Temir yo‘l sohasidagi islohotlarni yanada chuqurlashtirish yo‘lida
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining topshirig‘iga binoan Transport vazirligi va “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ eng yaxshi xorijiy konsalting kompaniyalarini jalb etgan holda mamlakatimiz temir yo‘l tizimini chuqur isloh qilish ustida ishlamoqda.
Shu maqsadda joriy yilning 20 avgust kuni “Boston Consulting Group” (BCG) kompaniyasi vakillari bilan videokonferens aloqa shaklida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirining birinchi o‘rinbosari v.b I.Maxkamov, vazir o‘rinbosari D.Dehqonov hamda “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ boshqaruv raisi X.Xosilov ishtirok etdi.
Uchrashuvda tomonlar konsalting xizmatlarini taqdim etish bo‘yicha shartnoma tuzish masalasini muhokama qildi. Unga ko‘ra BCG kompaniyasi mavjud tuzilma, ish tizimi hamda “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJdagi muammoli masalalarni chuqur tahlil qilgan holda mamlakatimiz temir yo‘l sohasini takomillashtirish, shu jumladan temir yo‘l kompaniyasining asosiy faoliyatiga bog‘liq bo‘lmagan alohida ob’yektlarni hususiylashtirish bo‘yicha aniq takliflarni ishlab chiqishi lozim.
Eslatib o‘tamiz, bu Transport vazirligi va BCG kompaniyasi o‘rtasidagi ilk hamkorlikdagi loyiha emas. Bundan avval, 2019-yil boshida kompaniya “O‘zbekiston Respublikasining mintaqaviy va tranzit transport oqimlari hamda unga tegishli bo‘lgan transport-logistika infratuzilmasini rivojlantirish” mavzusidagi ilmiy loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirgan edi.

На пути к дальнейшему углублению реформ в железнодорожной сфере
По поручению Премьер-министра Республики Узбекистан Министерство транспорта и АО «Узбекистон темир йуллари» работают над глубоким реформированием железнодорожной системы страны с привлечением лучших зарубежных консалтинговых компаний.
С этой целью 20 августа текущего года была проведена видеоконференция с представителями Boston Consulting Group (BCG). Во встрече приняли участие Первый заместитель министра транспорта Республики Узбекистан И.Махкамов, заместитель министра Д.Дехканов и председатель правления АО «Узбекистон темир йуллари» Х. Хосилов.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы заключения контракта об оказании консультационных услуг. Согласно данному Контракту, BCG следует разработать конкретные предложения по совершенствованию железнодорожной отрасли страны, включая приватизацию отдельных объектов собственности, не относящихся к основной деятельности железной дороги, с углубленным анализом существующей структуры, операционной системы и проблемных вопросов АО «Узбекистон темир йуллари».
Напомним, что это не первый совместный проект Министерства транспорта и компании BCG. Ранее, в начале 2019 года, компания успешно реализовала исследовательский проект «Региональные и транзитные транспортные потоки Республики Узбекистан и развитие его транспортно-логистической инфраструктуры».