Turkiya tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 28 iyul kuni O‘zbekiston delegatsiyasining Anqara shahriga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov va Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri M.Chavushoglu o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar ikki davlat hukumatlari tomonidan koronavirus infektsiyasi tarqalishining oldini olishga qaratilgan cheklovchi choralarning iqtisodiyotning turli sohalari barqaror rivojlanishiga ko‘rsatayotgan salbiy ta’sirini yumshatish bo‘yicha tadbirlarni, shuningdek, ushbu yo‘nalishda ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar. O‘zbekiston tomoni Turkiyaning COVID-19 pandemiyasi tarqalishiga qarshi kurash strategiyasining yuqori samaradorligini ta’kidladi.
Turkiya tomoniga shuningdek, pandemiyaga qarshi kurashda bir necha bor ko‘rsatgan yordami, xususan, Turkiya Hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi ko‘magida O‘zbekistonga 30 mingta himoya kostyumlari va 50ta o‘pkani sun’iy shamollatish apparatlari yuborilganligi, shuningdek, Anqara meriyasi tomonidan Toshkent shahar hokimiyatiga taqdim etilgan 250 ming niqob va 5 mingta dezinfektsiya vositasi uchun minnatdorchilik bildirildi.
Uchrashuvda siyosiy-diplomatik, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va xavfsizlik sohalaridagi ikki tomonlama sheriklikning yuqori darajasi, shuningdek, ikki mamlakat manfaatlariga mos keladigan barcha yo‘nalishlardagi hamkorlik qo‘lami yuqori sur’atlar bilan o‘sib borayotganligi ta’kidlandi.
Shu nuqtai nazardan, joriy yilning 19-20 fevral kunlari yuqori darajada bo‘lib o‘tgan “O‘zbekiston - Turkiya” strategik hamkorlik Kengashining birinchi yig‘ilishi mamlakatlararo hamkorlikning rivojlanishida boshlangan yangi bosqichni ifoda etganligi ham ta’kidlandi. Ikkala davlatning umumiy manfaatlari va tashabbuslarini ilgari surish maqsadida yaqin vaqtlarda Strategik rejalashtirish guruhining 2-chi yig‘ilishini va ikki mamlakat tashqi siyosiy idoralari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi raundini o‘tkazish imkoniyati ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, O‘zbekiston tomoni Turkiya Hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi tomonidan so‘nggi uch yil davomida 147ta loyihani amalga oshirish doirasida ko‘rsatilgan texnik yordamni yuqori baholadi.
Madaniy-gumanitar sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi - Turkiya keng jamoatchiligini O‘zbekistonning boy tarixiy va madaniy merosi bilan tanishtirish maqsadida Anqara va Istanbul shaharlarida O‘zbekiston madaniyati kunlarini o‘tkazish rejalari muhokama qilindi.
Hududlararo hamkorlikni rivojlantirish doirasida tomonlar 14 iyul kuni onlayn shaklida O‘zbekiston Respublikasi Farg‘ona viloyati va Turkiya Respublikasining Bursa viloyati o‘rtasida Do‘stona aloqalar va hamkorlikni o‘rnatish to‘g‘risida Memorandum imzolanganligini yuqori baholadilar va shu bilan birga ushbu formatda amaliy tashabbuslarni amalga oshirishning salohiyatini ta’kidladilar.
Muzokaralar yakunida Turkiya tomoniga tashrif davomida O‘zbekiston delegatsiyasiga ko‘rsatilgan yuqori darajadagi mehmondo‘stlik uchun minnatdorchilik bildirildi. Uchrashuv davomida belgilangan yo‘nalishlar doirasida hamkorlikni faollashtirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Состоялась встреча с министром иностранных дел Турции
28 июля текущего года в рамках визита делегации Республики Узбекистан в г.Анкаре состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова с министром иностранных дел Турецкой Республики М.Чавушоглу.
Стороны обсудили меры, принимаемые правительствами обоих государств по предотвращению распространения коронавирусной инфекции и смягчению негативного влияния ограничительных мер на устойчивое развитие различных секторов экономики, а также перспективы укрепления двустороннего сотрудничества в данном направлении. Узбекской стороной была отмечена высокая эффективность стратегии Турции по борьбе с распространением пандемии COVID-19.
Турецкой стороне была также выражена благодарность за неоднократно оказанную поддержку в противодействии пандемии, в частности, за отправку в Узбекистан 30 тысяч защитных костюмов и 50 аппаратов ИВЛ при содействии Турецкого Агентства по сотрудничеству и координации, а также 250 тысяч масок и 5 тысяч дезинфицирующих средств, предоставленных мэрией Анкары хокимияту г.Ташкента.
В ходе встречи был подчёркнут высокий уровень двустороннего партнерства в политико-дипломатической, межпарламентской, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах и в сфере безопасности, а также высокий темп наращивания масштабов сотрудничества по всем направлениям соприкосновения интересов двух стран.
В данном контексте была отмечена значимость проведенного на высшем уровне 19-20 февраля текущего года первого заседания Совета стратегического сотрудничества «Узбекистан-Турция», ознаменовавшем начало нового этапа в развитии межстранового взаимодействия. В целях дальнейшего продвижения общих интересов и инициатив была рассмотрена возможность проведения 2-ой встречи Группы стратегического планирования и очередного раунда политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран в ближайшее время.
Также узбекской стороной была высоко оценена техническая помощь оказанная Узбекистану Турецким Агентством по сотрудничеству и координации в течение последних трех лет в рамках реализации 147 проектов.
Отдельное внимание было уделено развитию сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере - обсуждены планы по проведению в Анкаре и Стамбуле Дней культуры Узбекистана с целью ознакомления широкой общественности Турции с богатым историко-культурным наследием Узбекистана.
В ракурсе развития межрегионального партнёрства стороны высоко оценили подписание 14 июля в онлайн-формате Меморандума об установлении дружеских отношений и сотрудничестве между Ферганской областью Республики Узбекистан и областью Бурса Турецкой Республики, отметив при этом значительный потенциал для реализации практических инициатив в данном формате.
По итогам переговоров турецкой стороне была выражена признательность за высокий уровень гостеприимства, оказанного делегации Узбекистана в ходе визита. Достигнуто обоюдное согласие по активизации взаимодействия в рамках направлений, обозначенных в ходе встречи.