2020-yilning 29-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va xalq deputatlari viloyat kengashlari a’zolari Tashqi ishlar vazirligining 2020-yilning birinchi yarmida iqtisodiy diplomatiya sohasidagi faoliyati natijalari bilan tanishdi.
Maqsad tashqi iqtisodiy aloqalar bo‘yicha Tashqi ishlar vazirligi va mahalliy hokimiyat organlari o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holatini o‘rganish va uning samaradorligini oshirishga qaratilgan yangi amaliy takliflarni ishlab chiqishdan iborat.
Tadbirda Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ilhom Ne’matov so‘zga chiqib, yig‘ilganlarni Tashqi ishlar vazirligining xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va eksportni rivojlantirish borasidagi faoliyati to‘g‘risida xabardor qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, idoralararo hamkorlikni kuchaytirish maqsadida Tashqi ishlar vazirligi hamda Investititsiyalar va tashqi savdo vazirligi tashabbusi bilan “Muvofiqlashtiruvchi guruh” ko‘rinishida joriy etilgan yangi mexanizm “diplomatik vakolatxonalar-vazirliklar-hokimliklar” yo‘nalishi bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri va tezkor ma’lumot almashishni o‘z ichiga oladi.
Yil boshida har bir hududga qo‘shimcha ravishda 10 ta diplomatik vakolatxona biriktirilgani ta’kidlandi. Bundan tashqari, Tashqi ishlar vazirligi markaziy apparati xodimlari respublikaning har bir tuman va shaharlariga biriktirilgan, ular ITSV bilan birgalikda mahalliy hokimiyat organlariga tashqi iqtisodiy hamkorlik masalalarini ilgari surishda yordam berishmoqda.
Masalan, joriy yilning aprel-iyun oylarida elchixonalarning bevosita yordami bilan umumiy qiymati 513 million AQSh dollariga teng 492 ta yangi eksport shartnomalari tuzildi.
Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish sohasida diplomatik vakolatxonalar Farg‘ona, Namangan, Buxoro, Jizzax, Samarqand, Surxondaryo va Navoiy viloyatlari hokimliklari bilan birgalikda umumiy qiymati 814 million AQSh dollariga teng 106 ta loyihani ishlab chiqdilar, ularni chet elda yashayotgan vatandoshlar ishtirokida amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
Ilhom Ne’matov Tashqi ishlar vazirligi mamlakatimizda “COVID-19” pandemiyasining oqibatlarini yumshatish bo‘yicha aniq maqsadli ishlarni amalga oshirganini ta’kidladi. Xususan, jami 11,6 million dollarlik gumanitar yuklar hamda moliyaviy va texnik yordam jalb etildi.
Bundan tashqari, Buxoro va Sirdaryo viloyatlarining zarar ko‘rgan hududlariga yordam berish uchun O‘zbekistonning chet eldagi elchixonalari 700 ming dollar miqdorida beg‘araz yordam ko‘rsatdilar.
Uchrashuvda Andijon, Qashqadaryo, Xorazm, Sirdaryo, Buxoro viloyatlari va Toshkent shahar hokimliklarining vakillari so‘zga chiqib, tashqi iqtisodiy aloqalar bo‘yicha o‘zaro hamkorlik samaradorligini oshirish borasida aniq takliflarni bildirdi.

Сенаторы ознакомились с деятельностью МИД в сфере экономической дипломатии в I полугодии 2020 года
29 июля 2020 года члены Сената Олий Мажлиса Узбекистана и областных Кенгашей народных депутатов ознакомились с итогами деятельности МИД в сфере экономической дипломатии в I полугодии 2020 года.
Цель – изучение текущего состояния и выработка новых практических предложений, направленных на повышение эффективности взаимодействия между МИД и местными органами власти по вопросам внешнеэкономического сотрудничества.
На совещании выступил заместитель Министра иностранных дел Илхом Неъматов, который проинформировал присутствующих о работе внешнеполитического ведомства в сфере привлечения иностранных инвестиций и продвижения экспорта.
Он сообщил, что в целях повышения межведомственного взаимодействия, по инициативе МИД и МИВТ внедрен новый механизм в виде “Координационного пула”, который предполагает прямой и быстрый обмен информацией по линии “дипмиссия-министерства-хокимияты”.
Подчеркнуто, что в начале года за каждой областью дополнительно закреплены по 10 дипломатических миссий. Кроме того, за каждым районом и городом республики закреплены сотрудники центрального аппарата МИД, которые совместно с МИВТ содействуют местным органам власти в продвижении вопросов внешнеэкономического сотрудничества.
К примеру, за период апрель-июнь текущего года при непосредственном содействии посольств было заключено 492 новых экспортных контракта на общую сумму 513 млн. долл. США.
В сфере привлечения иностранных инвестиций, диппредставительствами совместно с хокимиятами Ферганской, Наманганской, Бухарской, Джизакской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Навоийской областей проработаны 106 проектов на общую сумму 814 млн. долл., которые планируется реализовать с участием соотечественников, проживающих за рубежом.
Илхом Неъматов отметил, что Министерством иностранных дел осуществлялась целенаправленная работа в рамках смягчения последствий пандемии «Covid-19» в нашей стране. В частности, привлечены гуманитарные грузы и финансово-техническое содействие на общую сумму в 11,6 млн. долл.
Кроме того, для содействия пострадавшим районам Бухарской и Сырдарьинской областей, посольствами Узбекистана за рубежом привлечена безвозмездная помощь в размере 700 тыс. долл.
На совещании также выступили представители хокимиятов Андижанской, Кашкадарьинской, Хорезмской, Сырдарьинской, Бухарской областей и г.Ташкента, которые озвучили конкретные предложения по повышению эффективности взаимодействия по вопросам внешнеэкономического сотрудничества.