Tadbirkorlikni rivojlantirishda hududlardagi qoʻshimcha imkoniyatlar tahlil qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 20-avgust kuni mutlaqo yangi tizim, tartib va yondashuvlar asosida iqtisodiy faollikni oshirish hamda har bir tuman va shaharga qoʻshimcha zaxira yaratish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Karantin talablari yumshatilgani tufayli mamlakatimizda iqtisodiy faollik osha boshladi. Savdo, ishlab chiqarish, xizmat koʻrsatish va boshqa sohalardagi tadbirkorlik faoliyati tiklanib, daromadlarni koʻpaytirishga imkoniyat paydo boʻldi.
Yigʻilishda tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha shahar va tumanlardagi qoʻshimcha imkoniyatlar tahlil qilinib, ularni ishga solish choralari belgilandi.
Joriy yil 1-dekabrga qadar 500 milliard soʻm qoʻshimcha zaxira shakllantirishga toʻliq imkoniyat borligi aniq hisob-kitob qilingan. Ushbu mablagʻlar ehtiyojmand aholini qoʻllab-quvvatlash uchun respublika byudjetidan berilayotgan pullarga qoʻshimcha resurs boʻladi.
Avgust oyida 20 ming, sentyabrda 26 mingta korxona faoliyatini toʻliq quvvatga olib chiqish, ularning pandemiya tufayli toʻplanib qolgan mahsulotlarini sotish uchun shart-sharoitlar yaratish zarurligi taʼkidlandi. Buning uchun yirik shaharlarda qoʻshimcha savdo joylari tashkil etish, talab yuqori boʻlgan isteʼmol mahsulotlarini toʻliq elektron savdo tizimlariga joylashtirish vazifasi yuklatildi. Xomashyo olib kelish yoki eksportda qiynalayotgan korxonalarning transport-logistika masalalarini hal etish boʻyicha topshiriq berildi.
Viloyat hokimlari Biznes-ombudsman, Bojxona qoʻmitasi bilan birga 1-oktyabrgacha tadbirkorlar tomonidan keltirilgan texnologik uskunani ishga tushirish hamda ular uchun yer, bino, elektr, gaz va boshqa muhandislik-kommunikatsiya masalalarini hal qilish zarurligi qayd etildi.
Hududlarda tadbirkorlikni yana-da rivojlantirish boʻyicha zaxiralar koʻpligi koʻrsatib oʻtildi. Misol uchun, davlat tomonidan ajratilgan subsidiya va kam foizli kredit evaziga Forish tumanida 100 ta quduq qazilib, oborotdan chiqib ketgan 2 ming 700 gektar yerda 6 ta tokzor tashkil etildi. Buning natijasida 2,5 ming yangi ish oʻrni yaratilib, byudjetga qoʻshimcha tushum taʼminlanadi.
Shuningdek, Taxiatosh tumanida Issiqlik elektr stansiyasining tashlanma issiq suvidan foydalanib, 54 gektarda 7 ta gidroponika issiqxonasi barpo etilmoqda. Buning hisobiga joriy yilda 500 ta ish oʻrni yaratiladi va qoʻshimcha soliq manbai paydo boʻladi.
Davlatimiz rahbari barcha hududlarda shunday imkoniyatlar borligini taʼkidlab, ularni oqilona ishga solish, kooperatsiya orqali yangi korxonalarni qoʻllab-quvvatlash zarurligini taʼkidladi.
Yana bir zaxira – erkin iqtisodiy zonalardagi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan taʼminlangan 1 ming gektardan ziyod boʻsh yer maydonlari. Ularda 17 ming ish oʻrni yaratiladigan 120 ta loyihani amalga oshirish mumkin. Yigʻilishda ushbu loyihalarni puxta shakllantirib, tezroq ishga tushirish muhimligi qayd etildi.
“Yashirin iqtisodiyot”ni qisqartirish va shu orqali qoʻshimcha zaxiralarni shakllantirish topshirigʻi beriildi. Bunday qoʻshimcha zaxiralar, shu jumladan, aholining ehtiyojmand qatlamini qoʻllab-quvvatlash uchun muhim manba boʻladi.
Qoʻshimcha zaxirlarning sarflanishi ustidan jamoatchilik nazoratini oʻrnatish va bu borada mahalliy kengashlar faoliyatini yana-da kuchaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda ishsiz yoshlar va xotin-qizlar bandligini taʼminlash masalasiga alohida ahamiyat qaratildi. Bosh vazir oʻrinbosariga ularni talab yuqori boʻlgan kasblar va tadbirkorlikka oʻqitish, shu asosda biznesini yoʻlga qoʻyishda moliyaviy qoʻllab-quvvatlash tartibini joriy etish vazifasi yuklatildi. Bu ishlarni tizimli amalga oshirish maqsadida, mamlakatimizda joriy etilgan “temir daftar”lar singari, ishsiz yoshlar boʻyicha alohida (“Yoshlar daftari”), ishsiz va boquvchisiz xotin-qizlar boʻyicha alohida (“Ayollar daftari”) roʻyxatlar shakllantirib, har biri bilan yangi tizim, yangicha tartibda manzilli ishlash muhimligi taʼkidlandi.
Videoselektor yigʻilishida soʻzga chiqqan hokimlar tadbirkorlikni rivojlantirish, qoʻshimcha zaxiralarni shakllantirishga doir rejalari yuzasidan axborot berdi.

Additional opportunities for business development in the regions considered
On August 20, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on measures to increase the economic activity and create additional reserves based on completely new mechanisms and approaches.
Thanks to easing the lockdown restrictions, the country is experiencing an increase in economic activity. Business activity in trade, production, services and other areas has resumed, and there is an opportunity to increase revenues.
Additional opportunities for business development in cities and districts were analyzed, and measures to use them were identified.
It is estimated that there are all possibilities for forming an additional reserve of 500 billion UZS by December 1 this year. These funds will become an auxiliary resource to support the needy segments of the population.
The need was noted for fully restoring the activities of 20 thousand enterprises by the end of August and 26 thousand in September, to help them in implementation of accumulated products due to the pandemic. The task has been set to create additional retail facilities in cities and bring consumer goods in demand to electronic trading platforms. The importance of solving transport and logistics issues of enterprises that face difficulties in importing raw materials and exporting goods was emphasized.
The regional khokims were instructed to take measures together with the Business Ombudsman and Customs Committee to launch technological equipment imported by entrepreneurs by October 1, and to resolve problematic issues related to land, structures, electricity and gas supply, engineering and communication infrastructure.
It was indicated that there are large reserves in the regions for further development of entrepreneurship. For example, thanks to state subsidies and low-interest loans, 100 water wells were drilled in Farish district and 6 vineyards were laid on 2.7 thousand hectares of land that was withdrawn from circulation. As a result, 2.5 thousand new jobs were created, and budget revenues will increase.
In addition, 7 hydroponic greenhouses are being built on 54 hectares in Takhiatash district using waste water from a thermal power plant. This will create 500 jobs and additional source of taxes this year.
Noting that such opportunities exist in all regions, the Head of the state pointed to the need for their competent use and support for new enterprises through cooperation.
Another reserve is more than 1 thousand hectares of unused land in free economic zones, which are provided with engineering-communication networks. 120 projects can be implemented on these areas, providing for creation of 17 thousand jobs. The importance of comprehensive study and early launching of these projects was noted at the meeting.
Instructions were given to increase tax revenues by reducing the share of shadow economy and using additional reserves, which will become an important source of support for needy segments of the population.
The need was also noted for establishing public control over the expenditure of funds received from additional reserves, and further strengthening the activities of local Councils of People's Deputies in this direction.
Special attention was paid to ensuring the employment of youth and women. Deputy Prime Minister was tasked to introduce a procedure for training them in popular professions and entrepreneurship, followed by financial support for establishing a business. For the purpose of systemic organization of this work, it was instructed to create separate lists similar to the implemented “iron notebook” – a “youth notebook” for unemployed youth and a “women's notebook” for unemployed and women without breadwinner, and work on them on the basis of a new system and a new order.
Khokims provided information about the planned work on business development and ensuring budget revenues.