Airbus Defence and Space kompaniyasi ishtirokida vebinar bo‘lib o‘tdi
2020-yil 28-avgust kuni “Yerni masofadan zondlash ma’lumotlarini iqtisodiyotning turli sohalarida qo‘llash” mavzuida vebinar o‘tkazildi.
Ushbu tadbirda, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining agrar sohasini raqamlashtirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Q.Yuldashev ishtirok etdi.
Ushbu vebinar Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi tashabbusi bilan Airbus Defence and Space (Fransiya) kompaniyasi ishtirokida tashkil etildi.
Vebinarda o‘n beshdan ortiq vazirlik va idoralar markaziy apparati, korxonalari, tashkilotlari, institutlari, jumladan, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Suv xo‘jaligi vazirligi, Mudofaa vazirligi, Qurilish vazirligi, Transport vazirligi, Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi, Fanlar akademiyasi, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Geologiya va mineral resurslar davlat qo‘mitasi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi va boshqa tashkilotlarning rahbar va mutaxassislari ishtirok etishdi.
Tadbirni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad – respublikada Yerni masofadan zondlash texnologiyalarini qo‘llash, shuningdek, ular asosida geoaxborot mahsulotlarini ishlab chiqish, turli ilmiy-amaliy tadqiqotlarni olib borishda hamkorlik qilish, xorijiy tajribani o‘rganishdir.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari rivojlangan davrda yerni masofadan zondlash texnologiyalarini qo‘llash, shuningdek, ular asosida geoaxborot mahsulotlarini ishlab chiqish bugungi kunda dunyo mamlakatlari iqtisodiyotini rivojlantirishning va insoniyat faoliyatining turli jabhalariga raqamli texnologiyalarni joriy etishning kuchli vositasidir.
Ushbu texnologiyalarni iqtisodiyotning turli sohalariga joriy etish va ularni rivojlantirishga O‘zbekiston Respublikasi rahbariyati tomonidan katta e’tibor qaratilgan.
Yerni masofadan zondlash texnologiyalari va geoaxborot tizimlari O‘zbekiston Respublikasining bir qator vazirlik va idoralari faoliyatida ma’lum darajada qo‘llanilmoqda.
Shu bilan birga, vazirliklar, idoralar, xo‘jalik sub’ektlari faoliyatining tezkorligini, sifatini va samaradorligini oshirish uchun geoaxborot tizimlarini yanada kengroq joriy etish va foydalanishga katta ehtiyoj mavjud.
Tadbirda ushbu yo‘nalishda dunyoning yetakchilaridan biri bo‘lgan Airbus Defence and Space kompaniyasining mutaxassislari tomonidan innovatsion texnik va dasturiy vositalarni ishlab chiqish, joriy etish va foydalanish bo‘yicha ko‘p yillik tajriba asosida tegishli tavsiyalar berildi.
Vebinar davomida turli mamlakatlarda amalga oshirilgan qator loyihalardan misollar ko‘rsatildi, yerni masofadan zondlash texnologiyalari va geoaxborot tizimlarini turli sohalarda joriy etish va ulardan amaliy natijalar olishning o‘ziga xos jihatlari yoritib o‘tildi.
Vebinar natijalari bo‘yicha qatnashchilarda yerni masofadan zondlash texnologiyalari va geoaxborot tizimlarini turli sohalarda qo‘llash samaradorligini, shuningdek, ularni joriy etishning texnologik va iqtisodiy jihatlarini yanada chuqurroq tushuncha shakllandi.

Прошёл вебинар с участием компании Airbus Defence and Space
2020 года 28 августа был проведен вебинар на тему «Использование данных дистанционного зондирования земли в различных отраслях экономики».
В мероприятии принял участие заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан по вопросам цифровизации аграрной отрасли К. Юлдашев.
Вебинар был организован по инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан при участии компании Airbus Defence and Space (Франция).
В вебинаре приняли участие руководители и специалисты центральных аппаратов, предприятий, организаций, институтов более 15 министерств и ведомств, включая Министерства сельского хозяйства, Министерства водного хозяйства, Министерства обороны, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Министерства строительства, Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Академии наук, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Государственного таможенного комитета, Комитета по геологии и минеральным ресурсам, Государственного комитета по лесному хозяйству и другие.
Основная цель мероприятия — применение в республике методов дистанционного зондирования Земли, а также разработка на их основе геоинформационных продуктов, сотрудничество в области проведения научно-практических изысканий, изучение международного опыта.
В эпоху развития информационно-коммуникационных технологий применение технологий дистанционного зондирования  земли, а также разработка геоинформационных продуктов на их основе сегодня являются мощным инструментом развития экономики стран мира, внедрения цифровых технологий в разные сферы человеческой деятельности.
Со стороны руководства республики уделяется большое внимание на внедрение указанных технологий в различные отрасли экономики и их дальнейшее развитие.
Технологии дистанционного зондирования и геоинформационные системы в определенной степени применяются в деятельности ряда министерств и ведомств Республики Узбекистан.
Вместе с тем, имеется большая потребность в более широком внедрении и использовании геоинформационных систем для повышения оперативности, качества и эффективности деятельности министерств, ведомств, хозяйствующих субъектов.
На вебинаре специалистами компании Airbus Defence and Space, являющейся одним из мировых лидеров в данной сфере, были даны рекомендации на основе многолетнего опыта в сфере разработок, внедрения и использования в практической деятельности инновационных технических и программных средств.
В ходе вебинара показаны примеры из ряда реализованных проектов в различных странах, освещены особенности внедрения технологий дистанционного зондирования и геоинформационных систем, а также в получении практических результатов в различных отраслях, в том числе в картографии, управлении земельными ресурсами, управлении природными ресурсами, обороне и обеспечении безопасности, проведении геологических исследований.
По итогам вебинара у участников сформировано более полное понимание эффективности применения технологий дистанционного зондирования и геоинформационных систем в разных отраслях, а также технологических и экономических аспектов их внедрения.