2020-08-24 | Siyosat
Ishonch yorliqlari nusxasini qabul qilar ekan Vazir Elchining mazkur lavozimga tayinlangani bilan tabrikladi va unga samarali faoliyat tiladi.
Suhbat chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar turli darajadagi bo‘lajak qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish vaqti bo‘yicha fikr almashdilar.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston tomoni Italiya bilan savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Shu nuqtayi nazardan, tomonlar aniq loyihalarni, shuningdek, ushbu yo‘nalishda ilgari erishilgan ustuvor vazifalar, xususan, 2019-yil may oyida Rimda bo‘lib o‘tgan Hukumatlararo ishchi guruhining 6-yig‘ilishi doirasidagi kelishuvlarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Qayd etilganidek, joriy yil 25-avgust kuni ochilish marosimi bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan Termiz shahridagi “Veneto” savdo uyi, shubhasiz, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada kengaytirishga xizmat qiladi.

2020-08-24 | Политика
24 августа 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Итальянской Республики Агостино Пинна.
Принимая копии верительных грамот, Министр поздравил Посла с назначением и пожелал ему плодотворной деятельности.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы дальнейшего укрепления взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.
Стороны обменялись мнениями по срокам предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях.
Как отмечалось, узбекская сторона придает ключевое значение развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Италией. В данном контексте стороны выразили заинтересованность в реализации конкретных проектов, а также ранее достигнутых договоренностей в данном направлении, в том числе в рамках 6-го заседания Межправительственной рабочей группы в г.Риме в мае 2019 года.
Подчёркивалось, что Торговый дом Италии «Венето» в г.Термезе, церемония открытия которого состоится 25 августа, несомненно послужит расширению связей между деловыми кругами двух стран.
Отдельное внимание на встрече было уделено вопросам активизации контактов в культурно-гуманитарной области.