O‘zbekiston Global innovatsion indeksda 93 o‘rinni egalladi
Xo‘sh, bu yilda dunyo mamlakatlarining innovatsion faoliyatidagi dinamikasida qanday o‘zgarishlar yuzaga keldi?
Avvalo O‘zbekistonning uzoq muddatli tanaffusdan so‘ng yana qayta Global innovatsion indeksi reytingida ro‘yxatga kiritilgani biz uchun asosiy va shu bilan birga muhim bo‘lgan o‘zgarishlardan biridir. Buni albatta respublikamizda olib borilayotgan islohotlarning, xususan shaffoflik va ochiqlik siyosati hamda innovatsion faoliyatdagi ijobiy o‘zgarishlarning natijalari deya e’tirof etish mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi so‘ngi marotaba 2015-yil ushbu xalqaro reytingda 140 dan ortiq davlatlar ichida 122 o‘rinni egallagani ma’lum. 2020-yilda O‘zbekiston 131 dan ortiq dunyo mamlakatlari ichida 93 o‘rinni egalladi.
2020-yilda 80 ta ko‘rsatkichlardan iborat bo‘lgan Global innovatsion indeks reytingida O‘zbekiston dunyo mamlakatlari ichida Institutsional rivojlanish (Institutions), Inson kapitali va ilmiy tadqiqot faoliyati (Human capital & research), Infratuzilma (Infrastructure), Bilim va texnologiyalar natijadorligi (Knowledge & technology outputs) va Ijodiy natijadorlik (Creative outputs) kabi yo‘nalishlardagi indikatorlarda ijobiy natijalarga erishganini ko‘rish mumkin.
Shu o‘rinda, Global innovatsion indeks reytingda yetakchilik qilayotgan davlatlar, respublikamizga qo‘shni bo‘lgan va boshqa ayrim iqtisodiyotlarning ham 2020-yildagi erishgan natijalarini keltiramiz. Shveytsariya- 1 o‘rin, Rossiya - 47 o‘rin, Qozog‘iston - 77 o‘rin, Qirg‘iziston - 94 o‘rin, Tojikiston - 109 o‘rinni egallagan.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-5544-sonli «2019-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini innovatsion rivojlantirish strategiya to‘g‘risida»gi Farmonida asosiy vazifalardan biri etib 2030-yilga qadar respublikamizni Global innovatsion indeks baholash reytingida yetakchi 50 ta davlatlar qatoriga kiritilishi belgilangan.
- 2020-yil O‘zbekiston Global innovatsion indeksiga qaytdi, - deb sharh berdi mazkur mavzu yuzasidan Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov. - Mana shu qaytishning o‘zi yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning ijobiy natijasidir. O‘zbekistonning 93-o‘rinda bo‘lishi hozirgi paytda ilm-fanga berilayotgan e’tibor, innovatsion rivojlanishiga qaratilgan resurslarning samarasidir. Oxirgi yillarda ilm-fanga kiritilgan investitsiyalar, nomativ-huquqiy hujjatlar bazasining shakllantirilishi, eng muhimi, olimlarga yaratilayotgan shart-sharoitlar va ijod erkinligi Global innovatsion indeksdagi o‘rnimizni belgiladi. Buni kelajakda ilm-fan va innovatsiyalarga katta investitsiyalarni jalb qilish uchun bir qadam deb hisoblash mumkin.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tegishli davlat boshqaruv organlari va idoralari bilan yaqin hamkorlikda so‘ngi yillarda O‘zbekistonning xalqaro maydondagi nufuzini oshirish va Global innovatsion indeks reytingiga kiritilishini ta’minlashga qaratilgan salmoqli ishlarni amalga oshirdi. Jumladan,
• Global innovatsion indeks xalqaro reytingi asoschilari va 15 dan ortiq xalqaro tashkilotlari bilan bir qator uchrashuvlar va muzokaralar olib borish orqali hozirgi kunga qadar O‘zbekistonning reytingga kiritilishi uchun to‘siq bo‘lib turgan muammolar o‘rganildi.
• O‘zbekistonning Global innovatsion indeks reytingiga kiritilishi uchun taqdim etilmagan va eskirgan ma’lumotlar ro‘yxati yuqoridagi hamkorliklar natijasida shakllantirildi va belgilangan xalqaro talablar asosida taqdim etish masalalari hal etildi.
• O‘zbekistonning Global innovatsion indeks reytingiga kiritilishi va mavjud muammolarni tizimli ijobiy hal etish maqsadida mahalliy va xalqaro tashkilotlar bilan ko‘plab rasmiy uchrashuvlar o‘tkazildi. Xususan, 2019-yil 29-31-oktabr kunlari InnoWeek.uz 2019  innovatsion g‘oyalar haftaligi doirasida Butun Jahon Intellektual Mulk Tashkiloti rahbariyati, Elsevier vakillari va boshqa xorijiy tashkilotlar ishtirokida «O‘zbekiston Respublikasini Global innovatsion indeks reytingidagi o‘rnini yaxshilash» mavzusida davra suhbati tashkil etilgan.
Global innovatsion indeks 15 ta xalqaro indekslar, 4 ta Jahon iqtisodiyot forumi (World Economic Forum) tomonidan olib boriladigan so‘rovnomalar va 61 ta ko‘rsatkichlarga tegishli miqdoriy statistik ma’lumotlardan tashkil topgan. 2015-yil holati bo‘yicha o‘rganilganda, respublikamiz ushbu reytingda 141 ta davlatlar ichida ma’lumotlarning yetarli darajada emasligi va mavjud statistik ma’lumotlarning eskirganligi bo‘yicha 4-o‘rinda deb topilganligini inobatga olgan xolda, O‘zbekistonning 2020-yilda ushbu reytingda aks etishi ham xalqaro maydondagi nufuzini oshirishga xizmat qiladi.
Mamlakatimizdagi innovatsion faoliyatda tub ijobiy burilishlar xalqaro tashkilotlar tomonidan muntazam tarzda e’tirof etib kelinmoqda. Jumladan, Global innovatsion indeks nashrining bu yilgi sonida mamlakatimizning innovatsion faoliyatidagi o‘zgarishlariga to‘xtalib, so‘ngi yillardagi davomiy va tizimli islohotlarning natijasi O‘zbekistonning Global innovatsion indeksga 2020-yilda kiritilishi va O‘rta Osiyo va Janubiy Osiyo davlatlari ichida to‘rtinchi o‘rinda ekanligi ta’kidlangan.
Innovatsion rivojlanish vazirligi O‘zbekiston Respublikasining 2020-yil Global innovatsion indeksga kiritilishida yaqindan hamkorlik qilgan barcha vazirlik va idoralarga hamda xorijiy tashkilotlarning respublikamizdagi barcha rasmiy vakolatxonalariga xususan, Moliya vazirligi, Markaziy bank va Davlat statistika qo‘mitasiga o‘z minnatdorchiligini bildiradi.

Узбекистан занял 93-место в Глобальном инновационном индексе-2020
2 сентября текущего года Всемирная организация интеллектуальной собственности (ВОИС) и Корнельский университет представили 13-е издание, посвященное теме «Кто будет финансировать инновации?». Глобальный инновационный индекс (ГИИ) 2020 года посвящен вопросу, издавна актуальному как для деловых, так и для политических кругов: как стимулировать инновационное предпринимательство и социальное, культурное и экономическое развитие.
Сегодня в условиях мирового экономического шока, который усугубляет ущерб пандемии, ГИИ-2020 также затронет вопрос острой необходимости новых методов финансирования инноваций в мире после коронавируса.
В ГИИ-2020 используется 80 параметров для оценки инновационного потенциала и достижений 131 страны и территории мира. Итак, какая динамика наблюдается в инновационной деятельности стран в текущем году?
Прежде всего, повторное включение Узбекистана в Глобальный инновационный индекс после длительного перерыва - одно из главных и важных изменений для нас. Это можно рассматривать как результат проводимых в стране реформ, в частности, политики прозрачности и открытости, а также позитивных изменений в инновационной сфере.
Известно, что последний раз Республика Узбекистан занимала 122 место из более 140 стран в данном международном рейтинге в 2015 году. В 2020 году Узбекистан занял 93-место среди 131 страны.
В рейтинге Global Innovation Index, который состоит из 80 показателей в 2020 году, Узбекистан достиг положительных результатов в таких индикаторах, как Институты (Institutions), Человеческий капитал и исследования (Human capital & research), Инфраструктура (Infrastructure), результаты экономики знаний и технологий (Knowledge & technology outputs) и Результативность творческого труда (Creative outputs).
В этой связи мы представляем результаты, достигнутые в 2020 году ведущими странами в рейтинге Global Innovation Index, соседними странами и некоторыми другими экономиками. Швейцария – 1-место, Россия – 47-место, Казахстан – 77-место, Кыргызстан - 94-место, Таджикистан – 109-место.
Известно, что одной из основных задач, вытекающих из Указа Президента Республики Узбекистан №ПФ-5544 «О Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2019-2021 годы» является вхождение страны к 2030 году в топ-50 стран в Глобальном инновационном индексе.
- В 2020 году Узбекистан вернулся в Глобальный инновационный индекс, - отметил министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов. – Это положительный результат проводимых реформ в новом Узбекистане. 93-е место - это результат нынешнего внимания к науке и ресурсам для инновационного развития. Инвестиции в науку в последние годы, формирование нормативно-правовой базы и, самое главное, условия, созданные для ученых, и свобода творчества определили наше место в Глобальном инновационном индексе. Это можно рассматривать как шаг к привлечению крупных инвестиций в науку и инновации в будущем.
В последние годы Министерством инновационного развития в тесном сотрудничестве с профильными государственными структурами и ведомствами проведена значительная работа по повышению престижа Узбекистана на международной арене и обеспечению его включения в Глобальный инновационный индекс. В частности,
- Посредством серии встреч и переговоров с учредителями международного рейтинга Global Innovation Index и более чем 15 международными организациями были изучены проблемы, препятствующие включению Узбекистана в рейтинг.
- В результате вышеуказанного сотрудничества сформирован список не представленной и устаревшей информации для включения Узбекистана в рейтинг Глобального инновационного индекса и решены вопросы предоставления информации в соответствии с установленными международными требованиями.
- Для включения Узбекистана в рейтинг Global Innovation Index и систематического решения существующих проблем было проведено множество официальных встреч с местными и международными организациями. В частности, 29-31 октября 2019 года в рамках Недели инновационных идей «InnoWeek.uz 2019» прошел круглый стол на тему «Улучшение позиций Республики Узбекистан в Глобальном инновационном индексе» с участием руководства Всемирной организации интеллектуальной собственности, представителей Elsevier и других зарубежных организаций.
Global Innovation Index состоит из 18 международных индексов, 5 опросов Всемирного экономического форума и количественной статистики по 57 показателям (в этом году есть изменения). Принимая во внимание тот факт, что в 2015 году страна заняла 4-е место из 141 страны по недостаточности данных и устаревшей статистике, включение Узбекистана в этот рейтинг в 2020 году также послужит повышению его престижа на международной арене.
Позитивные изменения в инновациях в нашей стране регулярно признаются международными организациями. В частности, в выпуске Global Innovation Index этого года, указывая на изменения в инновационной активности нашей страны, отмечается, что результаты непрерывных и системных реформ в последние годы послужили включению Узбекистана в Глобальный инновационный индекс в 2020 году. Стоит отдельно отметить, что Узбекистан в данном рейтинге занял четвертое место по Центральной Азии и Южной Азии.
Министерство инновационного развития выражает благодарность всем министерствам и ведомствам, а также официальным представительствам иностранных организаций в стране, в частности, Министерству финансов, Центральному банку и Государственному комитету РУз по статистике, которые тесно сотрудничали во включении Узбекистана в Глобальный инновационный индекс 2020.