2020-08-24 | Siyosat
Ishonch yorliqlari nusxasini qabul qilar ekan Vazir Elchining mazkur lavozimga tayinlangani bilan tabrikladi va unga samarali faoliyat tiladi.
Suhbat chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar turli darajadagi bo‘lajak qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish vaqti bo‘yicha fikr almashdilar.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston tomoni Italiya bilan savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Shu nuqtayi nazardan, tomonlar aniq loyihalarni, shuningdek, ushbu yo‘nalishda ilgari erishilgan ustuvor vazifalar, xususan, 2019-yil may oyida Rimda bo‘lib o‘tgan Hukumatlararo ishchi guruhining 6-yig‘ilishi doirasidagi kelishuvlarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Qayd etilganidek, joriy yil 25-avgust kuni ochilish marosimi bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan Termiz shahridagi “Veneto” savdo uyi, shubhasiz, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada kengaytirishga xizmat qiladi.

Abdulaziz Kamilov meets with the Ambassador of Italy
On August 24, 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Italian Republic, Agostino Pinna, Uzbekistan MFA reports.
Accepting copies of his credentials, the Minister congratulated the Ambassador on his appointment and wished him fruitful work.
Current issues of further strengthening mutually beneficial cooperation between the two countries were discussed during the talks.
The parties exchanged views on the timing of upcoming joint events at various levels.
As noted, the Uzbek side attaches key importance to development of trade, economic and investment cooperation with Italy. In this context, the parties expressed interest in implementation of specific projects, as well as previously reached agreements in this direction, including within the framework of the 6th meeting of the Intergovernmental Working Group in Rome in May 2019.
It was emphasized that the Italian Trade House “Veneto” in Termez city, the opening ceremony of which will take place on August 25, will undoubtedly serve to expand ties between the business circles of the two countries.
Special attention at the meeting was paid to the issues of enhancing contacts in cultural and humanitarian spheres.