Sirdaryo viloyatining Oqoltin, Mirzaobod va Sardoba tumanlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari o‘rganildi
2020-08-31 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 30-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari va tijorat banklari rahbarlaridan iborat bo‘lgan ishchi guruh Sirdaryo viloyatining Oqoltin, Mirzaobod va Sardoba tumanlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirish bilan bog‘liq masalalarni joylarga chiqqan holda o‘rganib chiqdi.
Joylarga chiqish davomida loyihalarni sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirishga to‘sqinlik qilayotgan muammolar ko‘rib chiqildi va ularni hal qilish bo‘yicha aniq muddatlar va ijrochilar belgilangan holda chora-tadbirlar ishlab chiqildi. Shuningdek, ishga tushirish bosqichida bo‘lgan ob'yektlarning holati o‘rganilib, ularning barqaror ishlashini ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ishchi guruh rahbariyati bir qator loyihalarning borishi bilan bevosita tanishdi. Xususan, Sardoba tumanida paxta-to‘qimachilik qayta ishlash zavodi va logistika markazidan tashkil topgan “Indorama Agro” paxta-to‘qimachilik klasteriga tashrif buyurildi. Ayni paytda 13 gektar maydonga ega zavod hududida qurilish-tiklash ishlari olib borilib, texnologik uskunalarini o‘rnatish va ishga tushirish ishlari amalga oshirilmoqda. Logistika markazi joylashadigan maydonda hududni tayyorlash ishlari yakunlanib, temir-beton va metall konstruktsiyalarni o‘rnatish ishlari olib borilmoqda. Korxonada 120 ga yaqin mutaxassis-muhandislar ishlaydi va maxsus texnikadan foydalanilmoqda. Ushbu loyihani amalga oshirish yiliga 35,2 mlrd so‘mlik mahsulotni ishlab chiqarish va 250 yangi ish o‘rinlarini yaratish imkonini beradi. Shuningdek, 60 mln dollar miqdorida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish rejalashtirilgan.
Boshqalar qatorida Sardoba tumanida joylashgan “Sardoba Oqsaroy Textile” tikuv-trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish korxonasiga ham tashrif buyurildi. Loyihaning umumiy qiymati 35,3 mlrd so‘m bo‘lgani bilan uning yillik ishlab chiqarish unumdorligi 1,4 mln dona tayyor mahsulotni tashkil etadi va ish o‘rinlarining soni 500 dan oshadi. Mazkur loyiha joriy yilning sentyabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Mirzaobod tumanida joriy yilning iyun oyida barpo etilishi boshlangan “Mirzaobod Limonchilik Clasteri” korxonasida ham hozirgi kunda qurilish ishlari yakunlanib, issiqxona uskunalarini o‘rnatish va bir vaqtning o‘zida muhandislik kommunikatsiyalariga ulanish ishlari faol olib borilmoqda. Umumiy qiymati 30,3 mlrd so‘mlik issiqxona majmuasi yiliga 2 mln donadan ortiq tayyor mahsulot yetishtirish imkonini beradi. Majmua 2500 kvadrat metr maydonga ega issiqxonalarga bo‘lingan bo‘lib, ular kooperatsiya tamoyillari asosida mahalliy aholiga foydalanishga beriladi: mahalliy aholi ekinlarni yetishtirish bilan shug‘ullanadi, korxona esa mahsulot buyurtmachisi bo‘lib, hosil o‘rim-yig‘imini amalga oshiradi. Ushbu majmua ham joriy yilning sentyabr oyida foydalanishga topshiriladi.
Bu korxonalar Sardoba suv ombori to‘g‘oni o‘pirilishi oqibatlaridan zarar ko‘rgan aholi uchun mo‘ljallab qurilayotgan uylarning yaqin atrofida joylashgan va birinchi navbatda ushbu aholi vakillarini, shu jumladan kasanachilik asosida ish bilan ta’minlashga yo‘naltirilgan.
Ushbu va boshqa joylarda loyiha tashabbuskorlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot qilish orqali yuzaga kelayotgan masalalar, shuningdek, tadbirkorlar tomonidan tashkil etilayotgan korxonalar faoliyatini takomillashtirish, chiqarilayotgan mahsulotlar raqobatbardoshligini oshirish, istiqbolli eksport bozorlariga chiqish va mahalliy aholi bandligini ta’minlash mexanizmlari bo‘yicha ularning takliflari va g‘oyalari o‘rganildi.
Ish safari yakunlari bo‘yicha vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlarining mas’ul rahbarlariga kuchlarni birlashtirish va loyihalar implementatsiyasi jarayonining doimiy monitoringini olib borish hamda tashabbuskorlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash orqali ushbu tumanlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirilishini jadallashtirish doirasida ishlarni muvofiqlashtirish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi.

Изучены вопросы реализации инвестиционных проектов в Акалтынском, Мирзаабадском и Сардобинском районах Сырдарьинской области
30 августа текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков в выездном формате изучила вопросы, связанные с реализацией инвестиционных проектов в Акалтынском, Мирзаабадском и Сардобинском районах Сырдарьинской области.
В ходе выезда были рассмотрены проблемы, препятствующие качественной и своевременной имплементации проектов и выработаны меры по их решению с определением конкретных сроков и исполнителей. Также было изучено состояние объектов, находящихся на стадии ввода в эксплуатацию и даны поручения по обеспечению их стабильного функционирования.
Руководство рабочей группы непосредственно ознакомилось с ходом реализации ряда проектов. Так, в частности был посещен создаваемый в Сардобинском районе хлопково-текстильный кластер «Indorama Agro», состоящий из хлопкоперерабатывающего завода и логистического центра. В настоящий момент на территории завода площадью 13 гектаров проведены строительно-восстановительные работы и осуществляется монтаж и наладка технологического оборудования. На участке, где будет расположен логистический центр, завершена подготовка территории и ведется монтаж железобетонных и металлических конструкций. На объекте работают порядка 120 специалистов-инженеров и задействована специальная техника. Реализация данного проекта позволит наладить выпуск продукции в размере 35,2 млрд сумов в годи создать более 250 новых рабочих мест. При этом предусмотрено привлечение прямых иностранных инвестиций в размере 60 млн. долларов.
В числе прочих было посещено предприятие по производству швейно-трикотажных изделий «Sardoba Oqsaroy Textile», расположенное в Сардобинском районе.При общей стоимости проекта в размере 35,3 млрд сумов его годовая производительность составляет 1,4 млн единиц готовой продукции, а количество рабочих мест превышает 500 единиц. Данный проект планируется ввести в эксплуатацию в сентябре текущего года.
В Мирзаабадском районе на предприятии «Mirzaobod Limonchilik Clasteri» реализация которого начата в июне текущего года, в настоящий момент также завершены строительные работы и активно ведется установка тепличного оборудования с параллельным подключением к инженерным коммуникациям. Данный тепличный комплекс стоимостью 30,3 млрд сумов позволит выращивать более 2 млн единиц готовой продукции в год. Комплекс разбит на теплицы площадью в 2500 квадратных метров, которые будут переданы в эксплуатацию местному населению на принципах кооперации: местные жители будут заниматься выращиванием культур, а предприятие будет выступать заказчиком продукции и осуществлять сбор урожая. Данный комплекс также будет введен в эксплуатацию в сентябре текущего года.
Данные предприятия расположены в непосредственной близости от строящихся домов, предназначенных для населения, пострадавшего от последствий прорыва дамбы Сардобинского водохранилища и ориентированы в первую очередь на обеспечение его занятости, в том числе посредством организации надомного труда.
На этих и других посещенных объектах путем прямого общения с инициаторами проектов были изучены имеющиеся вопросы, а также идеи и предложения самих предпринимателей относительно совершенствования деятельности создаваемых предприятий, повышения конкурентоспособности выпускаемой продукции, выхода на перспективные экспортные рынки и перспективных механизмов обеспечения занятости местного населения.
По итогам рабочей поездки ответственным руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти были даны адресные поручения объединить усилия и обеспечить скоординированную работу по ускорению реализации инвестиционных проектов в данных районах путем постоянного мониторинга их имплементации и оказания комплексной поддержки их инициаторам.