“Bojxona auditi” – yashirin iqtisodiyotni qisqartirish va oldini olishga xizmat qiladi
Davlat bojxona qoʻmitasi tomonidan mamlakatda iqtisodiy xavfsizlikni taʼminlash, kontrabanda predmetlarining noqonuniy aylanmasiga qarshi kurash yoʻnalishida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan matbuot anjumani oʻtkazildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida boʻlib oʻtgan anjumanda taʼkidlanishicha, joriy yilning oʻtgan davrida kontrabanda va bojxona qonunbuzilishiga qarshi kurashish yoʻnalishida 5 mingdan ortiq huquqbuzarlik holati fosh etilgan. Natijada, 154,6 milliard soʻmlik mahsulotlar ashyoviy dalil sifatida olib qoʻyilgan. Qonun buzilishi holatlari boʻyicha jami 102,2 milliard soʻmlik qoʻshimcha bojxona toʻlovlari hisoblanib, undirishga qaratilgan.
– Aniqlangan holatlar yuzasidan 265 jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, tergov organlariga yuborilgan boʻlsa, 4 ming 517 holatda huquqbuzarlarga nisbatan maʼmuriy ish yuritilgan, – dedi Davlat bojxona qoʻmitasi boshqarma boshligʻi Farhod Olimjonov. – Shu bilan birga, hisobot davrida 31,1 kilogramm va 2 ming 140 tup giyohvandlik vositasi, 19 dona qurol, 57 dona oʻq, 239,8 ming dona psixotrop tabletka, 10 milliard soʻmlik tibbiyot buyumlari va dori vositalari, 31,7 kilogramm tilla va kumush mahsulotlari, qimmatbaho metallar va toshlar, 24,4 milliard soʻmlik tamaki mahsulotlari, 1,5 milliard soʻmlik noqonuniy valyuta qimmatliklarining noqonuniy olib oʻtilishi va ichki hududdagi yashirin aylanmasining oldi olindi.
Chegara hududlari orqali respublika hududiga noqonuniy olib kirilgan mahsulotlarni vaqtincha saqlashga moʻljallangan “yama”larni aniqlash borasida amalga oshirilgan tadbirlar davomida 85 holatda 7,9 milliard soʻmlik noqonuniy mahsulotlar fosh etildi.
Mamlakat ichki hududida tegishli tartibda roʻyxatdan oʻtmasdan, sifati kafolatlanmagan qoʻlbola mahsulotlar ishlab chiqarishga moʻljallangan yashirin sexlar faoliyatiga chek qoʻyish maqsadida olib borilgan tezkor tadbirlar natijasida 5 holatda 419,1 million soʻmlik mahsulotlar ashyoviy dalil sifatida olib qoʻyildi.
Mazkur yoʻnalishdagi ishlarni amalga oshirishda sohada axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan unumli foydalanish, “raqamli bojxona” tamoyili asosida bojxona postlari faoliyatini raqamlashtirishga alohida eʼtibor qaratiladi.
Bu esa tovar va transport vositalarining yalpi bojxona nazoratidan oʻtkazishdan voz kechgan holda bojxona qonunbuzilishlarini aniqlash samaradorligini oshirishga olib keladi. Eng muhimi, bu jarayonlarda inson omili sezilarli ravishda qisqaradi.
Anjumanda 2021-yil 1-yanvardan eʼtiboran joriy etiladigan “Bojxona auditi” axborot tizimi yuzasidan ham soʻz yuritildi. Mazkur tizimning ishga tushirilishi “yashirin iqtisodiyot”ni qisqartirish va tadbirkorlarga qulaylik yaratishda muhim ahamiyatga ega.
Maʼlumki, bojxona xizmati organlariga bojxona nazorati shakli sifatida mahsulotlar chiqarib yuborilgandan keyin tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchisi ishini baholash hamda ularning mahsulotlar va transport vositalari chiqarib yuborilgandan keyingi hisobini tekshirishni nazarda tutuvchi bojxona auditini amalga oshirish vazifasi yuklandi.
Endilikda erkin muomalaga chiqarilgan mahsulotlar doirasida bojxona nazoratidan keyingi tekshiruvni amalga oshirish uchun “Bojxona auditi” avtomatlashtirilgan axborot tizimi ishlab chiqiladi va joriy etiladi.
Taʼkidlash joizki, bojxona auditi AQSH, Rossiya, Kanada, Yaponiya, Xitoy, Janubiy Koreya va Gʻarbiy Yevropa mamlakatlari bojxona tizimi amaliyotida keng qoʻllanilib kelinmoqda.
Bojxona tizimida ham mazkur amaliyotning joriy etilishi natijasida yuklarni yalpi bojxona nazoratidan oʻtkazishga asoslangan tekshirishlardan butkul voz kechiladi. Yaʼni, “Xavfni boshqarish” avtomatlashtirilgan axborot tizimi orqali “koʻk yoʻlak”ka yoʻnaltirilgan hamda shartli ravishda erkin muomalaga chiqarilgan mahsulotlar ustidan samarali nazorat amalga oshiriladi.
Oʻz oʻrnida mahsulotlar chiqarib yuborilganidan keyin, xavf prinsiplari doirasida ularni kompleks tekshirish imkoniyatining mavjudligi, mahsulotlarni bojxona chegarasiga kirib kelishi va bojxona rasmiylashtiruvidan oʻtkazish jarayonidagi nazorat tadbirlarini qisqartirishga olib keladi.
Endilikda tadbirkor tomonidan import qilingan mahsulotlar avtomatlashtirilgan dastur orqali rasmiylashtirilib, inson aralashuvisiz qisqa fursatda chiqarib yuboriladi. Keyinchalik “Bojxona auditi” dasturi tahlil usullari orqali xavf obyektini tanlab olib, tekshirib koʻrish yuzasidan topshiriq beradi.
Bu esa halol tadbirkorlarga keng imkoniyatlar berib, mahsulotlarning bojxona nazorati va rasmiylashtiruviga sarflanadigan vaqtni qisqartiradi. Aksincha, qonunchilik talablarini buzishga uringan tadbirkorlik subyektlariga nisbatan toʻlaqonli bojxona nazoratini nazarda tutadi. Bu esa oʻz oʻrnida “yashirin iqtisodiyot”ni qisqartirish va oldini olishga xizmat qiladi.

«Таможенный аудит» послужит сокращению и предупреждению теневой экономики
Государственным таможенным комитетом проведена пресс-конференция, посвященная мерам по обеспечению экономической безопасности в стране и борьбе с контрабандой.
На состоявшейся в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан мероприятии отмечалось, что за истекший период года раскрыто свыше 5 тысяч правонарушений, связанных с контрабандой и нарушением таможенного законодательства. В результате в качестве вещественных доказательств была изъята продукция на сумму 154,6 миллиарда сумов. По факту нарушения закона рассчитано и направлено к взысканию 102,2 миллиарда сумов дополнительных таможенных платежей.
– По выявленным обстоятельствам возбуждено 265 уголовных дел, которые направлены в следственные органы, 4517 лиц привлечены к административной ответственности, – говорит начальник управления Государственного таможенного комитета Фарход Олимжонов. – В отчетный период предупрежден незаконный ввоз и скрытый оборот на внутренней территории страны 31,1 килограмма наркотических средств и 2140 кустов наркосодержащих растений, 19 единиц оружия, 57 пуль, 239,8 тысячи психотропных таблеток, медицинских предметов и лекарственных препаратов на 10 миллиардов сумов, 31,7 килограмма изделий из золота и серебра, драгоценных камней и металлов, табачных изделий на 24,4 миллиарда сумов, незаконных валютных ценностей на 1,5 миллиарда сумов.
В ходе мероприятий, проведенных по выявлению «ям» для временного хранения незаконно ввезенной на территорию страны продукции с пограничных территорий, обнаружена незаконная продукция на 7,9 миллиарда сумов.
В результате оперативных мероприятий, проведенных в целях ограничения деятельности скрытых цехов, предназначенных для производства самодельной, не зарегистрированной в надлежащем порядке на внутренней территории страны продукции, в качестве вещественных доказательств изъята продукция на 419,1 миллиона сумов.
В реализации данной работы особое внимание уделяется эффективному использованию информационно-коммуникационных технологий, цифровизации деятельности таможенных постов на основе принципа «цифровая таможня».
Это приведет к повышению эффективности выявления нарушений таможенного законодательства путем отказа от проведения общего таможенного контроля товаров и транспортных средств. Главное, в этом процессе значительно сократится человеческий фактор.
На конференции речь шла об информационной системе «Таможенный аудит», которая будет внедрена с 1 января 2021 года. Запуск этой системы будет иметь важное значение в сокращении теневой экономики и создании удобств для предпринимателей.
Известно, что на таможенную службу как на форму таможенного контроля возложена задача по проведению таможенного аудита, что предусматривает оценку деятельности участников внешнеэкономической деятельности после выпуска продукции и проверку их счетов.
Отныне будет разработана и внедрена автоматизированная информационная система «Таможенный аудит» для посттаможенного досмотра товаров, находящихся в свободном обращении.
Следует отметить, что таможенный аудит широко используется в таможенной системе США, России, Канады, Японии, Китая, Южной Кореи и странах Западной Европы.
В результате внедрения этой практики проверки, основанные на общем таможенном контроле товаров, будут полностью прекращены. Иными словами, автоматизированная информационная система «Управление рисками» обеспечит эффективный контроль за продукцией, направляемой в «зеленый коридор» и условно выпускаемой в свободное обращение.
Отныне продукция, импортируемая предпринимателями, будет оформляться с помощью автоматизированной программы и выпускаться в короткие сроки без вмешательства человека. Затем программа «Таможенный аудит» методом анализа выберет объект риска и даст указание на досмотр.
Это создаст честным предпринимателям больше возможностей и сократит время, затрачиваемое на таможенный контроль и оформление продукции. Наряду с этим предусматривается полный таможенный контроль субъектов предпринимательства, которые попытаются нарушить требования законодательства. Это, в свою очередь, будет способствовать сокращению и предотвращению теневой экономики.