O‘zbekiston-Ukraina maslahatlashuvlariga oid
2020-yilning 29-iyul kuni videokonferensaloqa shaklida O‘zbekiston-Ukraina hamkorligining shartnoma-huquq bazasini inventarizatsiya qilish va takomillashtirish bo‘yicha vazirliklararo maslahatlashuvlarning navbatdagi raundi bo‘lib o‘tdi.
Ukraina TIV delegatsiyasiga Xalqaro huquq departamenti direktori o‘rinbosari Sergey Koledov va ushbu Departament maslahatchisi Ivan Novitskiy boshchilik qildilar.
Maslahatlashuvlar chog‘ida amaldagi shartnoma-huquq bazasining joriy holati muhokama qilindi va ikki tomonlama hamkorlikning huquqiy asoslarini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Savdo-iqtisod, qishloq xo‘jaligi va ta’lim sohalarida amaliy ahamiyatga ega hujjatlarni ishlab chiqishni jadallashtirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Idoralararo siyosiy muloqotni va o‘zaro qiziqish uyg‘otadigan masalalar bo‘yicha hamkorlikni faollashtirish maqsadida ekspertlar ikki mamlakat tashqi siyosiy idoralari o‘rtasidagi davriy hamkorlik dasturlarini ishlab chiqishni boshlashga kelishib oldilar.
Uchrashuvda delegatsiyalar, shuningdek, ikki mamlakatning xalqaro norma ijodkorligi faoliyatidagi ishtiroki, shu jumladan, xalqaro huquq normalarini progressiv rivojlantirish va kodifikatsiya qilish masalalari bo‘yicha fikr va tajriba almashdilar.

Об узбекско-украинских консультациях
29 июля 2020 года в формате видеоконференции состоялся очередной раунд межмидовских консультаций по инвентаризации и совершенствованию договорно-правовой базы узбекско-украинского сотрудничества.
Делегацию МИД Украины возглавили заместитель директора Департамента международного права Сергей Коледов и советник Департамента Иван Новицкий.
Стороны обсудили нынешнее состояние действующей договорно-правовой базы и обменялись мнениями по вопросам расширения правовой основы двустороннего взаимодействия.
Достигнута договоренность по ускорению проработки практически значимых документов в торгово-экономической, сельскохозяйственной и образовательной сферах.
В целях активизации межведомственного политического диалога и взаимодействия по вопросам, представляющим взаимный интерес, эксперты согласились приступить к разработке периодичной программы сотрудничества между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
На встрече делегации также обменялись мнениями и опытом по участию двух стран в международной нормотворческой деятельности, в том числе по вопросам прогрессивного развития и кодификации норм международного права.