Bangkok shahrida ESKATOning 7- sessiyasi boshlandi
Joriy yil 26-avgust kuni Tailand poytaxti Bangkok shahrida Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESKATO)ning 7- sessiyasi boshlandi. Ushbu xalqaro vebinarda Davlat statistika qo‘mitasi vakillari ham ishtirok etmoqda.
Mazkur onlayn ko‘rinishdagi tadbirni o‘tkazishdan ko'zlangan maqsad – ESKATOga a'zo mamlakatlarda rasmiy statistikani rivojlantirish masalalarini muhokama qilish, mintaqalardagi milliy statistika idoralari uchun xalqaro standartlarga mos ma'lumotlarni ishlab chiqarish, tarqatish va tahlil qilish ko‘nikmasini oshirishdan iborat.
Shu yil 26–28-avgust kunlari bo‘lib o‘tadigan ushbu tadbirda Osiyo va Tinch okeani mintaqasidagi 50 mamlakatdan delegatlar so'zga chiqadi. Ular 2030-yilgacha bo'lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi kun tartibi uchun rasmiy statistikani takomillashtirish masalalarini ko'rib chiqadi.
Muhokamalar jarayonida statistika idoralarining tashabbuslari o‘rganilib, integratsiyalashgan statistika, ma'lumotlarni tahlil qilish, rasmiy statistikani modernizatsiya qilish hamda ma'lumotlardan samarali foydalanish masalalari bo'yicha tajriba almashiladi.
Shuningdek, tashabbuslarni amalga oshirish monitoringini muhokama qilish, fuqarolik holati dalolatnomalarini ro'yxatga olish va aholining tabiiy harakati statistikasi va kun tartibi kabi masalalar yuzasidan ishtirokchilarning fikr-mulohazasi o‘rganiladi.
Davlat statistika qo'mitasi vakillari ham ESKATOning 7- sessiyasi yakunlari bo'yicha mintaqada milliy statistika tizimlarining rolini oshirish va rasmiy statistikani takomillashtirishga qaratilgan chora-tadbir va tavsiyalar ishlab chiqadi.

The 7th session of ESCAP started in Bangkok
On August 26 this year, the 7th session of the Asia - Pacific economic and social Commission (ESCAP) began in Bangkok, the capital of Thailand. Representatives of the State Committee on statistics of the Republic of Uzbekistan also take part in this international webinar.
The purpose of this online event is to discuss the development of official statistics in member countries and to build capacity for national statistical offices in the ESCAP region to produce, distribute and analyze data in accordance with international standards.
On 26-28 August this year, delegates from 50 countries in Asia and the Pacific will make presentations and discuss issues related to improving official statistics for the 2030 agenda for sustainable development.
The discussions will explore the initiatives of statistical agencies and share experiences in the areas of integrated statistics, data analysis, modernization of official statistics and effective use of data.
Participants opinions on issues such as monitoring the implementation of initiatives, civil registration and vital statistics, and many issues on the agenda will also be studied.
At the end of the 7th session of ESCAP, representatives of the State Committee on statistics of the Republic of Uzbekistan will also develop guidelines and recommendations aimed at enhancing the role of national statistical systems, as well as improving official statistics.