Shavkat Mirziyoyev: Pandemiya Mustaqillik kunida katta yig‘in va sayillar o‘tkazishni cheklashni talab qilmoqda
2020-08-20 | Siyosat
Ayni paytda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tmoqda. Tadbirni ochar ekan, davlatimiz rahbari pandemiyani jilovlash doirasida olib borilayotgan ishlarga alohida to‘xtalib, Mustaqillik bayramini bunday sharoitda nishonlash yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Jumladan, qayd etilishicha, bugunga kelib mamlakatimizda jami koronavirus yuqtirganlar soni 37,5 mingdan oshdi, shundan 33 mingdan ziyodi yoki 88 foizi sog‘aydi. 4 mingta bemorni davolash va oilasi bag‘riga qaytarish choralari ko‘rilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bunday natijalar yurtimiz tibbiyot xodimlarining buyuk xizmati ekanini alohida aytib o‘tdi. Vaziyat ayniqsa Toshkent shahrida ijobiy tomonga o‘zgarayotgani, yaqinda Rossiya, Germaniya va Xitoydan taklif etilgan shifokorlar hududlar o‘rtasida taqsimlangani, Germaniyadan yana mutaxassislar kelishi kutilayotgani qayd etildi. Xorijlik ekspertlar asosan og‘ir ahvoldagi kasallarni eng zamonaviy uslublar asosida, tizimli ravishda davolashga jalb etilmoqda, dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, ayni haftalar biz uchun sinovli davr bo‘ladi. Ko‘rilayotgan choralar qanchalik natija berishi keyingi haftada ayon bo‘ladi.
Lekin, aholi tomonidan shifokorlar tavsiyalariga, ya’ni niqob taqish, ijtimoiy masofani saqlash, oilaviy marosimlarni ixchamlash kabi qat’iy ehtiyot choralariga rioya qilinmas ekan, davlat karantin cheklovlarini qaytadan tatbiq qilishga majbur bo‘lishi qayd etildi.
Shu munosabat bilan, har birimiz pandemiya sharoitida yashash va ishlashga, harakatlarimizda epidemilogik talablarga so‘zsiz amal qilishga odatlanishimiz kerakligi yana bir bor tayinlandi.
Shu bois, hokimlar, sektor rahbarlari va vazirlarga doimiy ravishda vaziyatni tahlil qilib, COVID-19 tarqalishini qat’iy cheklash, bemorlarni samarali davolash va ehtiyojmandlarga yordam berish bo‘yicha barcha choralarni ko‘rib borish topshirig‘i berildi.
Yurtimiz mustaqilligining 29 yillik ayyomi ham yaqinlashib kelyapti.
Ushbu masalada shifokorlar bilan maslahat qilgan holda shunday xulosaga kelindiki, pandemiya bilan bog‘liq vaziyat bu yil joylarda katta yig‘in va sayillar o‘tkazishni cheklash talabini qo‘ymoqda. Shuning uchun ushbu ulug‘ sanani ko‘proq oila davrasida nishonlashni tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Korxona va tashkilotlarda ham bayram tadbirlari rejalashtirilgan taqdirda ularni sanitariya normalariga qat’iy rioya etgan holda o‘tkazish maqsadga muvofiqligi ko‘rsatib o‘tildi.
Ommaviy axborot vositalari va internet tarmog‘ida bayram kunlari qiziqarli, yangi formatdagi ko‘rsatuvlar, eshittirish va chiqishlar namoyish etish borasida tavsiyalar berildi.

Shavkat Mirziyoyev: Pandemic requires to restrict mass gatherings and celebrations on Independence Day
2020-08-20 | Politics
President Shavkat Mirziyoyev chairs a videoconference on development of entrepreneurship. Opening the event, the Head of the state focused on the ongoing work to counter the pandemic and gave instructions on celebration of Independence Day based on current realities.
It was noted that to date, the total number of coronavirus cases in the country has exceeded 37.5 thousand and more than 33 thousand or 88 percent of patients have recovered. Measures are being taken to treat and return 4,000 patients to their families.
President Shavkat Mirziyoyev emphasized that these results are an outstanding achievement of the country's medical workers. There is a positive development of the situation, especially in the city of Tashkent, doctors who were recently invited from Russia, Germany and China have been sent to the regions, and more specialists from Germany are expected to arrive. Foreign experts are mainly involved in treatment of patients in serious condition, using the most modern methods, - noted the President.
The Head of the state emphasized that these days are a trial period for Uzbekistan. Next week will show how effective the taken measures are.
However, if the recommendations of doctors are ignored, such precautions as wearing masks, maintaining social distance, and compact family events, the state will restore the lockdown measures.
It was again noted that each of us must learn to live and work in the conditions of the pandemic, and to steadily follow the epidemiological requirements in everyday life.
In this regard, khokims, sector leaders and ministers have been instructed to analyze the situation on a daily basis and take all necessary measures to strictly limit the spread of coronavirus, effectively treat patients and provide assistance to those in need.
Soon we will celebrate the 29th Anniversary of Uzbekistan’s Independence.
Following the consultations with doctors, it was concluded that this year the situation with the pandemic requires limiting the holding of mass gatherings and celebrations. In this regard, the issues of organizing the celebration of this significant event mainly in families were considered.
The need for strict compliance with sanitary standards was indicated in the case of celebrations by labor collectives.
Recommendations have been given for organizing interesting programs and presentations in the media and Internet during the holiday.