до 1 ноября 2020 года оказать содействие Комиссии в проведении сплошной инвентаризации имеющихся пастбищ, предназначенных для разведения овец каракульской породы;
обеспечить своевременную передачу в постоянное владение Комитету пастбищ, а также выделение земельных участков кластерам для формирования кормовой базы;
б) Государственному комитету по лесному хозяйству обеспечить в срок до 1 ноября 2020 года передачу в аренду
по нулевой ставке пастбищ, предусмотренных в приложении № 3 к настоящему Указу;
в) Комитету в срок до 1 июля 2021 года:
провести отбор инициаторов, в том числе иностранных,
для создания кластеров и предоставить им пастбища в аренду;заключить договоры с инициаторами и Научно-исследовательским институтом каракулеводства и экологии пустынь, определив конкретные обязательства участников
по эффективной организации деятельности кластеров;
обеспечить установление кооперационных связей между участниками кластеров;
утвердить программу по реконструкции имеющихся
и строительству новых сооружений (вертикальных и шахтных колодцев) для поения породистого мелкого рогатого скота
в отдаленных степных местностях на 2021 год.
15. Комитету в месячный срок:
внести проект постановления Президента Республики Узбекистан об организации деятельности Комитета Республики Узбекистан по развитию шелководства и каракулеводства;
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли внести в Кабинет Министров проект Положения о порядке мониторинга вывоза шелковых отходов (включая шелковую вату) и шелка-сырца через таможенную границу Республики Узбекистан;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих
из настоящего Указа.
16. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Барноева У.И.