Afg‘oniston Tashqi ishlar vaziri bilan telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
2020-yilning 20-avgust kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilovning Afg‘oniston Tashqi ishlar vaziri Hanif Atmar bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘oniston Tashqi ishlar vazirining O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifining kun tartibi va tashkiliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Muluqot davomida energetika va transport-kommunikatsiya sohalaridagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Vazirlar Afg‘onistonning Balx viloyatida 20-avgust kuni sodir bo‘lgan “So‘g‘diyona trans” sho‘ba korxonasi vakillariga qurolli hujum hodisasini muhokama qildilar.
H.Atmar mamlakatning vakolatli organlari tomonidan voqea tafsilotlari sinchkovlik bilan tekshirilayotganini va unga aloqadar shaxslar javobgarlikka tortilishini ta’kidladi.
O‘zbekiston tomoni Afg‘onistonda faoliyat yuritayotgan O‘zbekiston kompaniyalari va korxonalari xodimlari uchun xavfsizlik choralari kuchaytirilishini so‘radi.

О телефонном разговоре с Министром иностранных дел Афганистана
20 августа 2020 года состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Узбекистана Абдулазиза Камилова с Министром иностранных дел Афганистана Ханифом Атмаром.
В ходе беседы рассмотрены повестка дня и организационные аспекты предстоящего визита Министра иностранных дел Афганистана в Узбекистан.
Отдельное внимание было уделено вопросам дельнейшего развития сотрудничества в энергетической и транспортно-коммуникационной областях.
Министры обсудили случай вооружённого нападения на представителей дочернего предприятия «Согдиана транс», произошедший 20 августа в провинции Балх Афганистана.
Х.Атмар подчеркнул, что компетентные органы страны проведут тщательное расследование обстоятельств инцидента и привлекут к ответственности причастных лиц.
Узбекская сторона просила усилить режим охраны персонала компаний и предприятий Узбекистана, осуществляющих деятельность на территории Афганистана.