YI Afgʻon ayollarining Oʻzbekistonda oʻqishi uchun taʼlim grantlarini moliyalashtiradi
Yevropa Ittifoqi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta-maxsus taʼlim vazirligi bilan hamkorlikda afgʻon ayollari mamlakatimizda oʻqishi uchun 2020-yil taʼlim grantlariga ariza berish jarayonini davom ettirmoqda. Bu haqda BMT TD matbuot xizmati maʼlum qildi.
Tanlov mezoniga koʻra, talabgorlar ingliz tili, biologiya va kimyo asoslari, shuningdek, ingliz tilida yozma testni muvaffaqiyatli topshirishi hamda tanlov komissiyasi aʼzolari bilan intervyudan oʻtishi talab etiladi.
Gʻoliblar birinchi oʻquv yilida oʻzbek tili, ingliz tili, kimyo va biologiya fanlaridan asosiy kurs boʻyicha tahsil oladi. Talabalar til, biologiya va kimyo boʻyicha boshlangʻich tayyorgarlikdan soʻng agronomiya ixtisosligi boʻyicha “TVET” dasturi asosida tahsil ola boshlaydi. Ushbu grant dasturi uch yil, 2020-yil sentabrdan 2023-yil mayga qadar davom etadi. Bu vaqt davomida talabalar Termiz shahridagi Afgʻoniston fuqarolarini oʻqitish taʼlim markazida yashaydi.
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirining birinchi oʻrinbosari Oʻktam Salomovning taʼkidlashicha, Oʻzbekiston qoʻshni, doʻst Afgʻoniston zaminida tinchlikni qoʻllab-quvvatlaydi. Ushbu ezgu ish Markaziy Osiyo mintaqasida barqaror rivojlanishga erishishda muhim hisoblanadi. Agronomiya sohasida texnik va kasbiy taʼlimi (TVET) dasturi orqali kasbiy mahoratini oshirishni istagan 12 yillik oʻrta maktab guvohnomasiga ega afgʻonistonlik ayollar taʼlim granti bilan taqdirlanadi.
– Gender tengligi hamda xotin-qizlar huquq va imkoniyatlarini kengaytirish nafaqat insonning asosiy huquqi, balki mamlakatni rivojlantirish va ravnaq toptirishning oqilona milliy strategiyasi hamdir, – dedi BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska. – Grant dasturi Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladi va BMT TD tomonidan amalga oshiriladi. Bu yangi transchegaraviy tashabbus boʻlib, afgʻonistonlik ayollarga Markaziy Osiyodagi universitetlarda tahsil olish orqali malaka oshirish va oʻzlarini professional tomondan kashf etish imkonini beradi.
Eslatib oʻtamiz, uch bosqichni oʻz ichiga oladigan ariza qabul qilish jarayoni 2020-yil 15-avgustga qadar davom etadi. Dastur va qabul jarayoni bilan bogʻliq barcha tafsilotlardan quyidagi havola orqali xabardor boʻlish mumkin: https://edu.uz/uz/pages/afghan_women_TVET_grants.

Европейский Союз финансирует образовательные гранты для афганских женщин по обучению в Узбекистане
Европейский Союз и Программа развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) в партнерстве с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан недавно объявили о начале процесса подачи заявки на получение стипендии для афганских женщин для обучения в Узбекистане.
«Узбекистан поддерживает установление мира на соседней дружественной афганской земле и рассматривает этот процесс в качестве важного условия достижения стабильного развития в Центральноазиатском регионе», – сказал Уктам Саломов, первый заместитель министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
Афганские женщины с аттестатом об окончании средней школы, желающие повысить свои профессиональные навыки с помощью программы технического и профессионального образования (TVET) в области агрономии, могут получить образовательные гранты.
Основными критериями конкурса являются знание основ английского языка, биологии и химии, а также успешное прохождение письменного теста по английскому языку и собеседования с членами отборочной комиссии.
Грант покроет плату за обучение, проживание, проезд и ежемесячные стипендии в Узбекистане.
В первый учебный год победители пройдут базовые курсы узбекского и английского языков, химии и биологии. Студенты начнут обучение на основе программы TVET по агрономии после языковой подготовки и базовой подготовки по биологии и химии. Эта грантовая программа продлится три года – с сентября 2020 года по май 2023 года. В это время студенты будут жить и учиться в Образовательном центре по обучению афганских граждан.
«Гендерное равенство и расширение прав и возможностей женщин и девочек являются не только фундаментальными правами человека, но и разумной национальной стратегией развития и процветания страны», – сказала Матильда Димовска, постоянный представитель ПРООН в Узбекистане.
Программа грантов финансируется Европейским Союзом и реализуется ПРООН. Это новая трансграничная инициатива, которая дает афганским женщинам возможность учиться в университетах Центральной Азии, тем самым улучшая свои навыки и открывая себя в профессиональном плане.
Процесс подачи заявки продлится до 15 августа 2020 года и будет состоять из трех этапов. Все подробности о программе и процессе подачи заявки можно узнать по следующей ссылке: https://edu.uz/ru/pages/afghan_women_TVET_grants