2020-yil II chorak yakunlari bo‘yicha Davlat statistika qo‘mitasining Hay’at yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2020-08-17 | Jamiyat
Joriy yilning 11–12-avgust kunlari Davlat statistika qo‘mitasining 2020-yil II chorak yakunlariga bag‘ishlangan, masofaviy videoaloqa tarzda kengaytirilgan Hay’at yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda, Davlat statistika qo‘mitasi rahbariyati, makraziy apparati xodimlari va hududiy statistika boshqarma boshliqlari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining hujjatlari hamda topshiriqlarida belgilab berilgan vazifalarning ijrosi yuzasidan davlat statistika organlarida 2020-yilning II choragida statistika tizimini takomillashtirish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar hamda kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Kun tartibiga binoan, Davlat statistika qo‘mitasi raisi Begalov Bahodir Abdusalomovich Hay’at yig‘ilishini ochib berdi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 3-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasining Milliy statistika tizimini yanada takomillashtirish va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori va “2020–2025-yillarda O‘zbekiston Respbulikasida statistikani rivojlantirishning milliy strategiyasi” qabul qilinganligi va ushbu hujjatlarda davlat statistika organlariga yuklatilgan vazifalar hamda amalga oshirilishi kerak bo‘lgan ishlar to‘g‘risida so‘z yuritdi. Xususan, qarorga muvofiq:
• Davlat statistika qo‘mitasi rasmiy statistikani shakllantirish bilan bog‘liq o‘z vakolatlarini barcha davlat organlari va tashkilotlaridan mustaqil ravishda amalga oshirishi;
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar statistika boshqarmalari, shuningdek, tumanlar (shaharlar) statistika bo‘limlari mahalliy davlat hokimiyati organlaridan mustaqilligi va bevosita Davlat statistika qo‘mitasiga bo‘ysunishi;
• Jahon banki ko‘magida ishlab chiqilgan 2020–2025-yillarda O‘zbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasi tasdiqlanganligi;
• 2020–2025-yillarda O‘zbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” tasdiqlanganligi;
• Davlat statistika qo‘mitasiga ro‘yxatga olish jarayonlarini tashkil etish va o‘tkazish uchun 65 ta qo‘shimcha shtat birligi (markaziy apparat uchun — 17 ta shtat birligi va hududiy boshqarmalar uchun — jami 48 ta shtat birligi) ajratilganligi alohida ta’kidlab o‘tildi.
Shuningdek, tadbirda O‘zbekston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining hujjatlari hamda topshiriqlarida Davlat statistika organlari oldiga qo‘yilgan vazifalar va tizimda “2020-yil uchun Davlat statistika ishlari dasturi” ijrosi yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligi haqida fikr bildirildi.
Videoaloqada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ommaviy axborot vositalari mustaqilligini ta’minlash hamda davlat organlari va tashkilotlari axborot xizmatlari faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosi bo‘yicha bajarilgan ishlar haqida axborot berib o‘tildi.
Shu bilan birga, Hay’at yig‘ilishida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 5-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasida 2022-yilda aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmoni doirasida amalga oshirilgan ishlar, “Aholini ro‘yxatga olish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni ijrosini ta'minlash yuzasidan kelgusidagi ustuvor vazifalar bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Kengaytirilgan Hay’at yig‘ilishi yakunida ijro intizomi va tashkiliy masalalar ko‘rib chiqildi. Shuningdek, vazifalarini o‘z vaqtida bajarmagan xodimlarga tegishli choralar ko‘rish, ish faoliyatini namunali yo‘lga qo‘ygan ishchi-xodimlarni rag‘batlantirish bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berildi.

Состоялось расширенное заседание Коллегии Госкомстата, по итогам II квартала 2020 года
11-12 августа текущего года состоялось расширенное заседание Коллегии Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике посвященное итогам II квартала 2020 года, посредством удаленной видеосвязи.
В мероприятии приняли участие руководство Государственного комитета по статистике, сотрудники центрального аппарата и руководители региональных статистических управлений.
На заседании были обсуждены итоги работ, проделанных органами государственной статистики за II квартал 2020 года и дальнейшие приоритеты по реализации задач по совершенствованию статистической системы, предусмотренные нормативными актами, утвержденными Президентом и Правительством Республики Узбекистан.
В соответствии с повесткой дня, заседание Коллегии открыл председатель Государственного комитета по статистике Бегалов Баходир Абдусаломович и рассказал об эффективности мер, осуществляемых органами государственной статистики по реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию и развитию национальной системы статистики Республики Узбекистан», также об утверждении и реализации «Национальной стратегии развития статистики на 2020–2025 годы». В частности, соответствии с постановлением:
• Государственный комитет по статистике осуществляет свои полномочия, связанные с формированием официальной статистики, независимо от всех государственных органов и организаций;
• управления статистики Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также отделы статистики районов (городов) независимы от органов государственной власти на местах и непосредственно подчиняются Государственному комитету по статистике;
• утверждена «Национальная стратегя развития статистики Республики Узбекистан в 2020 — 2025 годах», разработанная при содействии Всемирного банка;
• утверждена «Дорожная карта» по реализации «Национальной стратегии развития статистики Республики Узбекистан в 2020 — 2025 годах»;
• А также, Государственному комитету по статистике выделено 65 дополнительных штатных единиц (центральному аппарату — 17 штатных единиц, территориальным управлениям — 48 штатных единиц) для организации и проведения процессов переписи.
На мероприятии также была рассмотрена эффективность осуществляемых работ по исполнению задач, поставленных перед органами государственной статистики в документах и поручениях Президента и Правительства Республики Узбекистан, а также выполнению «Программы государственных статистических работ на 2020 год»
Во время видеоконференции была предоставлена информация о проделанной работе по исполнению Постановления Президента Республики Узбекистан «О дальнейших мерах по обеспечению независимости средств массовой информации и развитию деятельности пресс-служб государственных органов и организаций».
Вместе с тем, на заседании Коллегии были даны указания по проводимой работе в рамках Указа Президента Республики Узбекистан “Об утверждении концепции проведения переписи населения в Республике Узбекистан в 2022 году” от 5 февраля 2019 года и по обеспечению исполнения Закона Республики Узбекистан “О переписи населения”.
По итогам заседания Коллегии были рассмотрены организационные вопросы и исполнительная дисциплина. Также было принято решение о принятии соответствующих мер в отношении работников, которые не выполняли своевременно свои обязанности и о поощрении работников, у которых примерно налажена работа.