Turizm obyektlarida sanitar xavfsizlikni taʼminlovchi vositalar uchun belgilangan imtiyozlardan foydalaning!
2020-08-04 | Turizm
Hurmatli tadbirkorlar! Xizmat ko‘rsatish jarayonlarini tashkil qilishda O‘zbekiston Prezidenti farmonlari bilan turizm sohasi tadbirkorlari uchun taqdim etilgan imtiyozlardan keng foydalaning!
Maʼlumki, koronavirus pandemiyasi oqibatida sayohatni tashkil qilish va sayyohlarga xizmat ko‘rsatishda yangicha tartib qoidalarni joriy etish, bunda o‘zaro sayyohlar va xizmat ko‘rsatuvchi xodimlar orasidagi masofani saqlash hamda ular tomonidan sanitariya-gigiyena qoidalariga qatʼiy rioya qilish talab etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Koronavirus pandemiyasining salbiy taʼsirini kamaytirish uchun turizm sohasini qo‘llab-quvvatlashga doir kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2020-yil 28-maydagi 6002-son Farmonining 7-bandiga muvofiq, dezinfeksiya ishlarini olib borish uchun jihozlar, texnikalar, ularning butlovchi va ehtiyot qismlari, aloqasiz boshqariladigan (sensorli) jihozlar, shuningdek, hidsiz dezinfeksiyalovchi vositalar 2022-yil 1-yanvarga qadar bojxona to‘lovlarini to‘lashdan ozod etildi. Qonunchilikka ko‘ra, bojxona to‘lovlariga bojxona boji, qo‘shilgan qiymat solig‘i, aksiz solig‘i, bojxona yig‘imlari va qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa to‘lovlar kiradi.
Farmonga muvofiq, bunday turdagi tovarlar bojxona rasmiylashtiruvi uchun yig‘imlar va qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etilmaydi.
Hujjatda belgilangan tadbirkorlar tomonidan olib kirilgan tovarlar «Erkin muomalaga chiqarish» bojxona rejimiga rasmiylashtirayotganda ularga bojxona rejimiga joylashtirilgan kuni amalda bo‘lgan bojxona rasmiylashtiruvi uchun yig‘imlar hamda qo‘shilgan qiymat solig‘i hisoblanadi, qolgan bojxona to‘lovlarining nol stavkalari qo‘llanadi.

Воспользуйтесь льготами на средства санитарной безопасности на туристических объектах!
Уважаемые предприниматели! Воспользуйтесь льготами, предоставленными указами Президента Республики Узбекистан для предпринимателей в сфере туризма при организации сервисных процессов!
Известно, что пандемия коронавируса требует введения новых правил организации путешествий и обслуживания туристов, соблюдения дистанции между туристами и обслуживающим персоналом, а также правил санитарной и личной гигиены.
В соответствии с пунктом 7 Указа Президента Республики Узбекистан от 28 мая 2020 года №6002 «О неотложных мерах поддержки сферы туризма для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии» оборудование, техника, комплектующие и запасные части для проведения дезинфекционных работ, бесконтактно управляемое (сенсорное) оборудование для строительства, реконструкции и оснащения зданий и сооружений, а также дезинфицирующие средства без запаха освобождены от уплаты таможенных пошлин до 1 января 2022 года.
Согласно законодательству, таможенные пошлины включают в себя налог на добавленную стоимость, акцизы, таможенные сборы и другие платежи, предусмотренные законодательством. В соответствии с указом, такие товары не освобождаются от уплаты таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость.
Когда предпринимателями ввозятся товары, указанные в документе, и регистрируются под таможенным режимом «Свободное обращение», они облагаются таможенными пошлинами и налогом на добавленную стоимость, действующими на день их помещения под таможенный режим, а остальные ставки таможенных пошлин приравниваются нулю.
В свою очередь, мы просим уважаемых предпринимателей организовать процессы обслуживания, используя преимущества, предоставляемые указами Президента, в частности, широкое внедрение бесконтактного (сенсорного) оборудования и дезинфицирующих средств без запаха.
Не упустите возможность воспользоваться установленными льготами в отношении средств санитарной безопасности в своей деятельности!