Anqarada “Pandemiya sharoitida iqtisodiy diplomatiya: Turkiya va O‘zbekiston tajribasi” O‘zbekiston-Turkiya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
2020-07-29 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 27 iyul kuni Anqara shahrida “ECO AVRASYA” Yevrosiyo iqtisodiy aloqalar uyushmasi bilan hamkorlikda Turkiyaning rasmiy, ekspert-tahliliy va ishbilarmon doiralari hamda O‘zbek diasporasi vakillari ishtirokida “Pandemiya sharoitida iqtisodiy diplomatiya: Turkiya va O‘zbekiston tajribasi” mavzusida O‘zbekiston-Turkiya biznes-forumi o‘tkazildi. Shuningdek, forumda Turkiya tomonidan Turkiya Respublikasi savdo vaziri R.Pekdjan, O‘zbekiston tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov ishtirok etdi.
Ta’kidlash kerakki, ikki mamlakat biznes hamjamiyatlarining o‘zaro hamkorligi uchun muloqotning ushbu formati an’anaviy bo‘lib qoldi: bundan oldingi tadbir - “Yangi O‘zbekiston: keng ko‘lamli islohotlar va yangilanish” mavzusidagi O‘zbekiston - Turkiya forumi O‘zbekiston - Turkiya savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha ikki tomonlama Hukumatlararo komissiyasining o‘tgan yil iyul oyida bo‘lib o‘tgan uchrashuvi vaqtiga to‘g‘ri kelgan edi.
Forum doirasida turk biznes vakillari bilan bo‘lib o‘tgan munozaralar davomida bir qator tizimli omillar sababli O‘zbekistonga investitsiyalarni jalb qilishning ulkan salohiyatga ega ekanligi ta’kidlandi. Jumladan, asosiy ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda olib borilayotgan izchil islohotlar, makroiqtisodiy barqarorlik, jo‘g‘rofik jihatdan qulay joylashuvi, tabiiy resurslarining, katta ichki bozorning mavjudligi va mintaqa mamlakatlari bilan savdo aloqalarining o‘rnatilganligi hamda iqtisodiyot diversifikatsiyasining yuqori darajasi shular orasidandir. Shuningdek, mamlakatdagi investitsiya muhiti va biznes olib borish sharoitlarini yaxshilashning ko‘rsatkichlari hisoblangan investitsiyalar va tashqi savdo, soliq ma’muriyatchiligi va korruptsiyaga qarshi kurash sohasidagi huquqiy bazani takomillashtirish borasida ijobiy o‘zgarishlar qayd etildi.
Shuningdek, tadbir davomida to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchrashuvlar va onlayn platformalardan foydalangan holda muntazam muloqot va birgalikda ish olib borishni tashkil etish hisobiga ikki mamlakatning tegishli vazirliklari, idoralari, biznes uyushmalari va kompaniyalari o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirish orqali ikki tomonlama iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash zarurligi haqidagi umumiy maqsadlar bayon etildi. Forum ishtirokchilarining fikriga ko‘ra, hozirgi global epidemiologik vaziyatda “iqtisodiy diplomatiya” mexanizmlaridan faol foydalanish makroiqtisodiy barqarorlikni saqlash va pandemiyaning davlat iqtisodiyotiga salbiy ta’sirini kamaytirishning eng samarali usullaridan biri hisoblanadi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov forumda so‘zga chiqib, ikki mamlakat hukumatlari va biznes hamjamiyatlarining sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi munosabatlar tizimli, ko‘p qirrali xususiyatga ega ekanligini va Turkiya Respublikasi investitsiya, savdo-iqtisodiy sohalarda O‘zbekistonning strategik sheriklari qatoriga kirishini ta’kidladi. Sardor Umurzakov shuningdek, o‘zaro manfaatli va uzoq muddatli hamkorlikning negizida xorijiy kapital uchun O‘zbekistonda yaratilgan qulay shart-sharoitlar hamda ikki tomonlama shartnomalarni hamda erishilgan bitimlarni to‘liq va o‘z vaqtida amalga oshirishga qaratilgan izchil yondashuv yotishini ta’kidladi va Turkiya biznes hamjamiyatini barcha sohalarda O‘zbekiston salohiyatidan foydalanib o‘zaro manfaatli investitsiya va savdo sherikligiga sodiq qolishga chaqirdi.
Tadbir yakunida Turkiya Respublikasi Buyuk milliy majlisi a’zosi J.Yilmaz, Savdo va savdo-sanoat palatalari Uyushmasi raisi R.Xisajiklioglu, “Turkiya-O‘zbekiston” ishbilarmonlar Kengashi (DEIK) raisi I.Ekmekchibashi, “Baktat Gida” kompaniyasi direktorlar Kengashi raisi A.Baklan, shuningdek, pandemiya sharoitlarida ikki davlat o‘rtasida “iqtisodiy diplomatiya”ni amalga oshirishda muhim amaliy yordam ko‘rsatgan Turkiya Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda Turkiya transport va infratuzilma vazirligi vakillarini faxriy diplomlar bilan taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.

В Анкаре состоялся узбекско-турецкий бизнес-форум «Экономическая дипломатия в условиях пандемии: опыт Турции и Узбекистана»
2020-07-29 | Экономика
27 июля текущего года в г.Анкаре в партнерстве с Ассоциацией евразийских экономических отношений "ECO AVRASYA" с участием представителей официальных, экспертно-аналитических и деловых кругов Турции, а также узбекской диаспоры, был проведен Узбекско-Турецкий бизнес-форум на тему "Экономическая дипломатия в условиях пандемии: опыт Турции и Узбекистана". Также в форуме приняли участие с турецкой стороны – министр торговли Турецкой Республики Р.Пекджан, а с узбекской стороны – заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков.
Следует отметить, что данный формат стал традиционным для взаимодействия деловых сообществ двух стран: предыдущее мероприятие – Узбекско-Турецкий форум на тему: "Новый Узбекистан: масштабные реформы и обновление" – совпало по времени с заседанием двусторонней Узбекско-Турецкой Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, состоявшегося в июле прошлого года.
В ходе состоявшегося в рамках форума обсуждения представителями турецкого бизнеса был подчеркнут значительный потенциал для дальнейшего привлечения инвестиций в Узбекистан, сформированный за счет ряда системных факторов: последовательные реформы в ключевых социально-экономических сферах, макроэкономическая стабильность, выгодное географическое положение, наличие природных ресурсов, емкий внутренний рынок и налаженные торговые связи со странами региона, а также высокая степень диверсификации экономики. Также были отмечены позитивные сдвиги в совершенствовании правового поля в сферах инвестиций и внешней торговли, системы налогового администрирования, борьбы с коррупцией, являющиеся индикаторами улучшения инвестиционного климата и условий для ведения бизнеса в стране.
Также в ходе мероприятия была обозначена общая позиция о необходимости укрепления двусторонних экономических связей путем активизации контактов между профильными министерствами, ведомствами, бизнес-объединениями и компаниями двух стран за счет организации регулярного общения и совместной работы как в формате прямых встреч, так и посредством использования онлайн-платформ. Активное задействование механизмов так называемой «экономической дипломатии» в условиях текущей глобальной эпидемиологической обстановки, по мнению участников форума, является одним из наиболее эффективных способов поддержания макроэкономической стабильности и снижения негативного влияния пандемии на экономику государства.
Глава узбекской делегации – заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков, выступая в ходе форума, подчеркнул, что отношения между Узбекистаном и Турцией, благодаря усилиям правительств и деловых сообществ двух стран имеют системный, многоплановый характер, и отметил, что Турция входит в число стратегических партнеров Республики в инвестиционной и торгово-экономической сферах. Он также подчеркнул, что основой для взаимовыгодного и долгосрочного сотрудничества будут являться благоприятные условия, созданные в Узбекистане для иностранного капитала, наряду с последовательным подходом к реализации двусторонних соглашений, ориентированным на полноценное и своевременное выполнение достигнутых договоренностей, и призвал турецкое бизнес-сообщество оставаться приверженным взятому курсу на тесное взаимовыгодное инвестиционное и торговое партнерство, в полной мере используя потенциал Узбекистана во всех сферах.
В завершении мероприятия состоялась церемония награждения почётными грамотами члена Великого национального собрания Турецкой Республики Д.Йылмаза, Председателя Союза торгово-промышленных палат и бирж Р.Хисажиклиоглу, Председателя Делового совета "Турция-Узбекистан" (DEIK) И.Экмекчибаши, Председателя Совета директоров компании "Бактат Гида" А.Баклан, а также представителей Министерства здравоохранения и Министерства транспорта и инфраструктуры Турции, оказавших существенное практическое содействие в реализации «экономической дипломатии» между двумя государствами в условиях пандемии.