Ijodiy izlanish yoʻlida
Jasvantbek Annazarov Oʻzbekiston Badiiy akademiyasining loyihalari, rang-barang koʻrgazmalarida, Tasviriy va amaliy sanʼat festivallarida doim faol qatnashadi. Ijoddan, izlanishdan toʻxtamaydi.
1987-yili Urganchda tavallud topgan Jasvantbekning otasi musavvir, onasi kutubxonada ziyo tarqatgan. Sanʼat yoʻnalishidagi litseyni tamomlagan Jasvantbek Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutida tahsilni davom ettirdi. Haykaltaroshlik sirlarini dastlab otasi, keyinchalik rassom Soliy Qodirov, Oʻzbekiston xalq rassomi, rahmatli ijodkor Ravshan Mirtojiyevdan oʻrgandi. Mohir musavvir-haykaltarosh ustaxonasida birgalikda izlangani, ijod qilgani Jasvantbek uchun faqat katta mahorat sabogʻi boʻldi.
U ijodning dastlabki yoʻlida “Men nechun sevaman, Oʻzbekistonni?” ijodiy tanlovida birinchi oʻringa munosib topildi. Oʻzbekiston rassomlarining 2007-yilda Misrning Qohira shahrida oʻtkazilgan koʻrgazmasida muvaffaqiyatli qatnashdi. 2009-yilda Moskvada boʻlib oʻtgan MDH mamlakatlarining haykaltaroshlari simpoziumida ishtirok etdi.
Ijodkor Jizzaxda atoqli davlat arbobi Sharof Rashidov siymosi aks haykali, Buxoro bilan Fransiyaning Ryuey Malmezon shahri oʻrtasidagi doʻstlik, birodarlik ramzi sifatida mazkur olis kentda oʻrnatilgan Ibn Sino bobomiz haykalining muallifi. Yaqindagina poytaxtimizda qad rostlagan “Gʻalaba bogʻi”dagi “Mangu jasorat”, “Adiblar xiyoboni”da gavdalantirilgan bir qator ijodkorlar siymosi J.Annazarovga taalluqli. Haykaltarosh 2018-yilda “Shuhrat” medaliga munosib topildi.
Prezidentimizning joriy yil 27 avgusdagi “Oʻzbekiston Respublikasi mustaqilligining yigirma toʻqqiz yilligi munosabati bilan fan, taʼlim, adabiyot, madaniyat, sanʼat va ommaviy axborot vositalari sohalari xodimlaridan bir guruhini mukofotlash toʻgʻrisida”gi farmoniga koʻra Toshkent shahridagi “TIART” masʼuliyati cheklangan jamiyati haykaltaroshlik korxonasi direktori, Badiiy ijodkorlar uyushmasi aʼzosi Jasvantbek Annazarov Oʻzbekiston Respublikasi xalq rassomi faxriy unvoniga munosib topildi.
– Kutmagandim, – dedi haykaltarosh mulohazakorlik bilan. – Oilamiz bilan bunday yuksak eʼzoz va eʼtibordan mamnun boʻldik. Bularning barchasi hali koʻp izlanishga, ishlashga, yangi asarlar yaratishga zoʻr ilhom beradi.

На пути творческого поиска
Жасвантбек Анназаров активно участвует в проектах, выставках Академии художеств Узбекистана, фестивалях изобразительного и прикладного искусства. Он никогда не перестает работать, творить.
Жасвантбек родился в 1987 году в Ургенче. Его отец – художник, а мать работала в библиотеке. Ж.Анназаров, окончив лицей искусств, продолжил обучение в Национальном институте художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода. Перенимал секреты искусства скульптуры сначала у отца, затем у художника Соли Кодирова, народного художника Узбекистана, покойного Равшана Миртожиева. Обучение в мастерской искусного художника-скульптора стало для Жасвантбека большой школой опыта и мастерства.
В начале творческого пути он удостоился первого места на творческом конкурсе "За что я люблю Узбекистан?". Успешно участвовал в выставке работ художников Узбекистана, прошедшей в 2007 году в Каире (Египет). В 2009 году принимал участие в симпозиуме скульпторов стран СНГ в Москве.
Он является автором памятника известному государственному деятелю Шарафу Рашидову в Джизаке, памятника нашему великому предку Ибн Сино во французском городке Рюэй-Мальмезон, установленного в качестве символа дружбы между Бухарой и этим городом. Он также создал монумент "Вечная отвага" в недавно возведенном в столице Парке победы, памятники ряду писателей и поэтов, установленных на Аллее литераторов. В 2018 году скульптор был награжден медалью "Шухрат".
В соответствии с Указом Президента страны "О награждении в связи с двадцатидевятилетием независимости Республики Узбекистан группы работников сфер науки, образования, литературы, культуры, искусства и средств массовой информации" от 27 августа текущего года директору скульптурного предприятия общества с ограниченной ответственностью "TIART", члену Творческого объединения художников Жасвантбеку Анназарову присвоено почетное звание "Народный художник Республики Узбекистан".
– Честно, не ожидал, – задумчиво сказал скульптор. – Мы с семьей обрадовались такому большому вниманию. Такое признание воодушевляет на дальнейшие творческие поиски и создание новых произведений.