O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi savdo aylanmasini oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi
Joriy yilning 28-iyul kuni hukumat delegatsiyasining Turkiyaga tashrifi davomida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Turkiya Respublikasi savdo vaziri R.Pekjan bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida o‘zaro savdo munosabatlarining joriy sur’atlari hamda ushbu yo‘nalishda aniq chora-tadbirlarni amalga oshirish orqali o‘zaro savdo hajmini yanada ko‘paytirish istiqbollari yuzasidan konstruktiv fikr almashildi.
Muhokama chog‘ida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy sheriklikning strategik ahamiyatga ega ekanligi va so‘nggi yillarda uning qo‘lami barqaror o‘sishni namoyon etayotgani alohida ta’kidlandi: 2019-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,5 mlrd dollarni tashkil etib, oldingi yilga nisbatan 22,7% o‘sishni ko‘rsatdi. Tomonlar pandemiyaning ta’siriga qaramay, o‘zaro savdo hajmini qisqa muddatda 5 mlrd dollarga yetkazish niyatlarini tasdiqlashdi. Shu nuqtai nazardan, bugungi kunda har ikki mamlakat tegishli idoralarining ekspert va mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilayotgan imtiyozli savdo to‘g‘risidagi Bitim loyihasini tasdiqlash jarayonini tezlashtirish ustuvor ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
Shuningdek, savdo-iqtisodiy sohasidagi ikki tomonlama munosabatlarni qamrab oluvchi boshqa bir qator dolzarb masalalar, jumladan, har ikki mamlakat karantin xizmatlari o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi. Ushbu hamkorlik birgalikda ishlab chiqilayotgan O‘zbekiston Respublikasi hukumati va Turkiya Respublikasi hukumati o‘rtasida o‘simliklar karantini sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim doirasida amalga oshirilishi kutilmoqda. Bitim imzolanishi, shuningdek, har ikki mamlakat bozorlariga mahsulot yetkazib berishda o‘zbek va turk tadbirkorlarining xarajatlarini kamaytirishga olib keladi.
Transport va logistika sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi: shu o‘rinda joriy yilning yanvar oyida Toshkent shahrida Qirg‘iziston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Gruziya va O‘zbekiston temir yo‘l ma’muriyatlari tomonidan yuk tashish uchun 50% dan 70% gacha tarif chegirmalarini joriy etish to‘g‘risidagi bayon imzolanganligi ta’kidlandi. Uchrashuv davomida Turkiya tomoniga mamlakat temir yo‘l ma’muriyatining ushbu bayonga ehtimoliy qo‘shilish masalasini ko‘rib chiqish taklif etildi.
Shuningdek, Turkiya tomoniga O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga kirishi bo‘yicha Ishchi guruhining 4-yig‘ilishi chog‘ida mamlakatimizni qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorchilik bildirildi.
Joriy yilning fevral oyida Turkiyaga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif davomida imzolangan “O‘zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Harakatlar rejasi”ning bajarilishi alohida ko‘rib chiqildi. Tomonlar ushbu hujjatning barcha bandlarini so‘zsiz bajarilishini ta’minlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish va yangi monitoring mexanizmini joriy etishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha hamkorlikning belgilangan yo‘nalishlari doirasida kelgusida birgalikda amalga oshiriladigan harakatlar rejalashtirilib, ikki mamlakat tashqi iqtisodiy idoralari darajasida o‘zaro hamkorlikni muvofiqlashtirishni yaxshilash bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсуждены возможности для наращивания товарооборота между Узбекистаном и Турцией
28 июля текущего года в рамках визита правительственной делегации в Турцию в г.Анкаре состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром торговли Турецкой Республики Р.Пекжан.
В ходе встречи состоялся конструктивный обмен мнениями о текущей динамике торговых взаимоотношений, а также о перспективах дальнейшего наращивания объемов взаимной торговли путем реализации конкретных мер в данном направлении.
В ходе обсуждения был подчеркнут стратегический характер торгово-экономического партнерства Узбекистана и Турции, масштабы которого в последние годы демонстрируют уверенный рост: объем товарооборота в 2019 году составил 2,5 млрд долларов, показав рост в 22,7% по отношению с предыдущим годом. Стороны подтвердили взаимное стремление к повышению в краткосрочной перспективе объемов взаимной торговли до 5 млрд долларов несмотря на влияние пандемии. В данном контексте была отмечена приоритетность ускорения процесса согласования проекта Соглашения о преференциальной торговле, над которым в настоящее время работают эксперты и специалисты профильных ведомств двух стран.
Также был обсужден ряд других актуальных вопросов, затрагивающих двусторонние взаимоотношения в торгово-экономической сфере, в том числе реализуемые меры по интенсификации сотрудничества между карантинными службами двух стран в рамках совместной проработки Соглашения о сотрудничестве между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Турецкой Республики в сфере карантина растений, подписание которого позволит снизить затраты узбекских и турецких предпринимателей при осуществлении поставок продукции на рынки двух стран.
Отдельное внимание было уделено укреплению взаимодействия в области транспорта и логистики: в данном контексте было отмечено, что в январе текущего года в г.Ташкенте желенодорожными администрациями Кыргызстана, Туркменистана, Азербайджана, Грузии и Узбекистана был подписан протокол о введении тарифных скидок в размере от 50% до 70% на грузоперевозки. В ходе встречи турецкой стороне было предложено рассмотреть вопрос возможного присоединения железнодорожной администрации Турции к данному протоколу.
Также турецкой стороне была выражена признательность за поддержку Узбекистана в ходе 4-го заседания Рабочей группы по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Отдельно рассмотрен ход исполнения “Плана действий по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой”, подписанного в рамках визита на высшем уровне в Турцию в феврале текущего года. Стороны договорились скоординировать усилия и внедрить новый механизм мониторинга для обеспечения безусловного исполнения всех пунктов данного документа.
По итогам встречи были намечены дальнейшие совместные действия в рамках обозначенных направлений сотрудничества и достигнута договоренность о более тесной координации взаимодействия на уровне внешнеэкономических ведомств двух стран.