O‘zbekiston-Ukraina maslahatlashuvlariga oid
2020-yilning 29-iyul kuni videokonferensaloqa shaklida O‘zbekiston-Ukraina hamkorligining shartnoma-huquq bazasini inventarizatsiya qilish va takomillashtirish bo‘yicha vazirliklararo maslahatlashuvlarning navbatdagi raundi bo‘lib o‘tdi.
Ukraina TIV delegatsiyasiga Xalqaro huquq departamenti direktori o‘rinbosari Sergey Koledov va ushbu Departament maslahatchisi Ivan Novitskiy boshchilik qildilar.
Maslahatlashuvlar chog‘ida amaldagi shartnoma-huquq bazasining joriy holati muhokama qilindi va ikki tomonlama hamkorlikning huquqiy asoslarini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Savdo-iqtisod, qishloq xo‘jaligi va ta’lim sohalarida amaliy ahamiyatga ega hujjatlarni ishlab chiqishni jadallashtirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Idoralararo siyosiy muloqotni va o‘zaro qiziqish uyg‘otadigan masalalar bo‘yicha hamkorlikni faollashtirish maqsadida ekspertlar ikki mamlakat tashqi siyosiy idoralari o‘rtasidagi davriy hamkorlik dasturlarini ishlab chiqishni boshlashga kelishib oldilar.
Uchrashuvda delegatsiyalar, shuningdek, ikki mamlakatning xalqaro norma ijodkorligi faoliyatidagi ishtiroki, shu jumladan, xalqaro huquq normalarini progressiv rivojlantirish va kodifikatsiya qilish masalalari bo‘yicha fikr va tajriba almashdilar.

Uzbekistan – Ukraine Inter-MFA consultations
On July 29, 2020, the next round of inter-MFA consultations on inventory and improvement of legal framework of Uzbekistan – Ukraine cooperation took place via videoconference, Uzbekistan MFA reports.
The parties discussed the current state of existing legal framework and exchanged views on expanding the legal framework for bilateral cooperation.
An agreement was reached to speed up the development of practically significant documents in trade-economic, agricultural and educational spheres.
At the meeting, the delegations also exchanged views and experience on participation of the two countries in international law-making activities, including on progressive development and codification of international law.