Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo'yicha vitse-prezidenti bilan
Joriy yilning 22-iyul kuni videokonferensiya orqali O'zbekiston Respublikasi Bosh vazir o'rinbosari-Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo'chqorov va Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo'yicha vitse-prezidenti Anna Byorde o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tomonlar Jahon banki va mamlakat o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar. Uchrashuvda Moliya vaziri Timur Ishmetov, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o'rinbosari Shuhrat Vafayev, Jahon bankining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy direktori Liliya Burunchuk, Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli,hamda O'zbekiston hukumati va Jahon bankining boshqa vakillari ishtirok etdi.
"Janob Qo'chqorov va boshqa rasmiylar bilan samarali muloqot bo'lib o'tdi. Biz odamlarning hayotini saqlab qolish va koronavirus pandemiyasining ijtimoiy-iqtisodiy ta'sirini yumshatish uchun hukumatning inqirozga qarshi chora - tadbirlarini muhokama qildik", dedi Anna Byorde uchrashuvdan so'ng.
"O'zbekistonda qambag’allikni qisqartirish bo'yicha yangi strategiyani ishlab chiqish, shuningdek, hukumatning inson kapitali va fuqarolarning kasbiy ko'nikmalarini rivojlantirishga investitsiya qilishni davom ettirish rejalari haqida ma'lumot berishdan mamnunman". “Pandemiya natijasida yuzaga kelgan qiyinchiliklarga qaramay, Davlat hukumati qishloq xo'jaligidagi, davlat korxonalarini boshqarish, bank sektori va boshqa ustuvor sohalardagi tarkibiy islohotlarni davom ettirishga bo’lqan qat’iyatini ta'kidlab o’tmoqchiman. Bundan oldin amalga oshirilgan iqtisodiy islohotlar bugun O'zbekistonga inqirozni bartaraf etishga yordam beryapti. Jahon banki O’zbekistonda keng iqtisodiy va ijtimoiy o'zgarishlarni amalga oshirishda moliyaviy-texnik yordam ko'rsatishni davom ettiradi!",- dedi Anna Byorde.

Видеоконференция с Вице-президентом ВБ по региону Европы и ЦА
22 июля с. г. в режиме видеоконференции состоялась рабочая встреча заместителя Премьер-министра - министра экономического развития и сокращения бедности Узбекистана Джамшида Кучкарова с вице-президентом Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анной Бьёрде.
Стороны обсудили вопросы дальнейшего развития сотрудничества между Всемирным банком и страной. Во встрече также приняли участие министр финансов Тимур Ишметов, заместитель министра инвестиций и внешней торговли Шухрат Вафаев, региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии Лилия Бурунчук, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли и другие представители правительства Узбекистана и Всемирного банка.
«Состоялся плодотворный обмен мнениями с господином Кучкаровым и другими официальными лицами. Мы обсудили антикризисные меры правительства по спасению жизней людей и смягчению социально-экономических последствий пандемии коронавируса», - заявила Анна Бьёрде после завершения встречи.
«Я была рада узнать о разработке новой стратегии по сокращению бедности в Узбекистане, а также о планах правительства продолжить инвестировать в развитие человеческого капитала и профессиональных навыков граждан». «Хочу отметить решимость властей продолжить структурные реформы в сельском хозяйстве, в области управления госпредприятиями, банковском секторе и других приоритетных сферах, несмотря на сложности, с которыми столкнулась страна в результате пандемии. Ранее осуществленные экономические реформы помогают Узбекистану сегодня справиться с кризисом. Всемирный банк продолжит оказание финансово-технического содействия в реализации широких экономических и социальных изменений в стране!», - добавила Анна Бьёрде.